Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    31 травня – Усесвітній день боротьби з тютюнопалінням
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    1 Червня 2021 р.

    31 травня Усесвітній день боротьби з тютюнопалінням. Він запроваджений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Основна мета відзначення цього дня – захистити людей від руйнівних наслідків найбільш поширеної у всьому світі шкідливої звички, адже залежність від тютюну внесено в Міжнародну класифікацію хвороб.

    За даними ВООЗ усвіті понад 1,1 млрд. людей мають цю шкідливу звичку – пристрасть до тютюнового диму –речовини, яка містить у собіблизько 1000 особливо отруйних твердих і газоподібних речовин. Окрім негативного впливу на нервову систему і мозок, серцево-судинну і дихальну системи, тютюнопаління збільшує ризик захворювання на злоякісні новоутворення. Особливо небезпечним є так зване «пасивне куріння», коли людина, що не палить, вдихає повітря, отруєне тютюновим димом, його наслідки для неї можуть бути ще гіршими, ніж для курців, тому що організм не адаптований до тютюнового диму.

    За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я у світі від причин, пов’язаних з курінням, щорічно передчасно помирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків або від СНІДу. Основними причинами смертності, пов’язаними із тютюнопалінням, є серцево-судинні захворювання (47%); захворювання органів дихання (19%); рак легенів (16%); інші види раку (9%). Близько 70% смертей, пов’язаних із тютюном, сталися з особами віком від 35 до 69 років, а це означає, що кожен померлий у цій віковій групі втратив у середньому 19 років життя.

    Згідно з  даними ВООЗ сьогодні у світі налічується понад 1 млрд. курців, серед яких майже 200 млн. жінок. В Україні палить близько 11,5 млн осіб, з них — 9,1 млн чоловіків та 2,5 млн жінок.

    Багато країн світу почало відмовлятися від цієї шкідливої звички, що має п’ятисотлітню історію, створюючи спеціальні закони щодо обмеження паління або вживання тютюну у спеціально відведених місцях.

    Ісландія стала першою країною, яка у 2001 році заборонила видиме розміщення цигаркових пачок на вітринах: вони повинні зберігатися в закритих контейнерах, аби були невидимими для покупців.

    У січні 2008 року, щоб не пропагувалося паління цигарок, у Туреччині прийнято закон, яким заборонено показувати тютюнові вироби на телебаченні.

    В Ірландії з 1 липня 2009 року також заборонено розміщувати пачки цигарок у місцях їх продажу. За порушення цієї заборони передбачено штраф у розмірі до 3 тисяч євро або тюремне ув’язнення на термін до шести місяців.

    Заборона видимого розміщення пачок тютюнових виробів діє також у  Великобританії, Норвегії, Фінляндії, Австралії, Новій Зеландії, Таїланді, Кенії, Непалі, Панамі та Канаді.

    В Італії заборонено тютюнопаління у присутності вагітних жінок і дітей. Штраф за порушення цієї норми становить 500 євро.

    1 грудня 2012 року в Австралії встановлено вимогу щодо використання однотипної упаковки для тютюнових виробів. Пачка обов’язково повинна бути зелено-оливкового кольору, а 75% її титульної і 90% зворотної сторони мають містити інформацію про шкоду від куріння та зображення, що ілюструє його наслідки. Введення однотипного дизайну, як свідчить дослідження, проведене австралійськими вченими, відлякує частину курців і збільшує серед них число тих, хто планує відмовитися від куріння. Слідом за Австралією таке законодавство прийняли Франція та Великобританія.

    Досвід України підтверджує, що законодавчі обмеження є дієвими механізмами боротьби з тютюном. Так, завдяки забороні реклами сигарет, забороні куріння в громадський місцях та місцях спільного користування, друку на пачках сигарет попереджень про небезпеку куріння та збільшенню вартості сигарет, поширеність куріння в Україні поступово зменшується.

    Паління є не тільки особистою проблемою кожної людини окремо, але й гострою соціальною проблемою, з якою пов’язане майбутнє людства. Здорова, сильна духовно та інтелектуально людина отримує задоволення від життя, не потребуючи ніякого додаткового хімічного впливу.


    Філія №3
    Філія №3
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книжкові скарби

    Пропонуємо ознайомитись із новими книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС за Державною програмою «Українська книга».

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр