Михайло Старицький Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Михайло Старицький Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
  Про ЦБС
  Бібліотеки
  Читачам
  Ресурси бібліотек
  Віртуальні виставки
  Наша Україна
  Наше місто
  Літературна світлиця
  БібліоЖиття
  Фотогалерея
  Відеогалерея
  Проєкти та програми
  Контакти
  Карта сайту




  Пошук по сайту

   

  Хмельницька міська рада

   
    Головна » Літературна світлиця » Українські класики
  Михайло Старицький

  Михайло Петрович Старицький
  (14.12.1840-27.04.1904 рр.)

  Видатний український письменник, перекладач, видавець, театральний і громадський діяч. Народився у с. Кліщинцях Золотонівського повіту на Полтавщині (тепер Черкаська область) у дрібній поміщицькій родині. Дитячі роки пройшли на чарівній природі, у спілкуванні з простими людьми. Проте хлопчик рано осиротів.

  Батько помер, коли Михайлові минув лише п'ятий рік. Мати ж походила із славнозвісної родини Лисенків, тому після її смерті, з дванадцятирічного віку, юнак виховувався у дядька – Віталія Лисенка – батька знаменитого композитора. Пізніше з цієї сім'ї Михайло Петрович обрав собі дружину Софію Віталіївну, а з Миколою Віталійовичем на довгі роки з'єднала його спільна праця на ниві української національної культури.

  Лисенків знали як людей освічених, гуманних, обдарованих. У їхньому маєтку була велика бібліотека. Тому початкову освіту Михайло здобував удома, за допомогою свого діда – людини прогресивних поглядів. Він багато читав, освоюючи твори української, російської і зарубіжної класики. У 1851 р. хлопця віддали до Полтавської гімназії, яка була тоді одним із кращих середніх учбових закладів в Україні. Закінчивши у 1858 р. навчання у Полтавській гімназії, вступив разом із двоюрідним братом М. Лисенком до Харківського університету, а у 1860 р. перейшов до Київського університету. Навчався спочатку на фізико-математичному,  а  згодом – на  юридичному  факультеті,  який  закінчив  у  1865 р. У 1868 р. письменник придбав невеликий маєток у селі Карпівці на Поділлі й переїхав туди з родиною. Та вже у 1871 р. повернувся до Києва і цілком віддався літературній та культурно-громадській діяльності. Працював у Київському історичному архіві, Південно-Західному відділенні Російського географічного товариства. Був одним із найактивніших діячів київської Громади.

  Непересічний багатогранний талант Михайла Петровича найповнішою мірою виявився у театральній діяльності. Разом із М. Лисенком організував Товариство українських сценічних акторів, силами якого було поставлено чимало українських п'єс, опер і оперет. У 1883 р. очолив першу українську професійну трупу, режисером якої був М. Кропивницький та  до  складу  якої  входили  такі   талановиті  актори  як  М. Заньковецька, М. Садовський, П. Саксаганський, І. Карпенко-Карий та інші. Щоб матеріально підтримати театр, продав власний маєток у с. Карпівці. "Склалося товариство, – писав Іван Франко, якого Україна не бачила ні до, ні після".

  У 1886-87 рр. трупа М. Старицького провела тріумфальні гастролі у Москві й Петербурзі, а згодом виступала у Варшаві, Мінську, Вільно, Астрахані, Тифлісі та інших містах. Актори трупи Старицького отримували гонорари більші, ніж актори імператорського театру, мали найкращі декорації та костюми.

  Мандруючи зі своїм театром Україною, Росією та за кордоном, М. Старицький підносив значення театру в громадському житті, знаходив щирих прихильників у колі передової інтелігенції. Про широку популярність М. Старицького далеко за межами України свідчили відгуки з нагоди тридцятиріччя його літературної і театральної діяльності та призначення Російською Академією наук персональної пенсії "За літературні праці рідною мовою".

  В 1893 р. у зв'язку з погіршенням здоров'я Михайло Петрович залишив театр і цілком присвятив себе літературній роботі. Але театральне життя весь час хвилювало його. М. Старицький був одним із організаторів Всеросійського театрального товариства, яке у 1897 р. скликало Перший Всеросійський з'їзд діячів сцени. Поява на трибуні М. Старицького викликала овацію, що довго не вщухала і не давала йому говорити.

  Драматургічна творчість письменника безпосередньо пов'язана з діяльністю театру, для якого він обробив та інсценізував відомі твори багатьох письменників, вибираючи з їхнього доробку ті, які пропагували прогресивні ідеї й були пов'язані з життям українського народу. Так, він написав низку п'єс за сюжетами: І. Крашевського "Хома за селом" ("Циганка Аза"), М. Гоголя ("Різдвяна ніч", "Сорочинська ярмарка", "Тарас Бульба"), І. Нечуя-Левицького «На Кожум'яках» (у М. Старицького – «За двома зайцями»); Панаса Мирного та інших.

  Незважаючи на цензурні заборони історичної тематики в українській драматургії, М. Старицький створив цикл яскравих історичних драм: "Богдан Хмельницький", "Маруся Богуславка", "Осада Дубна" та інші.

  Михайло Петрович до останніх днів свого життя плекав ідеї розвитку демократичної національної культури, сприяв піднесенню її на світовий рівень.

  Прозова спадщина письменника складає 70 оповідань, повістей і романів. Більшість із них написані на історичні сюжети. Заслуговує на увагу й поетична творчість М. Старицького. Деякі з його віршів стали народними піснями, найвідоміша серед них "Ніч яка, Господи, місячна, зоряна…"

  Помер М. Старицький 24 квітня 1904 р. і похований у Києві на Байковому кладовищі.

  Рішенням ХХ сесії Хмельницької обласної ради від 25 березня 2009 року Хмельницькому обласному музично-драматичному театру присвоєно ім'я видатного українського письменника та драматурга Михайла Старицького, творчість якого тісно пов'язана з Поділлям, зокрема він писав про нього, відтворивши історичні події національно-визвольної боротьби у п'єсі «Оборона Буші» (дотепер ім'я основоположника українського театру не було присвоєне жодному театрові України). А у 2012 році за високі творчі досягнення та мистецький рівень театру ім. М.Старицького надано статус «Академічний».

  Вибрані твори:


      Оборона Буші

  14.05.2013 р.

  Останнє оновлення 14.12.2017 р.

  Використані джерела:

  1. Історія української літератури / відп. ред. І. І. Пільгук. – К. : Радянська школа, 1966. – 760 с.
    
  2. Корнійчук В. Старицький Михайло Петрович / Корнійчук В. // Довідник з історії України : в 3 т. ; т. 3 / за ред. І. Підкови та ін. – К., 1999. – С. 256-257.
    
  3. Михайло Старицький : [поезії, повісті, оповідання] // твори у 2 т., т. 1 / упоряд. Л. С. Дем'янівська. – К. : Дніпро, 1984. – 645 с.
    
  4. Хмельницький академічний обласний музично-драматичний театр [Електронний ресурс] // Хмельницький академічний обласний музично-драматичний театр : [офіц. сайт]. – Електрон. текст. дані. – Режим доступу: http://theatrestaritsky.com.ua (дата звернення 15.12.2017). – Назва з екрану

  © Хмельницька міська центральна бібліотека
  Сектор автоматизації бібліотечних процесів

  Підготувала: Єсюніна Галина


  Філія №11
  Філія №11
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Електронний каталог
  • Меню для книгоманів
  • Зростаємо професійно
  • Мистецька вітальня
  • Наші видання
  • Послуги ЦБС
  Гарна книжка допоможе чудово провести свій вільний час у спекотне літо

  Гарна книжка допоможе чудово провести свій вільний час у спекотне літо.

  Багато нових, цікавих, пізнавальних книг та літератури для дозвілля надійшло до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

  Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
  детективи
  драми
  казки
  комедії
  легенди
  ліричні вірші
  пригоди
  трилери
  фентезі
  інше

  Слідкуйте за нами у
  соціальних мережах






  © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
     Офіційний сайт
  Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
  www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
  Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
  адміністратора, а також активного посилання на сайт.
  створення
  сайту
  Студія Спектр