Цікаві факти про бібліотеки і книги Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Цікаві факти про бібліотеки і книги Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » БібліоЖиття
    Цікаві факти про бібліотеки і книги

    Літературні вимисли, що стали реальністю
    10 найдорожчих книг світу
    Найвідоміші  у світі музеї книги
    Цікаво знати, що...

    Літературні вимисли, що стали реальністю

    У 1838 році американський письменник Едґар По опублікував оповідання «Повість про пригоди Артура Гордона Піма», у якому докладно описав аварію корабля, що забрала життя майже всього екіпажу – живими залишилися лише чотири матроси. Після довгих блукань по морю, виснажені голодом, троє з них живцем з'їли свого четвертого товариша, на ім'я Річард Паркер. А в 1884 році з затонулого корабля «Магнонет» на шлюпці дивом врятувалися чотири матроси. Після довгих морських блукань троє з них, збожеволівши від голоду, з'їдають четвертого. Події, описані По, повторилися через багато років до найменших подробиць. А ім'я з'їденого матроса з «Магнонет» було… Річард Паркер!

    У 1898 році письменник Морган Робертсон у своєму романі «Даремність» описав загибель гігантського корабля «Титан» після зіткнення з айсбергом у першому ж своєму рейсі. Через 14 років у Англії був спущений на воду найбільший корабель того часу — «Титанік». Усе описане в книзі стало реальністю. Збіглися абсолютно всі деталі катастрофи і подій, що передували їй! Цікаво, що трагічна історія з «Титаніком» ледь не повторилася 1939 року на тому самому місці, де затонули вигаданий «Титан» і реальний корабель «Титанік», із судном з подібним ім'ям «Титаніан». Уночі внутрішнє чуття підказало кермовому віддати команду «Стій машина». Коли судно загальмувало, з темряви виринув величезний айсберг і завдав по корпусу потужний удар. Але цього разу, на щастя, обійшлося без трагедії.

     А ось іще одне не менш дивовижне пророцтво, цього разу Жуля Верна, що стало реальністю рівно через 100 років. У грудні 1868 року три сміливці Барбикен, Ніколь і Ардан – стартували з півострова Флорида до Місяця (романи «Із Землі на Місяць» і «Навколо місяця»). Облетівши Місяць на близькій відстані, космічний корабель приводнився в Тихому океані. Точно такий же політ, який повторив вигадку письменника-фантаста, здійснили 1968 року три американських астронавти на кораблі «Аполлон-8». Збіглися: місце старту (мис Канаверал у Флориді), місяць, коли було здійснено політ (грудень), місце приземлення (Тихий океан, за чотири милі від місця, зазначеного романістом), розміри і маса снаряда «Колумбіади» і спускової капсули «Аполлона» (відповідно та 3,65 м і 3,6 м  5547 кг і 5621 кг)!

    Однак, якщо герої Жуля Верна побували на Місяці, то астронавти корабля «Аполлон-8» тільки облетіли його. Проте до висадки екіпажа «Аполлон-11» на супутник Землі залишилося зовсім небагато часу. Усього перу Жуля Верна належить 65 науково-фантастичних і пригодницько-географічних романів, пройнятих романтикою науки. З 108 прогнозів письменника-провидця здійснилося 98! Жуль Верн вів скромне і тихе життя. І лише на схилі років він придбав яхту, на якій катався лише біля берегів рідної Бретані. "Ви плаваєте тільки по своїй чорнильниці", – жартували його друзі.           

    Герберт Уелс також відомий як один із «найзапекліших» письменників-фантастів. Імовірно, найразючіші прогнози письменника – з галузі фізики мікросвіту. У 1913 році в романі «Звільнений світ» він пише про те, що і 20 років опісля фізики-ядерники вважали неможливим. І все-таки виявилося, що фантаст мав рацію! Учені винайшли спосіб використання атомної енергії спочатку у військових цілях, виготовивши атомну бомбу, а 1954 року в Радянському Союзі було збудовано першу у світі атомну електростанцію, що використовувала енергію атома в мирних цілях. Уелс назвав дату – 1953 рік! З 86 «пророцтв» Герберта Уелса здійснилося 77!           

    І на закінчення. У 1862 році один з англійських гумористичних журналів опублікував жартівливий прогноз того, як буде жити людство через 100 років. Автор з усіх сил постарався позабавляти поважних читачів безглуздістю своїх передбачень. Ось деякі з них: 

    • у 1962 році люди будуть літати на Місяць;
    • вантажі і пошта з Європи в Азію будуть доставлятися по повітрю;
    • у Росії, в Сибіру, буде вирощуватися бавовна руками вільних трудівників;
    • люди будуть милуватися рухливими фото;
    • жінки будуть змінювати риси обличчя в салонах краси і ходити в панталонах;
    • людство зробить страшне відкриття, яке буде загрожувати життю на планеті…

    Письменник ХІХ ст. Григорій Данилевський в оповіданні «Життя за сто років» описав, яким буде світ у далекому 1968-му: тоді, на його думку, міста матимуть централізований водогін, опалення та електрику, а між Англією та Францією збудують підземний залізничний тонель.

    2016 рік

    Джерело: http://vsiknygy.net.ua

    10 найдорожчих книг світу

    На першому місці «Лестерський кодекс», Леонардо да Вінчі, $30,8 млн., 1994 рік, аукціон Christies. Зошит записів Леонардо да Вінчі, зроблених ним за життя в Мілані в 1506-1510 роках. Манускрипт складається з 18 аркушів паперу, списаних з обох сторін і складених таким чином, що разом вони утворили 72-сторінковий зошит. Нотатки Леонардо написані особливим чином, його власним «дзеркальним» шрифтом – прочитати їх можна тільки за допомогою дзеркала. Записи присвячені різним явищам, про природу яких розмірковував Леонардо: чому світиться Місяць, як і чому тече вода в річках, звідки беруться скам'янілості, з чого складаються мінерали і так далі. Зошит також містить велику кількість математичних розрахунків, діаграм і малюнків. «Лестерський» кодекс був названий на честь графа Лестера, який купив манускрипт в 1717 році. У 1980 році зошит у спадкоємців Лестера викупив відомий промисловець, колекціонер Арманд Хаммер. Після його смерті в 1994 році кодекс був виставлений на торги, і був придбаний засновником Microsoft Білом Гейтсом і він періодично виставляє цю книгу в музеях.

    На другому «Євангеліє Генріха Лева», вартістю $12,4 млн., 1983 рік, аукціон Sothebys. Манускрипт включає в себе чотири Євангелія, налічує 226 сторінок, оформлених в унікальному стилі ченцями і послушниками бенедиктинського абатства Хельмарсхаузен. Після смерті Генріха Лева манускрипт вважався втраченим. У XIX столітті він був виявлений у Празі, у 1861 році його придбав Георг V, король Ганновера, засновником якого вважається Генріх Лев. П'ятьма роками пізніше Георг V був повалений і втік до Австрії і серед іншого вивіз із собою манускрипт. Далі слід реліквії знову був загублений, але в 1983 році невідомий продавець виставив «Євангеліє Генріха Лева» на торги дому Sothebys. У ході аукціону його власником стала Німеччина – у фінансуванні покупки брали участь федеральний уряд, уряди Баварії і Нижньої Саксонії, а також фонд «Прусська культурна спадщина». Сьогодні манускрипт зберігається в бібліотеці імені герцога Августа в місті Вольфенбюттель (Німеччина).

    На третьому місці «Птахи Америки» Джона Джеймса Одюбона, вартістю $8,8 млн., продана у 2000 році на аукціоні Christies. Її перше видання друкувалося в США в 1827-1838 роках, за цей час було випущено всього близько 200 примірників, надрукованих у гігантському форматі, який сам Одюбон назвав «double elephant folio» – кожна сторінка 127 см у висоту. Повний примірник «Птахів Америки» містить 435 розфарбованих вручну відбитків гравюр розміром 90 на 60 см, на яких птахи зображені в натуральну величину. В даний час відомо про існування 119 повних примірників «Птахів Америки», 108 з них зберігаються в різних музеях світу і лише 11 – у приватних колекціях.

    Четверте місце посідають «Кентерберійські оповідання» Джеффрі Чосера, продані на аукціоні Christies у 1998 році за $7,5 млн. Унікальний примірник першого видання «Кентерберійських оповідань» Джефрі Чосера, «батька англійської поезії» та одного з родоначальників англійської літератури. Книга видана в 1477 році англійським першодрукарем Вільямом Кекстоном у Вестмінстерському абатстві.
    До теперішнього часу збереглося всього 12 відомих примірників першого видання, з яких лише виставлена на Christies книга перебуває у приватній колекції.

    На п'ятому місці розмістився «Бестіарій герцога Нортумберлендського», проданий на аукціоні Sothebys у 1990 році за $9,6 млн. Подібних англійських бестіаріїв в усьому світі збереглося не більше 40, до цього бестіарій востаннє виставлявся на аукціон в 1889 році. Крім того, примірник герцога Нортумберлендського – останній, який залишався в приватних руках, а не в музейній колекції.
    Біблія Й. Гутенберга посідає шосте місце, її вартість у 1987 році на аукціоні Christies сягнула $7,2 млн. Унікальний примірник Біблії першодрукаря Йоганна Гутенберга, найстарішої з книг, надрукованих за допомогою набору з рухомих літер. А саме її 42-рядковий варіант у форматі in folio, відомий серед бібліофілів як «Біблія Мазаріні», на честь кардинала і першого міністра Франції Джуліо Мазаріні, у паперах якого в 1760 році був виявлений перший примірник такої Біблії. За даними Музею Гутенберга, всього на початку 1450-х років було віддруковано близько 180 примірників 42-рядкової Біблії, з яких до нашого часу збереглися 48, в тому числі 21 – повний. Продана на Christies у 1987 році Біблія – неповна, в цій лише перший том. Покупцем стала японська Maruzen Corporation. Сьогодні цей примірник зберігається в бібліотеці університету Кейо.

    На сьомому місці книга Вільяма Шекспіра «Перше фоліо: комедії, хроніки і трагедії», вартістю $5,2 млн. (ціна 2006 року, аукціон Sothebys). Примірник першого видання п'єс Вільяма Шекспіра, виданого в 1623 році Джоном Хемінгом і Генрі Конделом, учасниками шекспірівської трупи. «Перше фоліо» – прийнятий серед бібліофілів термін для позначення книги, її повна назва – «Містера Вільяма Шекспіра комедії, хроніки і трагедії. Надруковано з точних справжніх текстів». У «Перше фоліо» увійшли 36 п'єс Шекспіра, тобто майже всі його п'єси, за винятком «Перікла» і «Двох знатних родичів». До нашого часу збереглося всього 40 повних примірників першого видання, з яких у приватних руках знаходяться лише два, у тому числі проданий на Sothebys.

    Книга «Про плодові дерева» Анрі Луї Дюамель дю Монсо, вартістю $4,5 млн. (2006 рік, аукціон Pierre Berge & Associes (Брюссель), посідає восьме місце. Трактат про плодові дерева французького фізика, хіміка, агронома, члена Академії наук Анрі Луї Дюамель дю Монсо (1700-1782) – це прекрасно оформлений двотомник з ілюстраціями цілого ряду відомих художників того часу, які зображують 16 видів фруктових дерев, їх плоди, листя, насіння, фрукти. Даний екземпляр книги був свого часу закуплений в особисту бібліотеку короля Людовика XV, для чого був видрукуваний в особливо розкішному вигляді, із золоченою обкладинкою.
    На дев'ятому місці розмістилася «Географія» («Космографія»), Птоломея вартістю $3,99 млн. (2006 рік, Sothebys). Рідкісний примірник першого в світі атласу, надрукованого в 1477 році в італійській Болоньї за зразками карт давньогрецького астронома, математика і географа Клавдія Птоломея 150 року до н.е.

    Десятку найдорожчих книг завершує Європейська Біблія, яку у 1989 році на аукціоні Sothebys продали за $3,18 млн. За змістом майже повністю відповідає християнському Старому Заповіту. Цей примірник створений у Вавилоні в ІХ-Х століттях н.е. і є одним з найдавніших і найдорожчих рукописів на івриті.

    2014 рік

    Джерело: 10 найдорожчих книг світу // Шкільна бібліотека. – 2013. – №9-10. – С. 73-74.

    Найвідоміші у світі музеї книги

    Найвідоміші у світі музеї книги

    Упродовж століть книги постійно вдосконалювалися, тому у світі існує безліч музеїв, експонатами яких є книги. Найстаріший у світі музей книги був відкритий у 1877 році в Антверпені, у приміщенні друкарні славнозвісного друкаря XVI ст. Кристофа Плантена. Експозиція була присвячена життю і творчості Пітера Пауля Рубенса, художника, який створив для цієї друкарні більше 50 гравійованих листів та ілюстрацій.

    У 1884 році був заснований Німецький музей книги та шрифту. У 1900 році були засновані Гутенберговські музеї в Майнці і в Берні (Швейцарія). У 1914 році засновано Музей книги в Брюсселі (Бельгія). У 1938 році – Музей при Інституті патології книги в Римі (Італія). У 1938 році – Музей дитячої книги у Варшаві (Польща). У 1964 році – Музей книгодрукування в Ліоні (Франція). Найстарішим музеєм книжної справи в Росії є Музей книги при Державній бібліотеці Росії в Москві, який був відкритий у 1925 році. В Україні – Державний музей книги і друкарства України у Києві, заснований у 1972 році.

    Музей сучасного міжнародного книжного мистецтва,
    книгодрукування і каліграфії (м. Оффенбах, Німеччина)

    Вперше двері цього музею відчинилися для відвідувачів 7 листопада 1953 року. Це був невеликий музей, присвячений мистецтву сучасного друкарства та оформлення книг. В основі музейної експозиції була значна колекція, зібрана почесним доктором наук Карлом Клінгспором (1868-1950 рр.), який у першій половині XX ст. був співвласником шрифтоливарного цеху в Оффенбаху.

    Незабаром після створення музею в його фонди стали надходити перші щедрі дари, і невеликий музей став центром сучасного друкарського мистецтва.

    Музей Клінгспор в Оффенбаху володіє найбільшою після Голландії колекцією робіт видатного голландського друкаря і шрифтовика Хендріка Ніколаса Веркмана (1882-1945 рр.).

    У музейній колекції представлено ілюстровані книги, видання, виконані ручним пресом, книги про живопис, про художників, про шрифти, про каліграфію.

    Найціннішою з-поміж експонатів музею є колекція 100 книг, переплетених у шкіряну палітурку Ігнацієм Вемлером. У музеї є велика ко­лекція робіт Ернста Шнайдлера, який заснував Штутгартську школу, а також його учнів.

    Музей в Оффенбаху приваблює пошановувачів сучасного книжкового і друкарського мистецтва з усього світу.

    Музей мініатюрних книг (м. Баку, Азербайджан)

    Це єдиний у світі музей мініатюрної книги. Розташовується в старій частині міста Баку, що називається «Ічері Шехер». Почав функціонувати 2 квітня 2002 року.

    Експонати, виставлені в музеї, були зібрані сестрою Заріфі Таїрою Салаховою протягом майже 30-ти років. її особиста колекція становить 6500 книг з 64 країн світу.

    У музеї експонуються мініатюрні книги творів відомих азербайджанських класиків, таких як Вагіф, Хуршідбану Натавай, Нізамі Гянджеві, Насимі, Фізулі, Вургун Самед, Мірза Фаталі Ахундов та інші.

    Музей книги і друкарства України (м. Київ)

    Знаходиться на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника у будинку колишньої лаврської друкарні, заснованої архімандритом Єлисеєм Плетенецьким.

    У музеї зібрані багаті скарби книжкової культури українського народу (близько 56 тис. одиниць зберігання). Експозиція висвітлює історію вітчизняної книги і книжкової справи від часів Київської Русі і до наших днів; розповідає про створення писемності у східних слов'ян, про рукописну книгу Х-ХVІ ст., про зародження друкарства в Європі, початок і розвиток кириличного книгодрукування, про видавничу діяльність Івана Федорова та про інших видатних творців української книги ХVІ-ХVIIІ ст.

    2013 рік

    Джерело: 18 травня – Міжнародний день музеїв // Шкільна бібліотека. – 2012. – №7-8. – С. 10. 

     

    Цікаво знати, що...

    9 листопадаДень Книги рекордів Гіннеса. Відзначати цей день почали лише у 2005 році, коли був проданий 100-мільйонний екземпляр. Своєю появою всесвітньо відома книга завдячує Його Величності Випадку. У травні 1954 року англійський бігун Роджер Банністер побив рекорд з бігу, подолавши милю (1,6 км) за 4 хвилини. І треба ж такому статися, що спортивним коментатором цього забігу був Норріс Маквіртер. Він та його брат Росс були відомими спортсменами та журналістами. Після цього забігу брати Маквіртери задумали написати книгу, присвячену встановленим рекордам. Через рік, після розмови із директором ірландської броварні "Гіннес", брати вирішили втілити свій задум. Їхнє видання отримало назву "Книга надзвичайного Гіннеса" і здобула шалений успіх в англійської публіки. Однак оскільки кожен рік встановлювалися нові рекорди, брати вирішили перевидавати книгу щороку восени, аби вона потрапляла до книгарень якраз напередодні Різдва. Норіс Маквіртер мав енциклопедичну пам'ять, що стала йому у пригоді під час укладання книги. 

    Сьогодні Книга рекордів Гіннеса є книгою з найбільшим тиражем з усіх книг, захищених авторським правом.

    Важко сказати, що стало мотивацією для створення Книги рекордів України, проте у 2002 р. вийшла з друку книга саме з такою назвою. Її автор – Георгій Маценко – зумів зібрати багато звичайних і незвичайних, але цікавих і дивовижних фактів про все "най-най" в Україні. То ж цікаво дізнатись, що:

     На території України найдавнішою була бібліотека Ярослава Мудрого – перша бібліотека Київської Русі. Час її заснування невідомий. Уперше про неї згадується під 1037 р. Віддаючи належне Ярославу Мудрому, літописець після розповіді про користь книг, які “суть реки наполняющие вселенную”, говорить, що “Ярославль же сей якоже рукохом, любил бе книги, много написав и положи в святей Софии церкви”. Цим і вичерпуються літописні джерела про першу бібліотеку Київської Русі. Подальша її доля невідома.

     Найстаріша діюча бібліотека – наукова бібліотека Львівського національного університету імені Івана Франка, заснована у 1608 р. при колегії єзуїтів. Але науковці вважають вік цього унікального зібрання книг значно заниженим, адже в його основу лягли видання з реформованих монастирських бібліотек, хронологія  яких починається  з XV ст.

     Найдовговічніший підручник. У 1618 р. вперше вийшов друком підручник з мови "Граматіка славенская...", створений українським письменником-полемістом Мелетієм Смотрицьким, який довгий час був єдиним підручником з мови. Учні українських, російських і білоруських шкіл за цією "Граматікою..." навчалися майже 150 років.

     Найкоротша назва книги. У 1968 р. Київське видавництво "Веселка" випустило окремою книжкою українську народну казку  "Хо", обсягом 20 сторінок.

     Найбільш багатосторінкова книга. У 1998 р. Київський інформаційно-видавничий цент "Спектр" випустив довідник "Україна – 98: промислові ресурси" з даними про 67 тис. підприємств, їх послуги і продукцію. Видання має 1094 сторінки. Однак це  ще  не рекорд. У 1999 р. Львівське видавництво "Каменяр" випустило книгу Дмитра Блажейовського "Київська церква у діаспорі (1751-1988)" обсягом у 1335 сторінок. Проте усіх перевершило київське видавництво "Ірина", де побачив світ універсальний словник-енциклопедія "Усе" – 1552 сторінки!

     Найважчий стародрук. В експозиції Державного музею  книги і друкарства у Києві можна побачити "Євангіліє", видруковане в Москві 1689 р. форматом 64х40х11 см. Книга має 620 сторінок, визолочену оправу з карбованими накладними клеймами на золотому тлі. Важить 21,5 кг.

     Умільці багатьох країн створили низку надмініатюрних книжок, але книжка "Кобзар", створена українським майстром М. Сядристим, – найменша у світі: її площа – 0,6 кв. мм. Це майже у 20 разів менше від найменшої японської книги. Незважаючи на мікроскопічні розміри, на сторінках "Кобзаря" ніде не порушена архітектоніка віршів, немає жодного переносу рядка. Товщина літер у середньому 0,0035 мм. У книзі 12 сторінок, на кожній 8 віршованих рядків. Дві сторінки з ілюстраціями: портрет Тараса Григоровича Шевченка і копія малюнка "Батьківська хата". Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком волоска. Зшито книжку павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. З цією книгою може зрівнятись хіба одна, створена українським умільцем М. Маслюком: це збірка віршів О. Пушкіна розміром 0,8х0,4х0,2 мм та обсягом 0,064 куб. мм. А це означає, що в одній маковій зернині вмістилося б більше 15(!) таких книжок. Обкладинка книжки виготовлена із золота, на її лицьовому боці вигравіюваний портрет поета.

     Найдавніший засіб боротьби з книгокрадіями. Колись у бібліотеках Західної Європи найцінніші книги приковували до своїх місць ланцюгами. Та одним з найцікавіших був засіб, що широко практикувався в Україні. На полях книги чи на початку її писалося міцне закляття або лайка до того, хто захотів би цю книгу привласнити. Ось зразки таких записів:

    "Хто хотів би віддалити цю книжку з цього місця, той буде мати зі мною справу перед Божим судом".
    "Хай ця книга перебуває у цій церкві вічно, а хто її візьме, хай буде проклятий, хай буде засуджений на невгасимий вогонь і хай точить його невсипущий черв'як".
    На одному рукописі XVIII ст. стояв навіть такий двовірш: "Хто би мав сю книгу красти, тому сім літ свині пасти".

     Пам'ятний знак на честь бібліотеки. В 1969 р. у Софійському монастирі в Києві встановлено пам'ятний знак на честь заснування Ярославом  Мудрим першої на Русі бібліотеки. Скульптор – Іван Кавалеріддзе.

    2012 рік, оновлено у 2020 р.

    Джерело: 1954 - новий рекорд із бігу спричинив появу "Книги рекордів Гіннеса" // Шкільна бібліотека. – 2015. – №4. – С. 12   

    Джерело: Маценко Г. О. Книга рекордів України: Культура і мистецтво. Спорт і розваги / Г. О. Маценко. – Тернопіль : Навчальна книга – Богдан, 2002. – 80 с.   


    Філія №10
    Філія №10
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Книжкове мереживо

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста. Цікаві, сучасні, пізнавальні, а також книги з AR технологіями – книги, які оживають!

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр