Українська вишивка - літопис життя Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Українська вишивка - літопис життя Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
      Наше місто
      Літературна світлиця
      БібліоЖиття
      Фотогалерея
      Відеогалерея
      Проєкти та програми
      Контакти
      Карта сайту




      Пошук по сайту

       

      Хмельницька міська рада

       
        Головна » Наша Україна
      Українська вишивка - літопис життя

      Найпоширенішим видом народного мистецтва була вишивка, якою оздоблювали одяг, рушники. Цей вид мистецтва потребує зосередження, він відволікає людину від злих, неприємних думок, дає велику насолоду від зробленого, поновлює людині душевні сили, рятує від горя. Вишивка у традиційній культурі переважно дівоче й жіноче заняття.

      Українська вишивка  це своєрідний літопис життя. Кохання й страждання, радість і смуток, життя і смерть  чого тільки в ній не знайдеш. 

      Мабуть, ніколи не зможемо довідатися, хто й коли вперше здогадався втілити в узорний мотив красу рідної природи, свої переживання та відчуття, бо тканина й нитки недовговічні. Зразки найдавнішої вишивки в музеях Європи датують V століттям нашої ери, а пам'ятки української вишивки, на жаль, збереглися лише за кілька останніх століть.

      Пишні ружі рясно розквітли на сорочках і рушниках багатьох областей України. Узори з ружами укладалися за законами рослинного орнаменту, що означало безперервний сонячний рух з вічним оновленням.

      Вишивку прикрашають не лише квіти, а й птахи. Особливо багаті на символіку птахів рушники Середньої Наддніпрянщини. Різні птахи виспівують на них, залежно від того, з якої нагоди вишито рушник.

      Соловей і зозуля полюбляють дівочі рушники, вони сумують, якщо їх вишили непарно, але все ще попереду, бо, як співають у пісні, «Соловей щебече, собі пару кличе».

      А що означають зірки в нашій вишивці? Зірки, розкидані по рукаві й зібрані в геометричний орнамент,  це уявлення про будову Всесвіту, що вже є не хаотичним і безладним, а впорядкованим і гармонійним.

      На багатьох рушниках переважає червоний колір. Саме він у народному уявленні уособлював життя, сонце, продовження роду, здоров'я. Слово "красне" у слов'ян мало значення "красиве", "прекрасне": красна дівчина, красне сонечко, весна-красна.

      При народженні дитини раніше використовували рушник пологовий – на нього повитуха брала дитя. А на рушнику, вишитому світлими, веселими кольорами, без жодного чорного стібка, несли дитину до хрещення.

      Хресна мати готувала такий рушник заздалегідь, а, загортаючи в нього немовля, примовляла "красну дорогу" новонародженому, щоби життєвий шлях був такий же исвітлий і добрий, як той рушник. Після хресної купелі дитину знову загортали в рушник, а поверх нього кожен з хресних батьків неодмінно клав "крижмо" золоту або срібну монету з побажанням добробуту.

      Після хрестин з рушником у різних областях поступали по-різному. Часто з нього кроїли першу дитячу сорочку. Також хрестильний рушник та "крижму" не можна було нікому передаровувати. Вважали, що через "те" зломиться дорога життя.

      В першій половині ХХ століття рушник-"крижмо" замінено на чисте біле полотно, якого має бути непарна кількість метрів. З цього полотна також шили сорочечки чи платтячка для дитини.

      Рушники для дівчаток називалися "росяночками". На таких рушниках вишивали стежкою цвіт яблуні та вишні, нижче – ромашки й незабудки, а між ними – дрібненькі листочки барвінку та вишеньки.

      Рушники для хлопчиків називалися "грайликами". На них теж стежкою посередині вишивали чорнобривці, збоку – волошки та синій барвінок, а між ними – листячко дуба. Ще вишивали листя любистку й вусики хмелю.
       


      60-річчя ЦБ
      60-річчя ЦБ
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Меню для книгоманів
      • Зростаємо професійно
      • Мистецька вітальня
      • Наші видання
      • Послуги ЦБС
      Січневі новинки 2024 року

      Вже на полицях бібліотек новинки друку кінця 2023 року.

      Переглядайте, вибирайте, читайте!

      Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
      детективи
      драми
      казки
      комедії
      легенди
      ліричні вірші
      пригоди
      трилери
      фентезі
      інше

      Слідкуйте за нами у
      соціальних мережах






      © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
         Офіційний сайт
      Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
      www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр