Павлович Яків Мар’янович (1940 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Павлович Яків Мар’янович (1940 р.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Павлович Яків Мар’янович (1940 р.)

    Павлович
    Яків Мар'янович

    Завітавши до промислового чи продовольчого магазину, ми наче потрапляємо на своєрідну виставку прикладної графіки, адже купуючи той чи інший товар, ми мимоволі зупиняємо свій погляд на упаковці, написах, малюнках. Саме через такі графічні зображення ми знаємо торгові марки чи бренди. А чи замислювались ви, що всі вони оформляються художниками-графіками? Один із таких художників – Яків Мар'янович Павлович.

    Народився митець 15 грудня 1940 р. у с. Моньки Красилівського району Хмельницької області. У 1968 р. закінчив Ашхабадське державне художнє училище ім. Ш. Руставелі (вечірнє відділення), Вищі курси промислового мистецтва з проектування і дизайну при Центральній експериментальній студії Спілки художників СРСР у Москві. 12 років жив і працював у Туркменії.

    Ще будучи зовсім молодим, щойно закінчивши училище, Я. Павлович працював художником-інженером у відділі промислової естетики Міністерства побутового обслуговування населення Туркменії, позаштатним художником Торгової палати Туркменської РСР (місто Ашхабад, 1966-1971 рр.). Займався прикладною та промисловою графікою, тобто створював товарні фірмові знаки, логотипи, упаковки. Всього було виконано понад 200 робіт, що принесли йому ім'я. Яків Мар'янович дебютував на профільних виставках в Ашхабаді, Ташкенті, Ризі, Ленінграді.  


       
    Марийська
    швейна ф-ка
    Ашхабадська ф-ка
    (Туркменістан)
    Чарджоуський
    хлібокомбінат
    Ашхабадський
    пивзавод

    Етикетки Якова Павловича для вино-горілчаних виробів друкувалися тоді в Німеччині за золото: наша поліграфія була безсилою. Його роботи стали популярними і потрапили до каталогів.



    У 1970-х роках Яків Мар'янович повернувся на рідне Поділля, а саме до Хмельницького і став першим у місті професійним художником-оформлювачем. Згодом десять років працював головним художником Хмельницьких художньо-виробничих майстерень художнього фонду. З 1989 р. – член Національної спілки художників України, з 1995 по 2000 р. – голова обласної організації Національної спілки художників, а з 2000 по 2005 роки був її відповідальним секретарем. З 1995 р. – Член Національної спілки журналістів України. Його перу належать десятки статей про митців Хмельниччини. Автор ряду публікацій про розвиток мистецтва на Поділлі. З 2014 р. – член Національної Спілки краєзнавців України.

    Палітра творчих пошуків художника багатогранна: плакат, проектування інтер'єрів, оформлення книг та різноманітної поліграфічної продукції, але провідною для нього залишається промислова графіка. А визначило захоплення Якова Павловича цим цікавим видом мистецтва знайомство з творчістю всесвітньо відомого талановитого болгарського художника Стефана Кінчева (1905-2001 рр.), котрий присвятив життя створенню фірмових товарних знаків.

    Яковом Павловичем розроблено понад 350 фірмових знаків, логотипів, піктограм, екслібрисів, біля сотні буклетів, дизайн більше двох десятків книг, а також плакати й каталоги. 

    Поліграфісти знають, як складно сьогодні винайти щось нове. Здається, вже всі накреслення літер за століття знайшли свої завершені форми. Але Якову Мар'яновичу вдалося запантетувати два абсолютно унікальні шрифти.

    До то ж, у своїх графічних мініатюрах художник вирішує складні завдання: у лаконічній, виразній формі передається максимум інформації, розкривається характер діяльності різних установ і організацій.

    Та виявляється, аби їх створити, потрібно багато знань, потужна творча уява, розуміння символіки, вдумливий пошук, творча багатогранність та широта інтересів.


     
    Логотип обласної газети
    "Подільські вісті"
    Логотип до теле-
    передачі "Воля"
    Хмельницька Обласна б-ка
    для дітей ім. Т.Г. Шевченка
    Мережа магазинів
    "Економ"
    " Фонд соціального
    страхування (Крим)

    Ще один із напрямків творчої діяльності Якова Мар´яновича – просторовий дизайн міського ландшафту. Ним спроектовані ряд скверів, музеїв у місті та області. За його проектом у 2000 р. на честь п'ятиріччя Хмельницької Академії Прикордонних військ імені Богдана Хмельницького встановлено пам'ятник славетного гетьмана (скульптор К. Коржев) та оформлено парадний вхід.



    Яків Павлович також є автором комплексного благоустрою меморіальних скверів воїнам Другої світової війни у місті Хмельницькому, селах Попівці, Давидківці. Успішно працює художник і в проектуванні малих об'ємів. Зокрема, він створив в грецькому стилі фамільний некрополь родини відомої співачки-хмельничанки Олени Камбурової на цвинтарі у Шаровечці.

    Значне місце у творчому доробку Я. Павловича посідає робота над музейними експозиціями. Загалом він оформив близько тридцяти музеїв. Художником створено експозиції Шепетівського краєзнавчого музею (1982 р.), музею Героя Радянського Союзу, воїна-афганця Оніщука в Ізяславі (1983 р.),  музеїв Островського у Берездові та Ізяславі (1984 р.), музей історії "Промінвестбанку" у місті Хмельницькому (1997 р.), краєзнавчого музею у Державному історико-культурному заповіднику "Межибіж" (2007 р.), музею історії Хмельницького центру Державної митної служби України (2008 р.), музей села Копачівка Деражнянського району (2010 р.), Деражнянський  районний  історичний музей (2012 р.) та багатьох інших.


       
    Музей історії села Копачівка Деражнянського району (2010 р.)

    За дизайн та оформлення музею історії села Копачівка Деражнянського району Яків Мар'янович став Лауреатом громадської регіональної премії «Скарби землі Болохівської» (2011 р.).


       
      Деражнянський районний історичний музей (2012 р.)

    Я. М. Павлович був автором проекту музею-діорами Пилявецька битва (1995 р.) у Старій Синяві (художники діорами Андрій Ісаєв і Леонід Бессараба).

    Довідка: 21 вересня 1648 р. розпочалася одна з найбільших в історії України битв – Пилявецька, у якій селянсько-козацьке військо під командуванням Богдана Хмельницького розгромило польську армію.

    Пилявецька поразка стала, мабуть, найбільшою ганьбою Речі Посполитої за всю її військову історію. За результатами, до рук повсталих перейшло близько 100 гармат, великі припаси пороху та зброї, багаті трофеї (їхня загальна вартість оцінювалася близько 10 млн. золотих). У військово-стратегічному ж плані здобута перемога відкрила повстанській армії шлях на землі Західної України та звільнення всіх етнічно українських земель з-під влади Речі Посполитої.


    У 2008 р. Павлович розробив емблему та фірмовий стиль оформлення свята козацької звитяги «360 років битви під Пилявцями» «З твоєї пресвятої волі вовіки буде слава золота».

    В центрі нижньої частини – герб Б. Хмельницького, ліворуч та праворуч внизу емблеми зброя того часу (бончуки, списи, шаблі, гармати, козацькі прапори та інші речі). Верх емблеми завершується стилізованою емблемою Хмельницької області «Подільське сонце». Надпис «360 років битви під Пилявцями» написано українським козацьким шрифтом. Взагалі сюжетно-тематична емблема без жодного зайвого елемента прикрас.


    Головний іспит для митців – виставкаЯків Мар'янович є учасником багатьох вітчизняних та міжнародних виставок. Його твори експонувалися у Росії, Болгарії, Македонії, у Парижі, Бєлграді (Югославія), Берліні, Ташкенті, Ризі, Санкт-Петербурзі, Києві, Вінниці, Тернополі та інших містах.

    Проекти музеїв, дизайнерські рішення, шрифти, логотипи, понад три сотні фірмових знаків підприємств і організацій, торгових марок, екслібрисів, емблем, піктограм – усі ці експонати повно і глибоко розкривають творчий ужинок митця, його смаки, життєву філософію, талант і працелюбність, широке коло взаємин і зацікавлень, любов до людей і життя. Вони відзначаються гарним естетичним смаком, оригінальністю і майстерністю виконання, щирістю пропаганди високого і прекрасного. Художній образ, промовиста символіка, технічна майстерність – усе це злито воєдино у художньому почерку митця.

    За  творчу діяльність, вагомий внесок у розвиток та популяризацію образотворчого мистецтва, художнє оформлення установ культури у 2001 р. Павлович Я. М. був відзначений обласною премією імені Володимира Розвадовського (2001). Нагороджений багатьма Почесними грамотами і дипломами різних рівнів.

    Але, розповідь про  майстра  була  б, напевно,  не  завершеною, якби  не  згадати той факт, що  Я. Павлович  вже  тривалий час  працює  художником-оформлювачем  у  Хмельницькій  обласній  бібліотеці  для  дітей  імені  Т. Г. Шевченка. Його руками оформлені читальні зали, компютерний клас, вестибюль, а також парадний вхід, який, до речі, прикрашений фірмовою емблемою бібліотеки, яку розробив Яків Мар'янович.



    Кожна його виставка – це театр книги. Він розуміє дитячу психологію, розуміє задуми та ідеї бібліотекарів і втілює їх у своїх сюжетах до книжкових виставок.



    Відвідувачі бібліотеки – дорослі і діти – зачаровані авторськими виставками Я. М. Павловича, його майстерністю, фантазіями та ідеями, бо індивідуальна неповторність кожної з них надає творам своєрідної святковості.



    За десятиліття спільної праці створено десятки експозицій, плакатів, виставок-панорам, а також розроблено фірмовий стиль бібліотеки.

    Яків Мар'янович – постійний член журі Всеукраїнських та обласних конкурсів дитячої творчості, частий гість мистецької вітальні бібліотеки, де проводить практичні заняття для читачів, знайомить з технікою малюнка, розповідає про відомих художників Хмельниччини.

    Творче кредо художника – робити те, що до вподоби, не повторюватись, творчо шукати. Безперечно, у дизайні Павлович має свою школу, своїх послідовників. Найважливішими ознаками його стилю назвали синтез мистецтв та концептуальне конструювання.

    Безумовно, що творчі знахідки самі собою не приходять – все то наслідок постійного пошуку і праці. Та що б не створював Павлович, він завжди працює душевно, з ентузіазмом та натхненням.

    20.07.2012 р., 15.12.2015 р.
    Останнє оновлення 24.02.2023 р.

    Використані джерела:

    1. Артисти, композитори, художники Хмельниччини : бібліогр. покажч. / Хмельницька обласна державна бібліотека ім. М. Островського ; склав С. К. Гуменюк ; рец. Г. С. Гулімовська ; відп. Т. В. Логвиненко ; худож. М. О. Андрійчук. – Хмельницький, 1989. – 79 с.  
       
    2. Голунський В. Автор понад 350 фірмових знаків, логотипів, піктограм : [про Павловича Якова Мар'яновича] / Володимир Голунський // «Є Поділля». – 2011. – №2. – 13 січня. – С.3
       
    3. Гостинна Д. Людина світлої долі та умілих рук : [до 70-річчя відомого художника-графіка Я. М. Павловича] / Д. Гостинна // Подільські вісті. – 2010. – №194-195. – 23 грудня. – С.4
       
    4. Карась П. Осяйні миттєвості митця / Петро Карась // Подільські вісті. – 2000. – №146. – 14 грудня. – С.3
       
    5. Каталог рекламных работ 1970 : [экспонированных на выставке в г. Ленинграде в ноябре 1970 года] / Всесоюзная торговая палата. – М., 1971. – 14 с.
       
    6. Хмельничани – члени Національної спілки художників України : бібліогр. покажч. / уклад. :  Шестакова Л. В. //  Упр. культури, туризму і курортів Хмельниц. облдержадмін.; Хмельниц. ОУНБ ім. М. Островського. – Хмельницький, 2007. – 72 с.  
       
    7. Черноус В. Ю. Людина світлої долі та умілих рук : до 70-річчя від дня народження подільського художника Павловича Я. М. / В. Черноус. – Хмельницький : Обласна бібліотека для дітей ім. Шевченка, 2010. – 6 с. : іл.
       
    8. Шандовська Л. Хист дається Богом : [про художника Павловича Якова Мар'яновича] / Л. Шандовська // Подільський кур'єр. – 2000. – №52. – 28 грудня.

    Висловлюємо щиру вдячність Павловичу Я. М. за надані образотворчі документи з особистого архіву.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Галина Єсюніна


    Філія №13
    Філія №13
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Золота серія

    Золота серія "Бібліотека пригод".
    Художня література.
    Книги для всіх.
     

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр