Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Скрупульозність у захисті має сенс
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    8 Лютого 2021 р.

    У другий вівторок лютого в світі відзначається День безпечного Інтернету (Safer Internet Day). Безпекою в Інтернеті переймаються фахівці різних галузей, адже сьогодні людство велику частину інформації споживає з онлайн-джерел, проте навіть дорослі не повністю усвідомлюють ризик кіберзагроз, а діти й підлітки – найвразливіша група. Це означає, що кожен з нас відіграє певну роль в забезпеченні своєї частини кіберпростору, включаючи пристрої та мережі, які ми використовуємо.

    Сучасний світ постійно потребує від нас нових знань. Відповідно, покращення цифрових навичок стає одним з головних завдань у найближчому часі. А чи можна навчатися цифрових навичок самостійно? «Дія. Цифрова освіта»  це проєкт Кабінету Міністрів України, направлений на підвищення цифрової грамотності громадян. Мета  навчити цифровій грамотності 6 млн. українців за 3 роки. Для досягнення такої 21 січня 2020 року запустили Національну онлайн-платформу з цифрової грамотності https://osvita.diia.gov.ua. Проте існують й інші україномовні платформи для безкоштовного навчання: Prometheus; EdEra; Skills academy; онлайн-курси від Google; ВУМ тощо. Навчання цифровій грамотності допомагає вибірково підходити до споживання інформації, критично мислити.

    У ХХІ столітті нанотехнології та Інтернет кардинально змінюють світ, до того ж вони стрімко еволюціонують, враховуючи той факт, що світові витрати на інформаційні технології постійно зростають. Але ми, принаймні, в режимі 24/7/365 можемо дотримуватись елементарних правил, аби бути більш захищеними, коли займаємося Інтернет-серфінгом.

    Парольце захист Вашого акаунту (облікової сторінки) та Вашої інформації.

    Як створити надійний пароль?
     Він має бути довгим – 8 знаків і більше.
     Має складатися з великих і малих літер, цифр та інших символів.
     Не має містити конфіденційну інформацію, наприклад, дату народження.
     Має бути унікальним для кожного сервісу та пристрою.
     Паролі можна повідомляти лише батькам або опікунам.
     Записувати паролі не забороняється, але аркуш із ними не можна зберігати на видному місці (тримати на столі, приклеювати на монітор тощо). Виберіть для аркуша з паролями надійну непомітну схованку.
     Доступ до публічної мережі Wi-Fi – ризик крадіжки паролів від соцмереж, пошти або електронних гаманців. Тому краще не вводити персональні дані чи паролі під час такого під’єднання. Окрім того, не дозволяйте своєму ноутбукові бути видимим для інших.

    Безпека в Інтернеті неможлива без захисту конфіденційності. У більшості додатків і програм є функції для керування доступом до інформації користувача.

    Фішинг спроба виманити особисту інформацію в користувача Інтернету. Зазвичай для фішингу застосовуються електронні листи, оголошення та фіктивні сайти, за дизайном дуже подібні до тих, які часто відвідує користувач.

    Фішингові повідомлення часто намагаються викликати відчуття терміновості дій, зловмисники розраховують на виклик потужної емоційної реакції, залишаючи жертвам менше часу на роздуми.

    Як розпізнати шахрайський (фішинговий) e-mail?
     Підозріла адреса відправника.
     Вас просять щось зробити терміново.
     Просять надати конфіденційні дані.
     Просять перейти за якимось посиланням.
     У листі багато помилок.

    Фішинговий сайтвебресурс, який виманює реквізити платіжних карток під виглядом надання неіснуючих послуг. Зазвичай вони існують недовго, але згідно статистики, за місяць жертвами одного такого сайту можуть стати тисячі користувачів.

    Шахрайство – спроба обманним способом отримати гроші або інші цінності.

    Як перевірити, чи безпечний сайт?
     На початку адресного рядка є значок замка.
     Сайт не вимагає конфіденційні дані. Наприклад, пароль від облікового запису Google.
     Сторінки та рекламні оголошення не перевіряють комп’ютер на віруси. Якщо сайт повідомляє, що комп’ютер інфіковано та пропонує завантажити якусь програму, не потрібно цього робити.
     Шахраї не використовують еквайринг – оплату платіжними картками, оскільки електронний платіж легко відстежити. Якщо Вас просять оплатити замовлення готівкою, переказати кошти на якусь картку – варто насторожитись.
     Не лінуйтесь, пошукайте відгуки про компанію в соцмережах. Багато негативу – очевидне рішення.
     На сайті відсутнє безпечне з’єднання (домен сторiнки оплати безпечного сайту має починатися з https:, а не з http:).

    Як убезпечити себе від вірусів?
     Оновлювати програмне забезпечення.
     Не відкривати повідомлення електронної пошти, отримані від невідомих відправників або вкладення з невідомим вмістом.
     Встановлювати програми лише з офіційних сайтів розробників або перевірених джерел.
     Встановити ліцензійну версію програми-антивіруса і перевіряти комп'ютер регулярно.
     Не переходити за посиланнями зі спливаючих вікон.

    Цифровий слід – це всі дії людини в Інтернеті, з яких складається її електронний портрет. Десять разів подумайте, перш ніж опублікувати в соцмережах будь-яку інформацію про себе та свої плани. Соцмережі блискавично доносять інформацію.

    Як захистити особисту інформацію?
     Ваш цифровий слід (як і будь-який інший вміст у мережі) може побачити хто завгодно.
     Вміст, опублікований у мережі, важко або навіть неможливо видалити з неї назавжди.
     Потрібно дбати про медіарепутацію, особливо публічним людям.

    Діти в Інтернеті теж спілкуються, шукають інформацію, дивляться кіно та мультфільми, слухають музику, завантажують програми. Проте безконтрольне використання Інтернету може стати причиною багатьох дуже неприємних, а інколи навіть небезпечних ситуацій.

    Кібербулінг – це різновид цькування й залякування в Інтернеті протягом тривалого періоду часу (психологічний терор). Призводить до травмування психіки дитини, підриває її довіру до оточуючих, створює проблеми в побудові стосунків у майбутньому, може стати причиною втечі з дому та спроб покінчити життя самогубством.

    Сексуальне насильство – це будь-які дії сексуального характеру (тобто такі, що їх вчиняють, щоб отримати статеве задоволення), які відбуваються без згоди іншого.

    Сексторшен – шантаж, пов’язаний із погрозами опублікувати інтимні фото чи відео дитини, якщо вона відмовилась вчинити певну дію.

    Онлайн-грумінг – входження у довіру дитини, щоб використати її з сексуальною метою – отримати інтимні фото/відео, шантажуючи їхнім розповсюдженням. Це робиться з метою отримання грошей, більш інтимних зображень чи навіть примушування до особистих зустрічей. Такі дії – це порушення закону, тож, про них необхідно обов’язково повідомити поліцію.

    Секстинг – це обмін власними сексуальними повідомленнями, фото чи відео з використанням Інтернету. Підлітками це сприймається як безпечний жарт, проте наслідки такого вчинку для дитини дуже небезпечні. Після надсилання фото відправник не контролює, хто і як його використовує. Дуже часто світлини та відео потрапляють в Інтернет, де швидко й безконтрольно розповсюджуються між користувачами (у соціальних мережах та чатах класу), що призводить до кібербулінгу. Секстинг може стати серйозною перешкодою для самореалізації у дорослому житті (під час навчання чи пошуку роботи), адже більшість сучасних кампаній шукають підтвердження інформації про кандидата також в Інтернеті та соціальних мережах (цифровий слід).

    Сьогодні дорослі повинні дбати не лише про фізичну, а й про цифрову безпеку дітей.

    Як захистити дитину в Інтернеті?
     Звертати увагу на те, як поводиться дитина: чи не стає агресивною, знервованою, чи не переїдає, чи не стала замкненою, поки сидить у мережах.
     Навчити дитину «правилу білборду». Хочеш щось опублікувати – уяви це на білборді поруч зі школою. Не хочеш побачити це на білборді – не публікуй.
     Важливо переконати дитину в тому, що в будь-якій незрозумілій ситуації їй потрібно звернутися до батьків.
     Цікавитись тим, що шукає дитина в Інтернеті та хоча б раз на місяць розмовляти про безпеку в Інтернет-просторі. Навчіть дитину не розголошувати особисту інформацію, відключати геолокацію, налаштовувати приватність та закриті профілі. Нікому без дозволу батьків не давати домашню адресу, номер домашнього телефону, робочу адресу батьків, їхній номер телефону, назву й адресу школи, гуртків тощо.
     Цікавитись мережевими іграми. Вони мають відповідати віку, іноді доречно відключати повністю ігрові чати. Діти не мають платити у грі без відома і згоди батьків.
     Встановити функцію «батьківський контроль», що дозволяє встановлювати обмежений час на використання Ґаджета, запуск та завантаження програм, перегляд певних сторінок чи матеріалів та використання платних додатків.
     Дитина має право на приватність. Перш ніж опублікувати фото чи відео з дитиною, завжди погодьте це з нею.
     Дізнаватись, який контент цікавить дитину. Чи не шкодить він психічному здоров’ю? (Небезпечні квести, сцени з насильством, пограбуванням, екстрим-селфі, контент, що шкодить здоров’ю тощо).
     Говоріть з дитиною про культуру використання Інтернету та правила безпеки, про її онлайн-друзів. Придивіться, кого і як наслідує дитина, хто її улюблений персонаж.


    Філія №8
    Філія №8
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Читайте разом з нами!

    За три місяці поточного року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1207 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр