Мазур Микола Іванович (1948-2015 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Мазур Микола Іванович (1948-2015 рр.) Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Наше місто » Ім’я в історії міста
    Мазур Микола Іванович (1948-2015 рр.)

     

    Мистецтво – безкінечний ритм,
    художник – його чуттєвий резонатор.

    Олександр Богомазов

     

     

     

    Мазур Микола Іванович (02.01.1948 (за паспортом) - 10.10.2015. У рідні святкували день народження 9 грудня 1947 року). Народився у Кущівському зернорадгоспі Кущівського району Краснодарського краю (Росія) в українській родині із чернігівським корінням. Закінчив у 1968 році відділення живопису Одеського художнього училища ім. М. Грекова.

     

     

    Під час навчання познайомився зі своєю майбутньою дружиною. У серпні 1968 році двадцятирічним юнаком, слідом за своїм лебединим коханням красунею-подолянкою Людмилою Савчишин, яку у творчих колах знають як Людмилу Мазур, приїхав до Хмельницького. Згодом у них народилося двоє дітей – син Богдан та донька Оксана.

    Микола Іванович з 1968 року працював учителем, а з 1973 року   директором Хмельницької дитячої художньої школи. З 2002 року – викладачем фахових дисциплін Хмельницького національного університету.

    Серед мистецьких уподобань Миколи Мазура  скульптура та живопис.

    Як художник-монументаліст, скульптор, живописець Микола Мазур брав участь у виставках різних рівнів із 1972 року. Ним було проведено більше 20 персональних художніх виставок. 

    Його металеві скульптури прикрашають набережну річки Случ у місті Старокостянтинові, сквери, парки та площі Хмельницького.

    Неповторний Микола Іванович і як живописець. Цим видом мистецтва він займався постійно, ще з часу навчання в училищі. Виробив свій неповторний почерк, власну палітру.

    Живописні полотна Миколи Мазура представлені в картинних галереях і художніх музеях багатьох міст України, а також зарубіжжя: Болгарії, Сербії, Німеччинни, Бельгії, США, Канади. Микола Іванович неодноразовий учасник обласних, республіканських, союзних, міжнародних та всеукраїнських виставок. У творах митця перш за все привертає увагу органічний зв'язок  із прадавньою культурою народу, умовно-символічна образність, густий, насичений колорит.

    Його творчості присвячені документальні телефільми різних студій. Він лауреат багатьох премій, член НСХУ (1999 p.).

    Дитинство… Там наші витоки: генетика, оточення, перші інтелектуальні та емоційні надбання, що складають фундамент особистості. Саме тоді формувалися естетичні смаки та уподобання Миколи Мазура.

    З десяти років його босоноге дитинство проходило на Новокаховській ГЕС, куди батьки переїхали із Краснодарського краю. Батько працював будівельником, а мати – кранівницею. Малий Миколка коротав своє дозвілля серед звалищ металобрухту, якого було вдосталь на грандіозній будові. Там вперше складав свої металеві конструкції.

    Завдання мистецтва – дати людям надію, аби їм хотілося жити
                                                                                                             Микола Мазур

    Монументальна творчість Миколи Мазура у Хмельницькому розпочалася наприкінці 1970-х років, коли він отримав замовлення від Хмельницького обласного управління внутрішніх справ на побудову в міському парку (нині парк ім. Чекмана) ігрового майданчика для дітей з метою ознайомлення останніх з основними правилами дорожнього руху.

    Протягом 1979-1984 років у парку, на площі у чотири гектари, було створено об'ємно-просторову композицію із 13 об'єктів  своєрідних металевих скульптур з елементами кінематики, які враховуючи дитячу психологію і схильність до гри, виконують функцію великих дитячих іграшок, на які можна залізти, зручно вмоститися на сидіння і, уявивши себе вправним водієм, повітряним пілотом чи пасажиром, крутити справжнє кермо, тиснути на гальма, кнопки, важелі тощо. Назви промовляють самі за себе: «Вертоліт», «Велосипед», «Паровоз», машини «Ретро», «Лев» та інші.

    Ще одна об'ємно-просторова композиція «Космос» з елементами кінематики була створена протягом 1986-1987 років для дітей у тому ж міському парку.

    Це 25-метровий «Космічний корабель», піднятий на шестиметрову висоту, і велетенський «Космонавт» заввишки 5 метрів. Об'єкти виконані з металу методом зварювання.

    Наприкінці 1980-х років виникла ідея організації простору і декоративного прикрашення площі біля кінотеатру «Сілістра» (нині клуб СВ). У 1991 році тут було встановлено 8 металевих скульптурних композицій, виконаних Миколою Мазуром.

    Вони, різні за формою (дерева і кущі з птахами, плодами, символічними людськими фігурами), створюють уявний світ Саду, з якого ніколи не відлетять птахи, а будуть завжди співати, вічно молодою буде залишатись Весна-Веснянка, закликаючи нас розділити радість пробудження землі після довгого зимового сну.


      


    Унікальність скульптур у тому, що виконані з металобрухту, барвисті композиції викликають подив, навіть захоплення тим, як труби, колеса, пружини, поршні, підшипники, баки, резервуари, зношені автодвигуни продовжують жити в іншій якості.


                  


    Публікації про твори з металобрухту Миколи Мазура обійшли всю Європу.

    Мазур  Микола  Іванович – автор концепції,  головний художник  експозиції на  вшанування пам'яті жертв Голодомору  1932-1933 років.  в Україні  у   Державному  історико-культурному  заповіднику «Межибіж»  (2008 р.).

    Нині Меджибіж став туристичною Меккою і вражає усіх фантастичною панорамою українського буття. З'явилась експозиція у рекордно короткі строки – за три місяці. Хоча в неї, здається, вкладено досвід і любов усього життя...


       

    За значний особистий внесок у розвиток національного образотворчого мистецтва, вагомі досягнення у професійній діяльності та з нагоди 70-річчя від дня заснування Національної спілки художників України Указом Президента України №919/2008 Мазуру Миколі Івановичу присвоєно почесне звання "Народний художник України".

    За свою мистецьку діяльність та вагомий внесок у духовно-культурне життя Мазур Микола Іванович нагороджений Орденом "За заслуги" ІІІ ступеня, знаком Почесної відзнаки "За заслуги перед Хмельниччиною", був визнаний "Людиною року" в номінаціях "Митець", "Духовність", присвоєно звання "Почесний громадянин міста Хмельницького".

    Помер Микола Мазур 10 жовтня 2015 року на 68-му році життя.

    Династія Мазурів

    На світі можна жить без еталонів:
    По-різному дивитися на світ:
    Широкими очима, – з-під долоні,
    Крізь пальці, – у кватирку, – з-за воріт.
    Від того світ не зміниться нітрохи.
    А все залежить від людських зіниць.
    В широких – відіб'ється вся епоха.
    У звужених – збіговисько дрібниць.
     

    Ліна Костенко

    Мазур Богдан Миколайович народився 6 липня 1969 р. у м. Хмельницькому в сім'ї художників. Закінчив Одеське художнє училище ім. Грекова (1992 р.), Українську Національну академію мистецтв (1997 р.) та аспірантуру при Академії (2000 р.). Магістр скульптури, доцент Національної академії мистецтв. Відомий український скульптор, Народний художник України, нині мешкає у Києві.

    У співавторстві з батьком створив низку найвідоміших пам'ятників міста Хмельницького.

    07.02.2012 р., 07.05.2013 р., 19.10.2015 р.

    Останнє оновлення 04.11.2021 р.

    Використані джерела:

    1. Гірник Г. Е. З когорти заслужених / Г. Е. Гірник, Л. В. Чернова // Видатні постаті міста Хмельницького : матеріали Другої науково-практичної конференції «Місто Хмельницький в контексті історії України». – Кам'янець-Подільський, 2007. – С.203-207.
       
    2. Кульбовський М. З подільського кореня : нариси / Микола Кульбовський. – Кн. 2. – Хмельницький : ТОВ НВП «Евріка», 2003. – 200 с.
       
    3. Про присвоєння почесного звання «Народний художник України» : указ президента України №919/2008 «Про відзначення державними нагородами України діячів образотворчого мистецтва» [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://zakon.rada.gov.ua – Назва з екрану.
        
    4. Хмельницький культурний: з минулого в майбутнє : [культурна спадщина та культурні осередки міста Хмельницького] / ред. С. Єсюнін, В. Кулаківський, С. Крук та ін. – Хмельницький : ПП Дерепа, 2006. – 144 с.

    © Центральна публічна бібліотека
    Відділ інформаційних технологій та електронни ресурсів


    Флешмоб
    Флешмоб
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Нові книги України, Хмельниччині та світу

    Неабияке задоволення приносять нові книги, які надходять до бібліотеки. Це радість для всіх – як для бібліотекарів, так і для мешканців громади! Багато творів подільських письменників.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр