Хмельницька міська ЦБС - рік 2019 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Хмельницька міська ЦБС - рік 2019 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Про ЦБС
    Хмельницька міська ЦБС - рік 2019

    Для України 2019 рік був багатим на гучні політичні події і не тільки. Деякі з них потрясли, здивували й порадували. А деякі – можуть кардинально змінити хід розвитку країни.

    Серед подій: обрання нових президента і парламенту, повернення додому полонених, розведення сил на трьох ділянках на Донбасі. А ще  Україна пропустила Євробачення, накрила четвертий енергоблок ЧАЕС новим саркофагом і винесла вирок Віктору Януковичу.

    У Парижі вперше за три роки відбувся саміт "нормандської четвірки". Лідери України, Росії, Франції та Німеччини вирішили, що Мінські угоди залишаються базою для мирних переговорів.

    Верховна рада зробила перший крок до земельної реформи. Депутати ухвалили в першому читанні законопроект про ринок землі.


    У листопаді 2019 року Хмельницька міська ЦБС втретє здобула перемогу у Громадському проєкті «Бюджет міських ініціатив». Це проєкт «SMALL TOWN»  в бібліотеці», який буде реалізований на базі бібліотеки-філії №10.

    Протягом року працівники системи:

    ? залучили 32 294 користувачів;

    ? видали 615 512 примірників літератури;

    ? бібліотеки відвідали 226 114 читачів;

    ? надали платних послуг на суму 139 964 грн.;

    ? провели 668 масових заходів, з них 353 книжкових виставок.

    Середнє відвідування – 7. Читаність – 19. Обертаність – 1,8.

    Книжковий фонд Хмельницької міської ЦБС на 1.01.2020 року становить 346 406 примірників, з яких українською мовою – 191 270, що складає 55% від загального фонду.

    У 2019 році на комплектування фондів Хмельницької міської ЦБС було використано: на придбання книг – 513 037,26 грн., на передплату періодичних видань – 99 870,44 грн. Надійшло 6 204 примірники книг, 2 068 назв, що на 782 примірники та 162 назви менше, ніж у 2018 р. Книжкові фонди бібліотек ЦБС поповнили новими, сучасними українськими книгами. Українською мовою надійшло 7 171 примірник, що становить 87% від кількості всіх нових книг.

    За бюджетні кошти в 2019 році на придбання нових книг використано 401 586,84 тис. грн. Література придбана через систему публічних закупівель «Прозорро». Всі книги, 2 388 примірників, підбирали завідуючі бібліотек-філій – на замовлення користувачів, за шкільною програмою, за рекомендаціями провідних бібліотек України, новинками книгодрукування 2018-19 років. У 2019 році продовжується "Програма підтримки книговидання місцевих авторів та популяризації української книги на 2018-20 рр. "Читай українською"". Відповідно до Програми фонди ЦБС поповнились 814 примірниками на суму 66 525,18 грн. Це альманахи «Південний Буг», «Медобори», часопис «Літературна громада», твори В. Горбатюка, А. Ненцінського, М. Лисайчук, Н. Поліщук та інших.

    Активну участь працівники бібліотек та їхні користувачі брали у акції «Бібліотека українського воїна». Протягом року було передано 140 примірників нових сучасних книг. Участь у реалізації акції взяли всі працівники бібліотек-філій та 62 користувачі.

    Протягом поточного року у бібліотеках-філіях проводилась робота із бібліотечним фондом та каталогами, особливу увагу приділяли розстановці книг за УДК.

     У 2019 році завершилося введення фонду в електронну базу в бібліотеках-філіях №10 та №13. Розпочалося електронне обслуговування користувачів бібліотекою-філією №13.

    У бібліотеках системи продовжують діяти 16 клубів за інтересами, 1 лекторій та 1 факультатив, 2 групи за інтересами. Серед клубів: 6 – дитячих, 5 – для юнацтва, 5 – для дорослих; 588 учасників (540 – у 2018 році).

    16-28 вересня в рамках святкування Дня міста Хмельницького відбувся міський літературний фестиваль "Слово єднає! – 2019".

    Фестивальні заходи відбувалися у культурно-мистецьких та навчальних закладах міста Хмельницького, а саме: у бібліотеках Хмельницької міської централізованої бібліотечної системи, Хмельницькій обласній бібліотеці для дітей ім. Т. Шевченка, Хмельницькому обласному літературному музеї, монотеатрі «Кут», культурно-мистецькому центрі «Ветеран», дитячій школі образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва, гуманітарно-педагогічній академії, політехнічному та музичному коледжах, кооперативному торговельно-економічному інституті, медіатеці ліцею №15 ім. О. Співачука, навчально-виховному об'єднані №5 ім. С. Єфремова.

    Під час фестивалю проводили творчі зустрічі авторів та творчих колективів з хмельничанами та гостями міста, майстер-класи для молодих літераторів та журналістів, бард-шоу, форум короткого вірша, презентації проєктів «Особлива книга для дітей» та «Графіка української мови» (м. Київ), концертно-виставкові дійства.

    Цьогоріч літературний фестиваль «Слово єднає!» відвідали літератори з різних областей України та сусідніх країн: Мирослав Дочинець (Мукачево), Міхась Скобло (Республіка Білорусь), Ірина Федорчук, Віктор Крупки, Сергій Головатюк (Вінниця), Людмила Ромен (Суми), Мар'яна Лелик (Київ), Олена Осмоловська (Київ), Ірина та Микола Сичови (Старобільськ).

    За звітний рік організовано 353 книжкові виставки.

    Книжкові виставки експонували на вулиці Володимирській (відкриття «Бібліотечного літа»), на вулиці Проскурівській (вікторина «Всесвіт коміксів з бібліотекою» (до Дня міста), у дитячій школі образотворчого мистецтва (презентація книги Петра Воробея «Гонитва»), парку ім. Т. Шевченка (книжкова виставка-подія «Барви подільського слова»), Народному Домі «Просвіта» (огляд літератури «Погляд крізь століття» (до 380-річчя від дня народження І. Мазепи).

    Таким чином, бібліотека зуміла представити свої фонди хмельничанам, які були користувачами та залучити їх до бібліотеки.

    Популяризації книги та читання сприяють нові форми бібліотечної роботи. Бібліотечні працівники все активніше намагаються привернути увагу читачів, розповісти про свою роботу через соціальні мережі.

    Діють сторінки ЦБС, філій №№ 2, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 у соцмережі Facebook; сторінка ЦБС у Twitter; відеоканали ЦБС на сервісі YouTube «Бібліотеки м. Хмельницького(http://www.youtube.com/user/kmcbspk) та філії №8 «Хмельницька міська бібліотека-філія №8» (https://www.youtube.com/channel/), який є найбільш актуальним серед молоді. За звітний рік на каналі філії №8 з`явилося 12 відео, завдяки яким більше 1000 користувачів соціальної мережі Facebook дізналися про роботу бібліотеки. Це переважно прямі ефіри з різних заходів та інформація про книжкові новинки «Книжкові миттєвки». Філія №11 проводила акцію у соціальній мережі Facebook «Із книгою у серці», протягом якої було змонтовано три відеоролики, у яких користувачі бібліотеки розповідають про улюблені книги та рекомендують їх для прочитання.

    Протягом 2019 року для працівників філій організували цикл тренінгів по роботі з Вікіпедією. Навчання проводили фахівці відділу інформаційних технологій та електронних ресурсів спільно з методично-бібліографічним відділом. Провели 5 таких тренінгів, які проходили в різних бібліотека-філіях, а саме в тих, де є більша кількість комп'ютерів, щоб кожен учасник міг працювати за комп'ютером самостійно. Учасники зареєструвалися у Вікіпедії та розпочали створення статей про свої бібліотеки, враховуючи умови та правила вільної енциклопедії.

    У 2019 році були запроваджені «Професійні візити» з метою ознайомлення з досвідом роботи інших бібліотек. У рамках таких візитів було здійснено 11 виїздів у бібліотеки-філії №№ 2, 4, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 17.

    Це було цікаве професійне спілкування. Наприклад, філія №2 провела для колег майстер-клас із виготовлення ляльки-круп'янички; у філії №10 потрапили на засідання клубу «Весела майстерня»; філія №11 в ігровій формі презентувала проєкти, які діють у бібліотеці; філія №17 вразила колег співпрацею з книжковецьким клубом, комітетом місцевого самоврядування та сільською Ветеранською радою мікрорайону Книжківці; у філії №9 бібліотекарі приміряли на себе роль добровольців-вогнеборців; а філія №15 – просто дуже затишна, бібліотека-казка з оригінальною фотозоною. Подібні заходи будуть продовжуватись і у наступному 2020 році.

    Нововведеннями запам'ятався щорічний Всеукраїнський конкурс дитячого читання «Книгоманія», що відбувся в бібліотеках системи в березні для учнів 7-х класів. Упродовж 3-х місяців учасники читали книжки, розповідали про них, змагаючись з іншими книгоманами і, врешті, боролись за титул «Суперчитач міста». Винагородою за перемогу, яку виборола читачка філії №8 Онуфрійчук Юлія, стала поїздка до Львова на Фестиваль дитячого читання «Книгоманія-2019», який відбувся у травні.

    Незабутнім для читачів системи був Міський тур Всеукраїнського конкурсу «Лідер читання», який сприяв підвищенню інтелектуального рівня і культурної компетентності дітей шляхом заохочення їх до систематичного читання та проведення змістовного дозвілля.

    В ІІ етапі взяло участь 18 читачів. Фіналістами конкурсу стали: Капелюшок Маша (читачка філії №12, 5-й клас), Огороднік Соломія (читачка філії №4, 5-й клас), а «Лідером читання» став Яхнюк Сергій (читач філії №12, 7-й клас).

    Читачка філії №8 Онуфрійчук Юлія стала переможницею обласного туру всеукраїнського конкурсу «Творчі канікули – 2019», котрий організовувала Національна бібліотека України для дітей.

    Літературно-публіцистичний альманах «Слово єднає!» став лауреатом ХХ ювілейного загальнонаціонального конкурсу «Українська мова – мова єднання» у номінації «На видноті усього світу». Конкурс організовує Національна спілка журналістів України (у 2019 р.) в партнерстві з Причорноморською академією мовних технологій та комунікацій етносів (м. Одеса).

    У серпні 2019 року у центральній бібліотеці презентували громадський проєкт «SMART-бібліотека – помічник «розумного міста»». Проєкт став переможцем Бюджету участі у 2018 році. Новітні пристрої дають можливість користувачам підвищувати цифрову грамотність і самостійно читати книги з використанням AR-технологій від видавництва «FastAR Kids», що містять текстовий, звуковий і графічний режими; користуватися електронною книгою; друкувати на 3D-принтері; створювати ілюстрації за допомогою графічного планшету та артоб'єкти 3D-ручкою; власноруч спробувати, як працює настільний ріжучий плоттер. Він ідеальний для створення листівок та скрапбукінгу. Книги з AR-технологіями є у всіх філіях, а 3D-ручку і графічний планшет кожна філія отримує у користування на один місяць відповідно до графіка: у 2019 році це були філії №№ 4, 8, 9, 12, 13, 15. Інші пристрої – у ЦБ. У рамках проєкту відбувається навчання громадян цифровій грамотності.

    До Дня міста презентували проєкт «Коворкінг у бібліотеці – вільний простір для творчості» у філії №2. Приміщення колишнього книгосховища перетворили в теплу, затишну кімнату для спільної творчості, із сучасним ремонтом, новими меблями та технікою.

    Мешканці нашого міста тепер матимуть можливість приходити сюди, аби поспілкуватися, попрацювати як самостійно так і командно. На базі коворкінгу проводитимуться різні заходи, а саме: майстер-класи, тренінги, презентації, зустрічі з митцями нашого краю.

    У 2019 році продовжується проєкт «Літературний туризм», започаткований у 2016 році. Серед письменників учасниками були: Павло Кучер («Бог. Майдан. Війна.»), Іван Байдак («Чоловік з моїм іменем»), Тетяна Безушко-Граб («Вузлики на пам'ять»), Ольга Саліпа («Територія жінки»), Лора Підгірна («Під чужим прапором»), Дара Корній («Чарівні істоти українського міфу. Домашні духи»). Цикл презентацій збірок «Різдво через Збруч», «Великдень через Збруч» та «Покрова через Збруч» протягом року представляли письменники з обох сторін мальовничого Збруча. У рамках літературного фестивалю в бібліотеці відбулася зустріч з відомим українським письменником М. Дочинцем. Літературні зустрічі відбувалися і у БібліоХабі (М. Чевелюк, О. Юрін, вінницька спілка письменників).

    У центральній бібліотеці презентували проєкт «Майстерня для натхнення». Метою проєкту є ознайомлення хмельничан та гостей міста з творчими особистостями, проведення майстер-класів.

    Першою учасницею проєкту з виставкою своїх альбомів у техніці скрапбукінгу і кардмейкінгу стала майстер хенд-мейду Ольга Толмачова. Естафету перейняли Наталля Степанюк з презентацією картин «Між двох світів».

    Центральна бібліотека була співорганізатором перебування делегації бібліотекарів з Молдови, яка відбулася 17-19 квітня 2019 року, з метою обміну досвідом щодо впровадження реформи місцевого самоврядування в рамках проєктів USAID. Цьому сприяли позитивні враження і співпраця, які стали результатом минулорічного відвідування колег із Молдови Хмельницького піар-офісу сучасних бібліотек.

    Під час візиту гості з Молдови відвідували заходи проєкту ПУЛЬС у громадах, приділили увагу знайомству з методами ігрофікації, які застосовуються у навчальних заходах для розвитку місцевого самоврядування. У Хмельницькій міській бібліотеці взяли участь у грі-тренінгу «Світ громад». У результаті візиту відбувся обмін кращими практиками впровадження децентралізації між сусідніми державами, з'явились напрацювання подальших кроків для співпраці, відбувся обмін контактами.

    Бібліотекарі продовжують налагоджувати зв'язки з громадськістю, розповідати про корисні для людей послуги бібліотек, активно використовуючи ЗМІ. Поряд із плануванням заходів, планують і їхнє висвітлення, формулюють меседжі, які необхідно донести до аудиторії через ЗМІ.

    У 2019 році завдяки цій роботі отримали наступні результати: публікації  у онлайн-ЗМІ – 218 (176 – у 2018), 85 телесюжетів (70 – у 2018 р.), 80 радіопередач (86 – у 2018 р.), 29 статей у друкованих ЗМІ (79 – у 2018 р.).

    У 2019 році прослідковано тенденцію збільшення публікацій в онлайн-ЗМІ, порівняно з друкованими. На це вплинуло роздержавлення ЗМІ та зміна їхньої редакційної політики.

    Статті були опубліковані у газетах «Проскурів», «Подільські вісті», «Актуально для подолян» та «Голос України».

    У центральній бібліотеці в лютому в рамках проєкту ПУЛЬС від IREX був проведений практикум «Бібліотека і громада: взаємодія в новому форматі», під час якого учасники навчалися ефективно взаємодіяти з місцевими засобами масової інформації, вмінню залучати нову аудиторію, інформувати про процес децентралізації та вибудовувати ефективну взаємодію з органами місцевого самоврядування.

    Журналісти місцевих ЗМІ є партнерами у проєкті «Школа медіаграмотності», де виступають в якості експертів при навчанні користувачів.

    30 вересня центральна бібліотека доєдналася до всеукраїнської акції Української бібліотечної асоціації та Українського інституту книги «Бібліотеки повні людей». У цей день бібліотеку заповнили читачі – десятикласники гімназії №1. Тут їм представили можливості сучасної бібліотеки як потужного інформаційного центру. А це вже не тільки книги! Серед останніх технологічних новинок, котрі має бібліотека – 3D-принтер, 3D-ручки, графічні планшети, плоттер, книги з AR-технологіями та багато-багато іншого. Наприкінці учні розробляли особистий асоціативний список до слів «бібліотека», «читач», «інформація», «книга». І що приємно: у них він значно розширився за час денного перебування у книгозбірні.

    Усі ініціативи, які об'єднують хмельничан навколо бібліотек, допомагають ще активніше популяризувати читання, зокрема творчість місцевих літераторів і не лише на місцевому рівні, але й на всеукраїнському. Цьому також сприяє фестивальна та виставкова діяльність.

    Бібліотекарі відчувають підтримку міста, бібліотеки отримують нову літературу, мають що запропонувати користувачам.

    На 2020 рік планується зробити читання модним, продовжувати навчання містян інфо-медійній та цифровій грамотності, посилити партнерські стосунки, пропонуючи різним організаціям, колективам, окремим хмельничанам актуальні для них послуги.

      Директорка ЦБС
    Хмельницької міської територіальної громади

     

    17 січня 2020 року

    Тамара КОЗИЦЬКА
       

    Центральна публічна бібліотека
    Центральна публічна бібліотека
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Інформація про нові надходження

    Бібліотеки отримали нові твори подільських письменників, чимало новинок вітчизняного і світового літературного життя.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр