Мед - чудодійний дарунок природи Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Мед - чудодійний дарунок природи Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
      Наша Україна
      Наше місто
      Літературна світлиця
      БібліоЖиття
      Фотогалерея
      Відеогалерея
      Проєкти та програми
      Контакти
      Карта сайту




      Пошук по сайту

       

      Хмельницька міська рада

       
        Головна » Віртуальні виставки
      Мед - чудодійний дарунок природи

       

      Мед – це випавший на землю дощ,

      аби зробити життя людей трішки солодшим!

      Бджільництво відоме людині щонайменше п'ятнадцять тисяч років. Важко сказати, коли стародавні люди перейшли від збирання меду до бджільництва, але археологічні дані підтверджують, що 6 тисяч років назад в Єгипті розводили домашніх бджіл. Щоправда, спочатку бджіл не розводили у вуликах, а полювали на них.

      Великі й дивовижні властивості меду гідно оцінили ще древні люди. З лікувальною метою він використовувався в усі часи. В єгипетських папірусах, на сторінках древніх китайських і індійських манускриптів також можна знайти чимало висловів, які свідчать про чудодійні властивості меду.

      Мед – символ чистоти, Божого слова, натхнення, красномовства й поезії. Оскільки мед вважався пов'язаним із Великою богинею, покровителькою шлюбу, молодим рекомендувалося впродовж деякого часу після весілля вживати в їжу мед; звідти виник вираз «медовий місяць».

      Бджільництво належить до найдавніших занять українців.

      До Фестивалю "Медовий спас у Хмельницькому" пропонуємо вашій увазі книги та журнали, які допоможуть краще зрозуміти все про бджільництво, мед та пасіку, продукти бджільництва, а також цікаві факти про бджіл, приказки та прислів'я. 



      Альґара А. Бджоли / А. Альґара ; худож. Д. Говарт ; пер. з англ. Т. Будна. – Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2013. – 36 с. : іл. – (Пізнаю світ).

       Чи цікаво вам, як і де живуть бджоли? Привітна, мила бджілка покаже тобі, що твориться  вулику, як вона і ї сестрички збирають пилок і нектар і як виготовляють віск і мед. Прочитавши цю книжку, ви дізнаєтесь як розвиваються, ростуть і працюють робочі бджоли, що роблять трутні і королева бджола.   


      Бджільництво : міжвідом. темат. наук. збірник. Вип. 22.  Київ : Аграрна наука, 1996.  70 с.

       У збірнику наведено дані наукових досліджень стосовно виведення маток карпатської породи бджіл, підготовка їх до зимівлі. Дано аналіз бази медоносних рослин України.


      Бджола // Дім і Сім'я. –2012. – № 6. –С. 32–34

      Божа муха Арей : за книгою Валерія Войтовича «Міфи та легенди Давньої України» // Дім і Сім'я. – 2012. – № 4. – С. 22–23 : фото.цв.

      Бубела О. Соняшниковий мед – цінний лікувально-профілактичний засіб від багатьох недуг / О. Бубела // Дім і Сім'я. – 2013. - № 1. – С. 56-57 : фото.цв.

       Дуже багато інформації друкується у журналі «Дім і сім'я». У рубриці «Ліки природи» О. Бурбела розповідає про соняшниковий мед. Встановлено, що мед із соняшнику нормалізує роботу печінки. Мед сприяє тому, що печінка краще знешкоджує токсини. Споживання меду народні цілителі Кавказу називають золотим правилом. Мед – це скарбниця вітамінів.

      В гонитві за штучними еліксирами здоров'я все більше і більше забувають про природне чудо, яке поруч з нами, де у кожній краплині зібрані усі літні промені сонця!


      Білик Е. В. Сучасний словник-довідник бджоляра [Текст] : 6000 корисних порад бджолярам-любителям та професіоналам / Е. В. Білик. – Донецьк : БАО, 2006. – 704 с.

       Бджільництво  один з найдавніших промислів людини. Останнім часом бджільництво дуже динамічно розвивається. Цей словник не тільки уміщує пояснення термінів та понять, а й дає конкретні рекомендації щодо організації приватного бджільницького господарства.


      Гамуля ЮГ. Рослини України / Ю. Г. Гамуля ; ред. О. М. Утєвська. – Харків : Pelican, 2012. – 208 с. : іл. – (Україна. Учора, сьогодні, завтра).

       У цьому яскравому, ілюстрованому виданні зібрано інформацію про медоносні рослини, які ростуть на території України. Усі описи супроводжують кольорові фотографії рослин у природному середовищі.


      Добрий пасічник [Текст] : пакетне бджільництво // Добрий господар. – 2016. – № 12. – С. 10-11.

      Добрий пасічник [Текст] : підгодівля бджіл // Добрий господар. – 2016. – № 14. – С. 10-11.

       У кожному номері газети «Добрий господар» у рубриці «Добрий пасічник» можна знайти практичні поради по догляду за бджолами. 

      Про створення пасіки. Розміщення вуликів на території пасіки. Про конструкції, формування пакетів та транспортування їх. Газета «Добий господар» стане у нагоді усім, хто цікавиться бджільництвом.

      Надич М. Бджолотерапія сьогодні на часі : забрус, прополіс, квітковий пилок / М. Надич // Українська родина. – 2015. – № 7-8. – С. 68-70.

      Надич М. Бджолотерапія сьогодні на часі : лікувальні властивості бджолопродуктів / М. Надич // Українська родина. – 2016.  № 1. – С. 47-49.

      Чиренко В. Бджоли охоронці здоров'я : лікувальні властивості бджолопродуктів / В. Чиренко // Українська родина. – 2016. – № 2. – С. 52-53.

       «Якщо вам не допомагають аптечні ліки – зверніться до бджоли», – сказав Гіппократ. Чи не найбільше користі в природі приносять бджоли. Ще не була заселена Земля, а бджоли з рослинами готували підґрунтя для життя людини. У розділі «Здоров'я» журналу «Українська родина» друкуються інформація про лікувальні  властивості бджоло терапії та продуктів бджільництва.

      Поліщук В. П. Пасіка / В. П. Поліщук, В. А. Гайдар. – Київ : Преса України, 1993. – 272 с.

       У книзі викладені поради з питань пасічникування. Детально висвітлено правила догляду за бджолами в різні пори року, розмноження сімей, виведення маток, захисту їх від хвороб та шкідників. З книги можна довідатись, як організувати пасіку та забезпечити її вуликами.


      Приймак Г. Бджоли лікують : мед, віск, квітковий пилок, маточне молочко бджолине, гомогенат, прополіс, бджолина отрута, підмор бджіл. Рецепти народного цілителя. / Г. Приймак // Будьмо здорові. – 2010. – № 5. 

      Солодкий, духмяний, цілющий : властивості, застосування та використання меду в лікуванні, косметиці, харчуванні // Будьмо здорові. – 2011. – № 4. – С. 4-5.

       В одному із номерів журналу «Будьмо здорові» (№5, 2010) надруковано книгу відомого вченого агронома Григорія Приймака. Книга повністю присвячена питанню про продукти, вироблені бджолами, їхні властивості, вимоги щодо якості та зберігання. 

      Читачів зацікавлять рецепти здоров'я, у тому числі досить оригінальні, з використанням продуктів бджільництва та рослинних препаратів, особливості лікування за певних захворювань.

      Про вплив бджоли налюдське здоров'я, дослідження як вітчизняних, так і зарубіжних авторів друкується у журналі «Будьмо здорові» (№4, 2011). Мед – природний продукт, калорійний, корисний для здоров'я, що має численні якості. Тож куштуйте мед, вибирайте той, що до смаку.


       Продукти бджільництва і їх застосування  / уклад.: С. І. Стегній ; З. А. Городинська. – Київ : Вища школа, 1993. – 127 с.

       Розповідається про переробку бджолами нектару в мед, сорти бджолиного меду, його хімічний склад, зберігання, розпізнавання фальсифікованого меду, використання меду в народній медицині, косметиці,  кулінарії.


      Родіонов В. В. Якщо ви маєте бджіл / В. В. Родіонов, І. А. Шабаршов ; пер. з рос. І. Ю. Валюшкевич. – Київ : Урожай, 1984. – 248 с. : іл.

       Книга знайомить читачів із складним, але надзвичайно цікавим життям медоносних бджіл, з інстинктами, які спрямовують їхню діяльність, із змінами, що відбуваються у бджолиній сім'ї протягом року. Розповідається про роботу пасічника на пасіці.


        

      Цікаве про бджіл

       

       Бджоли навіть у темряві можуть відчувати, де сонце.

       Щоб принести один кілограм меду, бджолі треба облетіти 10 мільйонів квіток.

       У штаті Гойяс (Бразилія) є бджоли, які виробляють кислий мед. Ці бджоли не мають жал.

       Бджола за день запилює 7000 квіток.

       Щосекунди бджола робить 200 змахів крилами.

       Хоча бджіл може бути тисячі на пасіці, вони ніколи не стикаються між собою.

       Бджола в змозі тягти вагу в 310 разів важче себе.

       Перед смертю бджілка відлітає від пасіки і там помирає, щоб уникнути антисанітарії.

       Бджолина матка ніколи не жалить людину, навіть коли він завдає їй болю, але при зустрічі зі своєю суперницею вона з люттю пускає в хід жало.

       Для отримання одного кілограма меду бджоли повинні зробити до 4500 вильотів і взяти нектар з 6-10 млн квіток.

      Сильна сім'я може зібрати в день 5-10 кг меду (10-20 кг нектару).

       Дорогу в свій вулик бджоли знаходять виключно за магнітними полями. Якщо перенести вулик на 2 метри в бік, то бджоли які прилетіли будуть сідати на землю.

         

      Прислів'я та приказки про мед

       Одна бджола мало меду наносить.

       Мед їсти,  у вулик лізти!

       Будеш медом – злижуть, будеш гірким – заплюють.

       Вчи не мед їсти, а бджіл шанувати.

      Бджола летить, де мед пахтить.

       Бджоли раді цвіту, люди раді меду.

       Як солодкий мед в глечику.

       На язиці – мед, а в сирцю – лід (нещира людина)

       Бджола – божа мушка, а пасічник – божий чоловік.

       Уперше мед їдять з маковими коржиками, вдруге – з яблуками та грушами.

       Як тягли ведмедя до меду, то урвали вуха, а як від меду, то урвали хвоста.

       Терпи, козаче, горе – будеш пити мед.

       Вашими устами та мед пити.

      Бджола мала, а й та працює.

       Як мед, то ще й ложкою.

      З розумним говорити – що мед пити.

       Бика кличуть у гості не мед пити, а воду возити.

       На язику мед, та під язиком лід.

       Нероба, дармоїд – це трутень, що пожирає мед працьовитих бджіл.

       Хто не знає укусу бджіл, той не знає смаку меду.

       

      Читайте про мед, куштуйте мед і будьте здоровими!

       

      Виставку підготувала:

      Валентина Свириденко,
      завідуюча відділу обслуговування

      центральної бібліотеки


      Філія №9
      Філія №9
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Меню для книгоманів
      • Зростаємо професійно
      • Мистецька вітальня
      • Наші видання
      • Послуги ЦБС
      Моніторинг книжкових новинок

      Пропонуємо Вашій увазі книги, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС у другому кварталі 2020 року.

      Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
      детективи
      драми
      казки
      комедії
      легенди
      ліричні вірші
      пригоди
      трилери
      фентезі
      інше

      Слідкуйте за нами у
      соціальних мережах






      © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
         Офіційний сайт
      Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
      www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр