Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    Всесвітній день пошти
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    8 Жовтня 2021 р.

    9 жовтня відзначається Всесвітній день пошти. Свято було засноване у 1969-му з ініціативи Організації Об'єднаних Націй з метою сприяння популяризації і розвитку поштового обслуговування у світі. У 1874 році 9 жовтня представники 22 країн заснували Генеральний поштовий союз. У 1878 році ця організація змінила назву. Сьогодні Всесвітній поштовий союз налічує у своєму складі 189 країн.
     
     
    Слово posta латинського походження. Спочатку воно позначало станцію (пост) для обміну коней або кур'єрів. Сучасний словник української мови подає багатозначне тлумачення цього слова: установа пошти (поштамт, відділення), послання, сукупність отриманої кореспонденції.
     
    Ще у Стародавній Греції були кур'єри для передачі повідомлень. Найвідомішим із них був Філіппід, який передав усну звістку про перемогу греків у битві при Марафоні в Афіни. Посланець пробіг 142 кілометри 195 метрів і помер від виснаження. 
     
    Розвиток поштової справи в Київській Русі починається з X століття, коли існував обов'язок населення надавати коней для княжих гінців і слуг.
     
     
    Найстаріша у Східній Європі пошта з'явилася у Львові у 1629 році. Король Польщі Сигізмунд ІІІ дозволив італійцю Роберто Бандінеллі перевозити королівську кореспонденцію в Італіїю та інші міста. А вже у травні 1629 Бандінеллі уклав угоду з магістратом Львова про організацію пошти і перевезення кореспонденції до Любліна, Кракова, Варшави, Кам'янця, Києва та інших міст. Львів’яни могли щосуботи відправляти і одержувати листи з усієї Європи, але ці послуги коштували неймовірно дорого. Папір у ті часи був дуже важкий, тож відправка лише шести грамів кореспонденції, наприклад до Гданська, дорівнювала денній платні кваліфікованого ремісника. Пошта знаходилася у будинку Бандінеллі на площі Ринок. Нині там знаходиться львівський Музей пошти. 
     
     
    У Війську Запорозькому перші відомості про поштове сполучення датуються XVII століттям: гетьмани України спілкувалися не тільки з козацькою старшиною та духовенством, а й на міжнародному рівні. Процес написання одного із козацьких листів зображений на знаменитій картині Іллі Рєпіна «Запорожці пишуть листа турецькому султану». 
     
    Єдиний в Україні пам'ятник листоноші знаходиться у закарпатському місті Перечин. 
     
     
    Федір Фекета, якого увічнили у двометровій скульптурі, кілька разів на тиждень долав 25 кілометрів із Тур'їх Ремет до Ужгорода, отримував там пошту і повертався назад. Сьогодні до пам'ятника листоноші приходять весільні пари, щоб залишити листи зі своїми бажаннями. 
     
    Написання листа – це мистецтво епістолярного стилю. Паперові листи дозволяють побачити почерк дорогої людини, відчути її настрій. Традиційний спосіб листування для деяких людей залишився найбільш близьким та звичним. Найдовшого листа, що складався з 1 402 344 слів, надіслав поштою своїй дружині Джанет у 1984 році Елан Форман. Іранський Мохаммед Дехкані писав листа своєму другові протягом 13 місяців, використавши для цього 150 метрів паперу. 
     
     
    У ХХІ столітті поштою передаємо не тільки особисті думки на далекі відстані, а й активно використовуємо її в сфері логістики, банківських послуг, каталожної торгівлі та прямої розсилки.

    Філія №3
    Філія №3
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Кожна нова книга – це завжди подія та нове знайомство

    Багато нових книг надійшло до бібліотек міста. Це й сучасна художня, краєзнавча, галузева,  дитяча література, цікаві серії.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр