Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    1 Грудня 2020 р.

    1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом та порозуміння з ВІЛ-інфікованими, мета якого полягає в тому, щоб привернути увагу людей до проблеми і надати якомога більше інформації, необхідної для уникнення зараження.

    СНІД був виявлений наприкінці 1970-х – початку 1980-х років ХХ століття. Перші повідомлення про ВІЛ/СНІД з’явилися в США у 1981 році, але вже на сьогодні захворювання зареєстровано практично в усіх країнах світу, до того ж кількість хворих невпинно збільшується.

    В Україні 1987 року зареєстрували перші шість випадків ВІЛ-інфікування серед громадян країни та 75 випадків серед іноземців. У 1995 році  поширення ВІЛ/СНІДу в Україні набуло епідемічного характеру – зареєстрували 1490 випадків інфікування на рік. Як не прикро, але сьогодні Україна займає одне з перших місць у Європі за темпами розповсюдження ВІЛ-інфекції.

    Серед численних хвороб, якими хворіє людство нині, синдром набутого імунодефіциту (СНІД) є однією з найважчих. Цю хворобу спричиняє особливий збудник – вірус імунодефіциту людини (ВІЛ), який вражає певні клітини імунної системи людини, розвивається та розмножується в організмі і призводить до повної втрати захисних сил організму та розвитку СНІДу – комплексу захворювань з різними симптомами. Точно передбачити, що станеться з людиною, у якої виявлено ВІЛ, дуже важко, тому що вірус на всіх впливає по-різному. У разі розвитку ознак захворювання на СНІД середня тривалість життя людини становить від 1 до 3 років.

    Необхідна умова інфікування – потрапляння вірусу в кров, а передавання можливе тільки через біологічні рідини людини, які містять велику кількість вірусу. Таким чином, основними шляхами передачі ВІЛ є: статевий контакт із ВІЛ-інфікованою людиною; контакт крові з кров'ю. Це відбувається здебільшого при ін’єкціях, коли використовують інструментарій, який уже застосовувався; передача від матері до дитини під час вагітності (під час пологів та годування груддю). Зараження в побуті можливе в разі спільного користування з хворим або вірусоносієм зубною щіткою, ножем, ножицями, лезами для гоління, манікюрним інструментом, особливо, якщо на шкірі або слизовій оболонці наявні дрібні тріщини.

    Численні дослідження довели, що ВІЛ не передається під час повсякденних контактів, дотиків або поцілунків, обіймів, кашлю, чхання, через предмети домашнього вжитку: постільну білизну, посуд, одяг, книги, через їжу і воду, а також укуси комах чи тварин. Безпечним щодо зараження є також відвідування місць громадського користування: бані, сауни, басейну, туалету, громадського транспорту.

    Вірус може жити в організмі людини від моменту зараження до появи перших ознак хвороби (від 1 тижня до 3-4 років, інколи – 6-10 років та більше), не викликаючи жодних симптомів. Це безпосередньо залежить від загального стану організму в цілому й імунної системи зокрема на момент зараження та відповідного супроводження ВІЛ-інфікованого.

    Більшість людей не підозрюють, що інфіковані і дізнаються про це випадково. Хоча відразу після інфікування спостерігаються симптоми простуди, потім настає прихований період. Проте вірус може передаватися іншим людям, перш ніж з’являться якісь ознаки захворювання. Зовні ВІЛ-інфіковані нічим не відрізняються від інших людей. Характерні симптоми виникають на пізніх стадіях захворювання і можуть бути розпізнані лише медиками. Дуже часто основними причинами смертності є навіть не СНІД, а інші інфекції, з якими ослаблений ВІЛ-інфекцією організм не може боротися.

    Будова вірусу дуже складна. Він постійно змінюється, потрапляючи від однієї людини до іншої, змінюється навіть у процесі лікування. Досі тривають пошуки вакцини. Тисячі людей щорічно гинуть від СНІДу.

    Але, на щастя, вірус дуже нестійкий, чутливий до хімічних і фізичних впливів. При температурі 22 0С його активність зберігається незмінною впродовж 4 діб, як у сухому вигляді, так і в рідинному. Він утрачає свою активність після обробки впродовж 10 хвилин 0,5% розчином гідрохлориду натрію або 70% спиртом. Для нього згубними є домашні відбілюючі засоби. Також він гине при безпосередньому впливові спирту, ацетону, ефіру. На поверхні неушкодженої шкіри людини вірус швидко руйнується під впливом захисних ферментів організму і бактерій. Він швидко гине при нагріванні понад 56 0С і майже миттєво під час кип’ятіння. В умовах кімнатної температури ВІЛ може вижити протягом багатьох днів.

    Більшість людей інфікуються ВІЛ у працездатному віці 20-49 років і можуть продовжувати працювати після інфікування. Хвороба СНІД – не тавро, а біда. Ця хвороба не тільки медична, а й соціальна, економічна, моральна, правова. Ніхто не застрахований від зараження, проте здоровий спосіб життя, дотримання гігієнічних і морально-етичних норм поведінки є першою і основною запорукою профілактики СНІДу. Здавалося б, усе так просто: бути обережними там, де доводиться мати справу безпосередньо з кров’ю, стежити, щоб на тілі не було порізів і саден, не вживати наркотики, зберігати відданість одному статевому партнеру… Більшість людей стали жертвами СНІДу через власну безпечність і недостатню поінформованість, через легковажне ставлення до свого здоров’я.

    Сьогодні зусилля багатьох організацій спрямовані на боротьбу з поширенням СНІДу через пропаганду гігієни та здорового способу життя. У 2000 році стартував проєкт «Червона стрічка». Червона стрічка у формі перевернутої букви «V» є символом боротьби зі СНІДом, а також співчуття і надії на майбутнє без цієї чуми. Її творцем став американський художник Франк Мур. Вперше стрічки з’явилися на церемонії вручення щорічної премії «TonyAwards». Всім учасникам заходу було запропоновано приколоти їх до одягу. Символ завоював популярність дуже швидко і з тих пір став елементом дрес-коду на інших церемоніях.

    Людина, яка тільки-но дізналася про свій ВІЛ-позитивний статус може відчувати розпач, їй може здаватися, що тепер вона не така як всі, що її тепер не будуть сприймати такою, якою вона є. Проте ВІЛ-інфікований чи хворий на СНІД – це насамперед людина, наділена такими самими почуттями, бажаннями, надіями, що й здорові люди. І те, як їй вдається подолати кризу і розпочати боротьбу за своє життя, значною мірою залежить від її оточення – рідних і друзів. Величезна допомога хворому полягає у психологічній підтримці. Має дуже велике значення спілкування з людьми, що знаходяться у схожій ситуації. Вони, як ніхто інший, чудово розуміють, що відчуває кожен із них.

    У наш час існують спеціальні тести (аналізи), які визначають наявність ВІЛ у крові людини. Слід знати, що з моменту проникнення ВІЛ-інфекції в організм людини, проходить певний час, протягом якого організм продукує достатню кількість антитіл, щоб їх вже можна було виявити в крові. У випадку ВІЛ – це, як правило, від 2 до 12 тижнів, іноді довше. Тому людям, що проходять тестування на ВІЛ, рекомендують повторити аналіз ще раз через 3 місяці.

    Хоча тепер не існує вакцини від ВІЛу і ліків, здатних повністю позбавити людину від вірусу, розроблено і впроваджено ефективну схему лікування, яка дозволяє знизити вміст ВІЛу в організмі, підтримати імунітет і значно покращити якість життя ВІЛ-позитивного. Своєчасне звернення по медичну допомогу підвищує ефективність лікування, яке включає не тільки призначення ліків, але й консультування та підтримку людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом.

    Нехай кожна людина до кінця усвідомить всю небезпеку, яку несе СНІД, і зробить усе можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції.


    Філія №11
    Філія №11
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    У фондах бібліотек

    У фондах бібліотек централізованої бібліотечної системи є багато книг, що подаровані їхніми користувачами.  –по поповнилися  

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр