Сілін Радомир Іванович (1931-2018 рр.)  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Сілін Радомир Іванович (1931-2018 рр.)  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Почесні громадяни
    Сілін Радомир Іванович (1931-2018 рр.)
    Сілін
    Радомир Іванович

     

    Звання "Почесного громадянина міста Хмельницького" присвоєно рішенням 12-ї сесії Хмельницької міської ради
    №9 від 28 грудня 1999 року.

     

    Народився 27 вересня 1931 року у російському місті Курськ.

    Відомий вчений і винахідник, доктор технічних наук, професор, академік Академії інженерних наук, Української технологічної академії, Міжнародної Академії інформатизації, заслужений працівник народної освіти України.

    Сілін
    Радомир Іванович – знавець всесвітньої літератури, володіє рядом іноземних мов, фундатор технологічної науки на Поділлі.

    Під час Великої Вітчизняної війни у 1943 році хлопчик приєднався до топографічного загону, який знаходився на переформуванні у Воронежі. Він став рядовим 65-го моторизованого топографічного загону, який підпорядковувався 2-му Українському фронту. Солдатом пройшов чимало міст: бачив повністю знищений Воронеж, брав участь у наступі на Харків, потім була Курська дуга… Згодом були й інші країни: Румунія, Угорщина, Чехія, Австрія. Саме в Австрії Радомир Іванович зустрів День Перемоги. По закінченню війни переїхав до Львова.

    У 1951 році закінчив середню школу №15 зі срібною медаллю, вступив до Львівського політехнічного інституту на механічний факультет на спеціальність "Технологія машинобудування, металоріжучі верстати та інструменти". Був активним студентом: брав участь у художній самодіяльності, декламував вірші, складав і співав з товаришем частушки, був комсоргом.

    У 1956 році закінчив інститут з відзнакою. Там і залишився працювати: спочатку на посаді асистента, потім старшого викладача, доцента, а після захисту докторської дисертації в 1973 році – на посаді професора.

    У 1974 році міністерство освіти направило Радомира Івановича Сіліна до міста. Хмельницького. У 1974-2001 роках він очолював Хмельницький технологічний інститут побутового обслуговування (ХТІПО).

     

    Прихід до керма інституту 43-річного доктора технічних наук, професора Львівської політехніки, стажера кращих університетів США ознаменував початок епохи стрімкого розвитку від маленького провінційного інституту до знаного в Україні та за кордоном університету.

     

    Величезна заслуга Радомира Сіліна в тому, що він зумів прищепити колективу інституту прагнення здобути позиції лідера в системі вищої школи. Для досягнення цієї мети потрібно було кардинально покращити матеріально-технічну базу інституту. Була розроблена й прийнята відповідна комплексна програма, і результат не забарився: у 1978-1979 роках ввели в дію навчальний корпус №4 та студентський гуртожиток №4, у 1982 році – студентський гуртожиток №5. ХТІПО став першим інститутом в Україні, де студенти й аспіранти повністю забезпечувались гуртожитком, зокрема й сімейні.

    У 1985 році був створений деканат для роботи з іноземними студентами. У 1986 році став до ладу спортивний корпус. У 1987 році прийняли в експлуатацію дев'ятиповерховий бібліотечний корпус. З 90-х років у інституті розпочалася реалізація масштабної програми комп'ютеризації навчального процесу, наукової й управлінської діяльності. Була налагоджена тісна співпраця з американською фірмою Digital.

    У нашому місті Радомир Іванович повною мірою виявив талант видатного організатора вищої освіти і науки. Під його керівництвом ХТІПО у вересні 1989 року отримав статус Хмельницького технологічного інституту, а в 1994 році  статус Технологічного університету Поділля. Це був вищий навчальний заклад міста Хмельницького із сучасною інфраструктурою, матеріально-технічною базою і висококваліфікованими кадрами. До того ж, Сілін налагодив зв'язки з кращими вищими навчальними закладами світу.

     

    Однак ректор Радомир Сілін поставив перед колективом нову стратегічну мету досягти статусу державного університету. Для цього була сформована комісія, яка розробила перспективний план розвитку університету, затверджений вченою радою 14.12.1994 року, який передбачав суттєве розширення напрямків підготовки молодих спеціалістів, насамперед за рахунок гуманітарної складової. Проте доводив цю справу до кінця вже Микола Єгорович Скиба, якого обрали ректором Технологічного університету Поділля у жовтні 2001 року. 

     

    За роки активної діяльності Р. І. Сілін створив наукову школу машинобудівників, у якій підготував 8 докторів і 12 кандидатів наук. Під його керівництвом були отримані цінні для науки і практики результати, впроваджені у виробництво. У його творчому доробку майже 300 наукових праць, серед них – 7 монографій, 47 авторських свідоцтв на винаходи. Зокрема, це відомі машинобудівникам монографії та навчальні посібники "Автоматизація рахунку і розфасовки дрібних деталей", "Вібраційні пристрої в машинобудуванні", "Основи автоматики і автоматизації виробничих процесів", "Вібраційне обладнання і технологія для доводки сполучених деталей".

     

    Вчений нагороджений двома бронзовими медалями ВДНГ СРСР за наукові розробки. У листопаді 1981 року він брав участь у Міжнародному конгресі ЮНЕСКО з питань науки, технології освіти і національного розвитку у складі делегації України.

    З 1998 року Радомир Іванович очолював Національний комітет України з машинознавства Міжнародної федерації з теорії механізмів і машин. Він – член Дослідницької колегії радників та дійсний член академії Американського Біографічного інституту США (обраний як видатна особистість з присвоєнням почесної посади), інтернаціональна Людина тисячоліття (обраний міжнародним біографічним центром Кембриджа – Англія – за заслуги в освіті),"Людина року – 2000" (обраний Американським Біографічним інститутом США на основі його видатних досягнень, які служать значним прикладом для його сучасників і всього суспільства), державний і громадський діяч. Радомир Іванович Сілін відзначений багатьма урядовими нагородами, користується високим авторитетом в наукових та громадських колах, серед студентів та працівників університету.

     

    Звання «Почесний громадянин міста Хмельницького» присвоєно за
    значний особистий внесок в розвиток вітчизняної науки, підготовку висококваліфікованих фахівців для підприємств, установ і організацій міста, створення та розбудову першого в місті Хмельницькому вищого навчального закладу освіти – технологічного університету Поділля.

    Це було перше присвоєння звання після відновлення цієї нагороди у 1999 році. Радомир Сілін є "Почесний громадянин м. Хмельницького №1" і це визнання його заслуг перед містом.

    На честь почесного громадянина міста Хмельницького Радомира Сіліна проводять чемпіонат області з легкої атлетики, адже працюючи ректором ХТІПО-ТУП (нині Хмельницький національний університет), вніс значний вклад у розвиток спорту в цьому навчальному закладі, Хмельниччині, державі. Його зусиллями збудовані не лише навчальні корпуси, гуртожитки, бібліотека, а й спортивні споруди університету, зокрема корпус з легкоатлетичним манежем, де проводяться тренування і змагання з легкої атлетики, ігрових видів спорту, скелелазіння, єдиноборств.

    20 жовтня 2018 року Сілін Радомир Іванович помер на 88 році життя

    15.11.2011 р., 14.06.2017 р., 03.07.2018 р.

    Останнє оновлення 23.10.2018 р.

    Використані джерела:

    1. Войнаренко М. П. Хмельницький національний університет / Войнаренко М. П.  // Українець. – 2017. – №1. – С. 13-16.
       
    2. Вишневська С. Радомир Іванович Сілін – фундатор вищої освіти в м. Хмельницькому / С. Вишневська // Видатні постаті міста Хмельницького : Матеріали Другої науково-практичної конференції "Місто Хмельницький в контексті історії України". – Кам'янець-Подільський, 2007. – С.128-132.
       
    3. Почесні громадяни міста Хмельницького : збірник / Хмельницька міська рада ; відп. за вип. Г. Мельник. – Хмельницький : Сторожук О.В., 2020 – 152 с.
       

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №17
    Філія №17
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Літературні новинки

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр