Микола Куліш  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Микола Куліш  Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Літературна світлиця » Українські класики
    Микола Куліш

     Микола Гурович Куліш
    (06.(18).12.1892-3.11.1937 рр.)

    Визначний український драматург, публіцист, громадський та культурний діяч. Народився Микола Гурович у с. Чаплинка Таврійської губернії (нині селище міського типу Херсонської області), в родині селянина-бідняка. З раннього дитинства наймитував. Учився в народній школі, з 1905 р. – у восьмикласному училищі м. Олешки (нині м. Цюрупинськ Херсонської області), згодом – у гімназії, де почав писати сатиричні вірші. Іспити на атестат зрілості склав екстерном.

    У 1913 р. М. Куліш вступив до Одеської школи прапорщиків. З початком Першої світової війни був мобілізований до російської армії. Воював на передовій; отримав чин штабс-капітана, був поранений і контужений.

    З початку 1918 р. Микола Гурович – голова Олешківської ради робітничих і селянських депутатів. Під час громадянської війни служив в армії. Після демобілізації керував органами народної освіти в Олешківському повіті, редагував газету «Червоний шлях» у Зінов'євську (нині м. Кіровоград). У 1922 р. працював у губернському відділі народної освіти в Одесі.

    У 1924 р. М. Куліш написав п'єсу «97», у якій розповів про голод 1921-22 рр. на Херсонщині. Постановки цього твору та п'єси «Комуна в степах» (1925 р.) на харківській сцені принесли йому загальне визнання й у 1925 р. Микола Гурович переїхав до Харкова. Творчою вершиною стали п'єси «Народний Малахій» (1928 р.), «Мина Мазайло» (1929 р.). Тема цих п'єс – облудність ідеалів комуністичної революції, національне пристосуванство і фальш міщанського середовища.

    Переїзд до столиці спричинив справжню революцію у творчості М. Куліша. Тут він зблизився з М. Хвильовим, Л. Курбасом, М. Яловим та іншими діячами української культури. Став членом "Гарту", згодом – Вільної академії пролетарської літератури. Засновник і член Українського товариства драматургів і композиторів.

    Твори Миколи Гуровича гостро критикувала офіційна критика. У грудні 1934 р. драматурга було заарештовано, звинувачено у приналежності до терористичної організації і зв'язках з ОУН. Під час судового процесу щодо «Справи боротьбистів» у березні 1935 р. М. Куліш був засуджений до 10 років соловецьких таборів. На Соловках утримувався у суворій ізоляції. Хворого на туберкульоз, позбавленого права на прогулянки і медичну допомогу, в листопаді 1937 р. М. Куліша та ще декількох ув'язнених, за постановою особливої трійки УНКВС у Ленінградській області від 09.10.1937 р., було розстріляно.

    Реабілітований 4 серпня 1956 р. за відсутністю складу злочину.

    Микола Куліш став творцем модерної драми українського революційного відродження, сповненої духом протесту, був сміливим експериментатором у всіх жанрах драматичного мистецтва. Низка його п'єс перекладена російською, латиською, литовською, чеською, польською, англійською, німецькою мовами, поставлена у театрах Росії, країн Прибалтики, Польщі, Чехії, Словаччини, Болгарії, Канади і США.

    Його ім'я присвоєно Херсонському обласному музично-драматичному театрові.

    Мина Мазайло

    28.03.2013 р.

    Використані джерела:

    1. Рибак О. Куліш Микола Гурович / Рибак О. // Довідник з історії України : в  3 т. ; т. 2 / за ред. І. Підкови та ін. – К., 1995. – С.125-126.
       
    2. Удод О. А. Куліш Пантелеймон Олександрович / Удод О. А., Грузін Д. В. // Енциклопедія історії України: т. 5 : Кон–Кю / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін.; НАН України; Інститут історії України. – К., 2008. – С. 468-472.

    © Хмельницька міська центральна бібліотека
    Сектор автоматизації бібліотечних процесів

    Підготувала: Єсюніна Галина


    Філія №13
    Філія №13
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Світові бестселери, твори місцевих авторів, пізнавальна та довідкова література, багато книжечок для дітей!

    За останні місяці 2016 року до бібліотек Хмельницької міської ЦБС надійшло 1657 примірників нових книг. 

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр