Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    30 вересня в Україні відзначається Всеукраїнський день бібліотек
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    30 Вересня 2022 р.

    30 вересня в Україні відзначається Всеукраїнський день бібліотек. Започатковане свято Указом Президента від 14 травня 1998 року №471/98. Там зазначено:

    «Враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність дальшого підвищення їх ролі у житті суспільства…».

    Але що ж може запропонувати суспільству сучасна бібліотека – бібліотека ХХІ століття? Кожна обирає основні пріоритети діяльності згідно зі своїми умовами. Бібліотеки-філії ЦБС Хмельницької міської територіальної громади стали місцем, де не лише зберігаються книги, а й таким, що надає людям можливість проявити себе, реалізувати власні здібності.

    Тут для письменників організовують презентації їхніх книг, для художників – виставки творчих робіт. Волонтери у книгозбірнях проводять цікаві арттерапевтичні заходи, бібліотекарі й педагоги – майстер-класи, тренери – навчання й тренінги з підвищення кваліфікації тощо. Завдяки такій різноманітності заходів, що враховують смаки й вподобання користувачів, а також збільшенню кількості послуг і відбувається та трансформація публічних бібліотек, що відповідає змінам у суспільстві. У такий спосіб вони стають наближеними до повсякденного життя мешканців громади.


     
    Скористаємося нагодою і в день свого професійного свята згадаємо найважливіші моменти з діяльності закладу у 2022 році, де в центрі уваги завжди були ті, задля кого ми працюємо – користувачі.

     

    Яка бібліотека найпривабливіша для користувачів? Звичайно ж, наповнена якісним книжковим фондом. Для цього існують різні джерела комплектування, одним із яких є література, подарована нашими користувачами. «Подаруй бібліотеці книгу!» – це постійна доброчинна акція, що діє у всіх книгозбірнях міста. Та особливого значення акція набула у 2022 році, після широмасштабного воєнного нападу Росії на Україну 24 лютого.

    Розраду в книгах знаходять не лише мешканці громади, а й люди, які до нас переселилися з територій, де ведуться бойові дії. З'явилася навіть нова категорія – користувачі, які за допомогою читання вивчають або ж удосконалюють свою українську. Їм потрібні книги!

    Тож наразі в умовах війни маємо неабияку необхідність поповнення фондів сучасними книгами українською мовою.

    В акції вже взяли участь місцеві письменники, поділившись власними виданнями та книгами з домашніх бібліотечок, активісти, самі бібліотекарі, подарувавши дещо з літературних новинок рідним книгозбірням. Та все ж найактивніше полиці з подарованими виданнями наповнюють саме читачі. Примітно, що серед таких надходжень не тільки художні книжки, є й енциклопедичні видання, а також якісна література з різних галузей знань.


     

    Урізноманітнюють бібліотечне середовище й презентації книг. Цьогоріч чимало письменників порадували своєю творчістю користувачів ЦБС. Серед них: Олена Печорна – одна з найуспішніших українських письменників за версією журналу «Фокус», лауреатка премій імені Олеся Гончара та імені Михайла Коцюбинського.  Попри те, що зустріч відбулася онлайн, монітори ноутбуків не змогли приховати щирості та теплоти спілкування.

    Чимало зустрічей з письменниками відбулося в читальному залі Центральної публічної бібліотеки. Тут краєзнавець Володимир Захар'єв зі своїм колегою Віталієм Свінцем презентували другий том краєзнавчої розвідки про місто Хмельницький. Книжка має назву «Дух їхнього часу або Проскурів неофіційний».

    Поціновувачі творчості подільської письменниці Тетяни Безушко мали змогу зустрітися з улюбленою авторкою. Від лютого, коли емоції були через край, а в душі – розпач і розгубленість, як і багато хто із нас, Тетяна шукала їм вихід. І віднайшла у творчості. Тож розповіла про нову збірку «Весна-2022», співавторкою якої стала.

    Науковиця Лілія Іваневич презентувала книгу «Традиційний одяг українців Поділля (друга половина ХІХ – початок ХХІ ст.): історія, класифікація, конструктивно-художні та регіонально-локальні особливості». Презентована монографія побачила світ цьогоріч. Це докторська робота. На заході Лілія Іваневич розповіла, як з'явилася ідея книги, звідки у неї любов і цікавість до національного костюма, як тривало дослідження. Також поділилася, що робота над книгою здійснювалася 13 років.

    Про збірку «БАЙДАКтар» розповідав її автор – подільський поет, краєзнавець, фотограф, лауреат Хмельницької міської премії імені Богдана Хмельницького Ігор Байдак.

    У рамках XVI обласного форуму «Книжкова весна на Хмельниччині» відбулась творча зустріч з подільським поетом Віталієм Міхалевським. Учасниками події стали і дорослі, і діти шкільного віку. Це були постійні читачі бібліотеки та ті, хто вимушено прибув до нашого міста через війну.

    А от працівниці бібліотеки-філії №3 у рамках того ж форуму організували онлайн-зустріч з подільською майстринею слова Наталією Поліщук. Письменниця продекламувала свої прозові та поетичні твори, що навчають любові, збагачують серце щирістю та добротою.

    Двічі організовувалась зустріч із Галиною Корицькою. Учні 8-А класу СЗОШ №22 ім. О. Ольжича завітали на онлайнову літературну візитівку «Слова, рядок і музика пера», яку підготували й організували працівниці бібліотеки-філії №2. А от у філії №14 для дітей мікрорайону Ракове провели поетичну вітальню «Творчий світ Галини Корицької». На подію запросили саму письменницю. Пані Галина познайомила присутніх зі своїми поетичними творами на ліричну тематику, а також на громадянську, пейзажну та патріотичну. І розмовою, і віршованими рядками звернула увагу слухачів на необхідність любові до рідної землі та її воїнів-захисників.

    Працівниці бібліотеки-філії №2 у рамках Всеукраїнського тижня дитячого читання організували онлайн-зустріч з дитячою письменницею, нашою землячкою Марією Дем'янюк.


     

    Популяризація книг – невіддільна складова роботи бібліотек. Тому не перестають мати попит книжкові виставки. Вони не лише викликають бажання познайомитися з представленими книгами, а й використовуються для проведення вікторин, обговорення сюжетів, а в дитячих бібліотеках біля них влаштовують ще й читання вголос. До  речі, книжкові огляди бібліотекарі проводять і онлайн.

    А от Центральна публічна бібліотека спільно із місцевим телеканалом «TV7+» підготувала спеціальну рубрику «КНИЖКОВИЙ ЧАС».

    Діє у бібліотеці й проєкт «Жива бібліотека».

    Щорічно у книгозбірнях системи проходить конкурс «Лідер читання», метою якого є стимулювати інтерес дітей до читання, зміцнювати роль бібліотек у соціальній адаптації читачів середнього шкільного віку, підвищувати рівень їхнього особистісного розвитку та культурної компетентності.

    13-24 вересня у книгозбірнях Централізованої бібліотечної системи відбувся міський літературний марафон «#Щодня читай українською». Традиційно, як і фестиваль «Слово єднає!», котрий бібліотеки влаштовують раз на два роки – почергово з марафоном, його організують у межах відзначення Дня міста Хмельницького


     

    Книга досить часто стає стимулом для гри. Гарним прикладом цього є створення вікторин на основі творів художньої літератури. І така практика існує в бібліотеках-філіях ЦБС Хмельницької громади.


     

    Багато позитивних вражень отримали хлопчики та дівчатка, які відвідували книгозбірні в межах проєкту «ВільноХаб», що запрацював на підтримку дітей та молоді (внутрішньо переміщених осіб) з 1 квітня 2022 року у Центральній публічній бібліотеці, філіях №10 і №12.

    Проєкт «ВільноХаб» втілюється в рамках програми «Мріємо та діємо», яка впроваджується за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) й виконується IREX за підтримки Міністерства культури та інформаційної політики України.

    Ініціатива спрямована на те, щоб бібліотекарі мали змогу забезпечувати розв'язання інформаційних та навчальних потреб у громаді у зв'язку з війною та її гуманітарними наслідками, допомагати дітям та молоді адаптуватися в новому середовищі, соціалізуватися та розвиватися. Тож у межах проєкту відбувається низка заходів, які надають простір для комунікації, взаєморозуміння і підтримки.


     

    Наше сьогодення не можливо уявити без цифрових технологій. Саме вони роблять життя простішим і зручнішим. Проте що робити, якщо послуга потрібна просто зараз, а необхідних знань не вистачає? Звісно ж, звернутися до бібліотеки, на базі котрої діє Хаб цифрової освіти. А їх у ЦБС аж 17!

    У бібліотеці-філії №10 ім. Д. М. Брилінського волонтер провів інтерактивне заняття «Основи кібербезпеки для школярів». Зустріч відбулася у межах інтерактивного навчального курсу з інформаційної безпеки, який спеціально розроблений для підготовки підлітків до виявлення і уникнення загроз під час перебування у мережі Інтернет. Курс розроблено CRDF Global в Україні у співпраці з ГО «Смарт Освіта» та технічними експертами компанії Technomatix, за підтримки Державного департаменту США (Офіс із координації допомоги Європі та Євразії).

    На базі Центральної публічної бібліотеки для всіх охочих організували спеціальні навчання «Інформаційна та кібербезпека». У період з 16 травня по 17 червня відбулося 5 циклів тренінгів. Учасники знайомилися з принципами інформаційної та кібербезпеки, у тому числі в соцмережах та месенджерах. Говорили і про фінансову безпеку, а ще розбиралися в особливостях кібервійни. Всі тренінги відбувалися онлайн, тому стати їх учасниками змогли не тільки мешканці Хмельницького, а й жителі інших куточків України (Києва, Харкова та ін.), а також українці, які через війну наразі перебувають за кордоном. 82 учасники успішно завершили навчання та отримали відповідні сертифікати. Для реалізації проєкту Центральна публічна бібліотека отримала від організаторів 10 планшетів. Техніка й надалі допомагатиме користувачам книгозбірні безпечно освоювати інформаційний простір.


     

    Наявність серед бібліотечних працівників висококваліфікованих кадрів є одним із важливих факторів розвитку. Тому проводяться заходи з підвищення фахової компетентності та обміну досвідом бібліотечних працівників, що забезпечує поповнення теоретичних і практичних знань. Це відбувається завдяки проведенню практикумів, майстерок, майстер-класів, тренінгів, вебінарів тощо.

    Згадаємо лише наймасовіші заходи. «Цікаві форми масової роботи у бібліотеці: традиції та інновації» – такою була тема виїзного майстер-класу для бібліотекарів сіл Хмельницької громади, який відбувся на базі бібліотек-філій №2 та №8Родзинкою навчального дня став майстер-клас «Лялька-мотанка» від бібліотекарки, справжньої майстрині Тетяни Юркової. Всі учасниці семінару змогли власноруч виготовити для себе ляльку «Благодать». Більшість з присутніх робили це вперше.

    А в читальній залі Центральної публічної бібліотеки відбувся практикум «Облік роботи бібліотеки за допомогою Excel» для працівників бібліотечної системи.


     

    Для реалізації цікавих проєктів та заходів бібліотеки залучають волонтерів. На зустрічі запрошують кваліфікованих спеціалістів з патрульної поліції, ДСНС, психологів, майстрів декоративно-ужиткового мистецтва тощо. Таке розширення соціальних контактів означає надходження нових знань, можливостей, ідей, поглядів. Завдяки волонтерству збільшується кількість наданих послуг, відбувається наближення до місцевої громади.


     

    У Центральній публічній бібліотеці, бібліотеках-філіях №11 та №12 відбуваються зустрічі з волонтерами Хмельницької міської організації Товариства Червоного Хреста України. Тут і вправи на саморозвиток, і допомога психологів, і заняття з надання першої допомоги, і веселі розваги тощо.


     

    Настільні ігри відволікають від життєвої рутини та проблем. Через них дорослі та малеча дізнаються багато нового, вдосконалюють навички. Окрім того, такі інтелектуальні розваги створюють дружну атмосферу. Звісно, що у бібліотеках влаштовувались дні ігротек, але було й багато активних руханок для дітей.

    У 2022 році активно використовувались такі настільні ігри: «ЕКО-мемо» – екологічного спрямування; «Бізнес-сходи» – гра, що дає можливість школярам та студентам, дітям та дорослим змоделювати власний бізнес і навчитися вести підприємницьку діяльність; гра «Ліза та її друзі подорожують світом», що має на меті інформування в ігровому форматі дітей та підлітків про проблему торгівлі людьми і правила безпечних подорожей, а також вироблення у гравців навичок безпечної поведінки; гра «Мафія різноманіття» – допомагає усвідомити рівень впливу стереотипів щодо різних соціальних ролей. Актуальною була й звичайна «Мафія».

    Користувалися також популярністю «UNO», «Dobble» та «Дженга». І, звісно ж, шахи. А ще діток приваблювали театральні активності.


     

    Завдяки творчим майстер-класам, що проходять у бібліотеках, користувачі мають змогу створювати власноруч дивовижні речі. Такі заняття заряджають позитивом, дають змогу розкрити свої таланти. Майже щоразу на майстерку приходять діти, котрі приїхали у Хмельницький, тікаючи разом із батьками від вибухів та воєнних небезпек. У такий спосіб вони шукають заспокоєння.


     

    Задля розвитку патріотичної свідомості, почуття гордості за приналежність до незламного українського народу, що героїчно боронить власну державу, працівники бібліотек організовують патріотичні майстер-класи.

    Учасники заходів спільними зусиллями створювали мапу України, розмальовували національну символіку, плели синьо-жовті патріотичні браслети, писали «Лист до солдата», малювали патріотичні малюнки, які волонтери передали бійцям на фронт.


     

    Все більше зміцнюються контакти бібліотек із соціальними службами. Прикладом такої співпраці є робота Агентського пункту Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, що діє при бібліотеці-філії №13. Прийом громадян відбувається в перший та третій четвер кожного місяця.


     

    Гарною традицією у бібліотеках системи є проведення подій у міському просторі поза бібліотекою. І таке дозвілля приваблює дітей, особливо влітку. Тож щорічно 1 червня на вуличному майданчику біля Центральної публічної бібліотеки стартує «Бібліотечне літо». Захід присвячений Дню захисту дітей, після чого естафету вуличних акцій переймають інші бібліотеки-філії.

    Для діток на свіжому повітрі проводять розважальні й інтелектуальні ігри, цікаві вікторини, організовують аквагрим, танцювальні флешмоби, майстер-класи тощо. Зазвичай книжкові виставки супроводжуються читанням вголос улюблених книжок, після чого діти рекомендують їх одне одному. Такі бібліотечні тусовки просто неба дозволяють корисно й цікаво провести час з друзями, набратися позитивних емоцій та нових вражень, поспілкуватися. А для бібліотекарів це можливість залучити нових читачів.

    24 вересня в межах Дня міста Хмельницького у центральній його частині розташувалася «Ідеальна бібліотека». Вона складалася з декількох локацій, у яких відвідувачам бібліотекарки пропонували разом читати, розвиватися, творити, навчатися, пізнавати та допомагати. Окремою частиною «Ідеальної бібліотеки» був куточок розмови наживо «Запитай у письменника», де можна було поспілкуватися з поетом Віталієм Міхалевським. Також тут запрошували доєднуватися до акції зі збору українських книг, натомість пропонували ходити по книжкові новинки до книгозбірень, а ще закликали підтримувати наших воїнів, плекати рідне слово, розвивати українську культуру.


     

    Шановні мешканці й гості міста! Запрошуємо проводити дозвілля у наших бібліотеках! 

    Тут ви змістовно відпочинете, зможете завдяки книгам і корисним бібліотечним активностям, заходам відволіктися від буденності та дізнатися багато нового. Якщо є потреба, то попрацюєте за комп'ютерами чи у зоні WI-FI, а ще скористаєтеся різноманітними послугами.

    Для вашої зручності бібліотеки-філії Централізованої бібліотечної системи розташовані в усіх мікрорайонах міста, а також у селах Хмельницької міської територіальної громади.  Їхні адреси ви з легкістю віднайдете на нашому сайті.

    Адреси бібліотек за покликанням: https://cbs.km.ua


     

     


    Філія №8
    Філія №8
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Близько 1300 нових книг надійшло до бібліотек міста

    За перший квартал 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло близько 1300 нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр