ЦБС Хмельницької міської територіальної громади - рік 2023 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади ЦБС Хмельницької міської територіальної громади - рік 2023 Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Про ЦБС
    ЦБС Хмельницької міської територіальної громади - рік 2023
    У 2023 р. бібліотеки Централізованої бібліотечної системи Хмельницької міської територіальної громади (далі — ТГ) працювали над національно-патріотичним вихованням мешканців громади, розвитком критичного мислення, неформальної та інформальної освіти; наданням інформаційної підтримки населенню, з врахуванням потреб нових категорій користувачів (волонтерів, захисників та захисниць України, ВПО); створенням у бібліотеках просторів безпеки, підтримки, допомоги для ВПО та мешканців громади; забезпеченням якісними й доступними бібліотечними послугами; об'єднанням міської територіальної громади читанням.
     
    Протягом року у старостинських округах Хмельницької міської ТГ тривав цикл культурно-просвітницьких заходів під назвою «Візитівка мого села». Центральна публічна бібліотека стала ініціаторкою такої події серед закладів культури. Такі заходи відбулися у селах: Мацьківці, Пирогівці, Масівці, Копистин. Загалом мета такого мистецько-просвітницького проєкту — ознайомлення з селами громади, їхньою унікальністю, історією та культурою.
     
    Досвід організації та проведення проєкту «Візитівка мого села» у Хмельницькій громаді завідуюча методично-бібліографічного відділу Іванна Білик представила на всеукраїнському «Онлайновому марафоні інноваційного досвіду публічних бібліотек України, Хмельниччина». Досвід роботи бібліотек ЦБС щодо впровадження успішних практик, інноваційного підходу та сучасних  тенденцій, які застосовують у бібліотеках громади, на обласному семінарі-практикумі «Основні напрями і тенденції бібліографічної діяльності бібліотек в сучасних умовах» представила головний бібліограф Тетяна Колокольникова.
     
    Внаслідок терористичної атаки російськими ракетами зазнали пошкоджень бібліотеки ЦБС, а саме: бібліотеки-філії сіл Водички, Іванківці, Малашівці, Пирогівці, Мацьківці, міські бібліотеки-філії №2 і №3. 
     
    З 6 по 24 червня у Центральній публічній дитячій бібліотеці вдруге працював літній табір «Книголенд». Основна мета бібліотечного табору: створення сприятливих умов для розвитку дітей, покращення їхніх навичок і творчих здібностей, поглиблення знань у затишній атмосфері. Інтерактивні заняття, розвивальні завдання, вправи, спортивні ігри, арттерапія та перегляди мультфільмів, зустрічі зі спеціалістами різних галузей, екскурсії та, звісно ж, читання забезпечили учасникам табору сприятливі умови для відпочинку та творчу атмосферу для розвитку.
     
    З 19 по 30 вересня у книгозбірнях Централізованої бібліотечної системи Хмельницької громади пройшов міський літературний марафон «Слово єднає — перемогу наближає». Його традиційно організовують у межах відзначення Дня міста Хмельницького.
     
    Двотижнева подія об'єднала літераторів, читачів, культурних діячів та інших поціновувачів українського літературного слова. Заходи відбувалися у міських бібліотеках та у книгозбірнях сіл громади.
     
    У межах марафону з читачами зустрілися письменники Хмельниччини. Серед творчих гостей заходів: Андрій Горбатюк, Володимир Захар'єв, Юрій Даценко, Аліна Косарева, Лідія Крамар, Юлія Сабій, Галина Корицька, Марія Лисайчук, Андрій Лісовський, Наталія Мазур, Віталій Матеуш, Віталій Міхалевський, Альона Радецька, Ніна Шмурікова-Гаврилюк, Дарина Янчук. 
     
    Окремою частиною були літературні зустрічі та читання у книгозбірнях сіл Хмельницької громади під спільною назвою «Марафон на колесах». Організували такі Олешинська бібліотека-філія №24 та Водичківська бібліотека-філія №27.
     
    Марафон покликаний сприяти подальшому розвитку літературної, журналістської та інших видів колективної й авторської творчості для популяризації міста Хмельницького, підсилення впливу авторського українського мистецтва в естетичному вихованні дітей і молоді, читачів бібліотек.
     
    Завершився марафон 1 жовтня у Мистецькому дворику літературно-мистецькими читаннями «Сильні духом, словом вільні». Захід присвятили Дню захисників та захисниць України. Тут лунали твори сучасних хмельницьких поетів та прозаїків, що розкривають боротьбу нашого народу за незалежність.
     
    Для глядачів читання стали не лише нагодою зануритися у світ творчості, а й можливістю познайомитися з новими мистецькими творами. Поезії декламували їхні автори, а саме: Ольга Нєсмєянова, Аліна Косарева, Марина Бортник-Гулевата, Роман Адамович, Ірця Кошлата, Ліля Ніколаєва, Віталій Міхалевський. Звучали твори тих, хто захищає нашу країну на передовій (Сергія Ілаша, Михайла Цимбалюка, Ростислава Балеми, Олександра Шинкарука), і тих, хто, на жаль, загинув у цій боротьбі — Артема Задоянчука, Євгена Ролдугіна.
     
    Бібліотеки Хмельницької громади розширили перелік послуг для користувачів. Протягом 2023 р. у бібліотеках Хмельницької міської територіальної громади реалізовується проєкт «Вільна мама», який втілюється спільно з Громадською організацією «ЖІНОЧИЙ ХАБ».
     
    Основною метою послуги є інтеграція мам та дітей з числа внутрішньо переміщених осіб у приймаючу громаду шляхом надання батькам вільного особистого часу для саморозвитку, пошуку роботи, вирішення побутових справ та інше. Змістом послуги є організація дозвілля та розвивальних занять для дітей, заходів із психологічної реабілітації через проведення творчих майстер-класів, активних ігор та завдань на логіку й мислення; занять з виховання культури мовлення і спілкування, арттерапії, казкотерапії, дидактичних ігор з патріотичного виховання; знайомство з українською культурою та місцевим регіоном тощо.
     
    Проєкт вже активно втілюється у бібліотеках-філіях №14 (вул. Героя України Дмитра Васильєва, 7, мікрорайон Ракове) та №8 ім. І. Іова (вул. Кармелюка, 8, мікрорайон Озерна).
     
    До бібліотек мами-переселенки приводять діток дошкільного та молодшого шкільного віку, де протягом трьох годин з малечею проводять розвивальні заняття. Тим часом мами мають можливість розв'язати свої побутові проблеми: шукають роботу, відвідують навчальні курси, працюють, йдуть до лікаря тощо. 
     
    Телепроєкт «Наш експерт» покликаний навчити глядачів відрізняти правду від брехні та орієнтуватися в інформаційному просторі. Його ТРК «Місто» реалізовує у партнерстві з Національною асоціацією медіа.
     
    Участь у випусках беруть експерт та запрошений гість, який теж претендує на звання експерта. Експертом проєкту є директорка Централізованої бібліотечної системи Хмельницької громади, а разом з тим медіатренерка Тамара Козицька.
     
    Запрошені гості випусків: блогери, письменники, громадські діячі, журналісти, медики та спеціалісти різних галузей. У межах проєкту аналізують новини, розвивають критичне мислення, розпізнають фейки, розмежовують правду від брехні й т. п. Протягом року вийшло 7 таких передач. 
     
    Протягом 6 місяців Центральна публічна книгозбірня, окрім звичної діяльності, стала місцем підтримки й допомоги для молоді, яка перебуває на етапі працевлаштування. У бібліотеці розповідали про сучасні тенденції на ринку праці, успішні моделі побудови кар'єри, акценти в роботі та особистісні якості, на котрі варто звертати увагу. Проєкт «ВільноХаб: працевлаштування» втілюється у межах програми «Мріємо та діємо» @mriemotadiemo, яка впроваджується за фінансової підтримки USAID Ukraine — USAID Україна @USAID та виконується IREX.
     
    Для реалізації ініціативи з молодими людьми працювали спеціалісти бібліотеки та залучені фахівці з працевлаштування. Вони організовували тренінги, інтерактивні зустрічі та надавали підтримку в зборі, підготовці й оформленні документів, що є необхідними для початку кар'єри або ж її розвитку.
     
    Центральна публічна бібліотека увійшла у 8-ку відібраних установ, що втілюють вказану вище ціль проєкту. Важливо, що наразі книгозбірня вже забезпечена сучасною технікою, яка допомагає проводити відповідні заходи й зустрічі та дає можливість молоді професійно розвиватися. Адже в межах проєкту тут отримали нову техніку. У читальному залі облаштували робоче місце для відвідувачів, які шукають роботу. Також оформили інформаційний куточок з працевлаштування.
     
    Центральна публічна бібліотека увійшла в десятку кращих бібліотек Хабів цифрової освіти, які провели тренінг з цифрової грамотності для людей елегантного віку «Базові цифрові навички для людей елегантного віку» і отримали у подарунок дві термокружки та два павербанка.
     
    Цьогоріч у березні Хмельницька міська рада оголосила переможців конкурсу мініпроєктів хмельничан. Одним із них став «Вільно WATT». Фінансування таких було здійснено з бюджету громади у межах реалізації програми «Громадські ініціативи». Ініціатива мініпроєкту «Вільно WATT» належить Вадиму Бабію — очільнику ГО «Сучасна Україна».
     
    У межах втілення проєкту бібліотеку-філію №8 ім. І. Іова обладнали енергоефективною системою із сонячними панелями. Тепер книгозбірня зможе надавати якісні та належні бібліотечні послуги повсякчас і пропагувати екологічну культуру та своєю чергою сприяти розвитку альтернативної енергетики. Водночас бібліотечний простір буде використано ще ефективніше.
     
    Бібліотеки постійно працюють, аби допомагати читачам знаходити «СВОЇ» книги та ні за яких обставин не припиняти читати. Для цього книгозбірні організовують творчі заняття, конкурси й піар-акції та залучають до них користувачів, насамперед дітей. Одним із таких є щорічний конкурс «Лідер читання». Він проходить з метою стимулювання інтересу дітей до читання, зміцнення ролі бібліотек у соціальній адаптації читачів середнього шкільного віку, підвищення рівня їхнього особистісного розвитку та культурної компетентності, популяризації найкращих надбань української та світової літератури.
     
    Конкурс «Лідер читання» традиційно відбувається у декілька етапів. Цьогоріч І етап у дитячих бібліотеках громади тривав з 6 по 21 червня. За звання переможця ІІ міського етапу змагалося 12 дітей. Для цього вони пройшли відбіркову частину конкурсу та стали лідерами читання у своїх бібліотеках-філіях. До фіналу міського етапу дійшли два учасники. Переможця визначив додатковий «Книжковий батл». Ним став Костянтин Костик — читач бібліотеки-філії №15. Друге місце посіла читачка Центральної публічної дитячої бібліотеки Надія Буздиган. Далі переможець міського етапу боровся за звання «Лідер читання області». Змагання проходило в обласній бібліотеці ім. Т. Г. Шевченка. На жаль, перемогу не здобув.
     
    З 27 лютого по 28 червня 2023 р. проходив II Всеукраїнський конкурс із правового просвітництва «Конституція для всіх: і великих, і малих». У ньому взяли участь та стали переможцями в номінації «Вибір журі» користувачі бібліотеки-філії №10 ім. Д. Брилінського.
     
    Бібліотека-філія №2 стала переможницею в обласному конкурсі серед публічних бібліотек Хмельниччини на кращу організацію краєзнавчої роботи «Бібліотека — центр краєзнавчої інформації» в номінації «Міська бібліотека-філія».
     
    Завідуюча бібліотеки-філії №4 Тетяна Венгрова  здобула грамоту ІІІ ст. за участь  в обласному професійному конкурсі «Краще портфоліо», який був організований обласною бібліотекою для дітей ім. Т. Шевченка.
     
    Директорка ЦБС Тамара Козицька координувала навчання бібліотекарів Хмельницької, Вінницької, Тернопільської областей за проєктом «Розвиток спроможності бібліотек — Хабів цифрової освіти». Також брала участь у створенні практичного посібника для бібліотекарів «Бібліотеки — Хаби цифрової освіти» як автор-укладач. Посібник підготовлений експертами ВГО «Українська бібліотечна асоціація» та створений з метою удосконалення діяльності Хабів цифрової освіти.
     
    Протягом року продовжилася співпраця з волонтерами психосоціальної підтримки Хмельницької міської організації Товариства Червоного Хреста України. Зустрічі відбувалися у Центральній публічній бібліотеці, Центральній публічній дитячій бібліотеці-філії №12, філії №10, філії №11. На них приходять хмельничани та ВПО — і діти, і дорослі. Заходи, які проводять волонтери, дуже різноманітні, це: ігри, бесіди, майстер-класи, чаювання тощо.
     
    Протягом року працівники системи:
     
    залучили 39 950 користувачів;
     
    видали 748776 примірники літератури;
     
    бібліотеки відвідали 272 034 читачі;
     
    надали платних послуг на суму 168 439 грн;
     
    провели 1788 масових заходів, з них 532 – книжкові виставки.

    Книжковий фонд ЦБС Хмельницької міської ТГ на 01.01.2024 р. становить 371 992 примірники на загальну суму 4 964 887,20 грн. Українською мовою — 253 199 примірників, що складає 68 % від загального фонду. Це на 4 % більше, ніж торік. Всього надійшло 6 538 примірників: 6 176 книг та 362 періодичних видання. Всі облікові документи заповнювали своєчасно і вели відповідно до інструкцій.

    • 98 750,00 грн — міський бюджет (347 прим. книг);
    • 29 999,00 грн — міський бюджет, спецрахунок (107 прим. книг);
    • 45 105,44 грн — за програмою «#Щодня читай українською» (260 прим.);
    • 19 636,54 грн — обмінний фонд (580 прим. книг);
    • 136 416,00 грн — подаровані книги (4 535);
    • 42 518,00грн — заміна та покриття недостачі (347 прим. книг).

    На передплату періодичних видань для бібліотек коштів з міського бюджету не було виділено. 

    У 2023 р. провели передплату періодичних видань для бібліотек на 2024 р. за кошти міського бюджету на суму 99 000,00 грн.

    У бібліотеках системи постійно діє 16 клубів за інтересами, 1 лекторій та 1 факультатив, 3 групи за інтересами. Серед клубів: 6 – дитячих, 5 – для юнацтва, 5 – для дорослих. Було проведено 115 заходів, які відвідало 975 користувачів.
     
    У Центральній публічній  бібліотеці продовжує діяти лекторій правового спрямування «Право. Закон. Мораль». Так, у 2023 р. пройшли засідання:
    - «Молодь в правовому суспільстві»;
    - «Торгівля людьми у 21 столітті»;
    - «Вчинок та його відлуння»;
    - «Протидія булінгу в дитячому середовищі».
     
    Задля просування книги й читання у бібліотеках постійно проводяться зустрічі з письменниками та презентації книг. Протягом року відбулися зустрічі з українськими майстрами слова: психологиня та журналістка Катерина Флекман презентувала збірку поезій «Прокидаєшся ранком, годуєш кішку…», Лариса Мельник — збірку «А ти живи…», Ольга Рибчинська-Фіновська — книгу «У добра в обіймах», Віоліна Ситнік — новий роман «Він знає, коли ти помреш» (у Центральній публічній бібліотеці), Оксана Радушинська — книгу «Новий щоденник Славка Хоробрика» (у філії №12).
     
    У соціальних мережах діють сторінки ЦБС, філій №№ 2, 3, 4, 5 (2), 6, 7, 8, 9 і 15 (одна на двох), 10, 11 (2), 12, 13, 14, 16, 18, 19, 20, 21, 22 (2), 23, 25 (2), 26, 27, бібліотечного пункту Копистинської бібліотеки-філії №16 у с. Колибань, бібліотечного пункту Іванковецької бібліотеки-філії №23 у с. Черепівка (2) у фейсбуку; ютуб-відеоканали — ЦБС (2), філій №№ 2, 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13, 15, 22; сторінки в інстаграмі філій №№ 2, 3, 4, 7, 11; сторінки в тіктоку — №№2, 3, 12.
     
    Інтернетом скористалося 5 698 користувачів (у 2022 р. — 4 885). Працює 6 безкоштовних Пунктів вільного доступу до мережі Інтернет. У ЦПБ — 8 комп'ютерів, у філіях: №2 — 5, №7 — 4, №9 — 2, №12 — 3 та №14 — 4 (26 робочих місць, із них 21 — за програмою «Бібліоміст»). У 2023 р. безкоштовним Інтернетом на стаціонарних комп'ютерах скористалися 3 319 користувачів (у 2022 р. — 2 999). 
     
    У звітному році бібліотеки-філії сіл Бахматівці, Богданівці, Копистин, Олешин, Мацьківці отримали ноутбуки. 
     
    Бібліотекарі продовжують налагоджувати зв'язки з громадськістю, розповідати про корисні для людей послуги, активно використовуючи можливості ЗМІ. Поряд із плануванням заходів, планують і їхнє висвітлення, формулюють меседжі, які необхідно донести до аудиторії через ЗМІ.
     
    У 2023 р. завдяки цій роботі отримали наступні результати: публікацій в онлайн-ЗМІ — 115 (94 — у 2022 р.), 72 телесюжетів (46 — у 2022 р.), 53 радіопередачі (45 — у 2022 р.), 12 статей у друкованих ЗМІ (5 — у 2022 р.).
     
    У розділ «Про ЦБС у пресі» додано 115 статей в інтернет-виданнях (у 2022 р. — 94), 72 теленовин (у 2022 р. — 46) та 12 друкованих статей (у 2022 р. — 5).
     
    У 2024 р. діяльність бібліотечної системи буде спрямована на національно-патріотичне виховання мешканців громади, розвиток критичного мислення та інфомедійної грамотності, неформальної та інформальної освіти; надання інформаційної підтримки населенню, з врахуванням потреб нових категорій користувачів (захисників та захисниць України, ветеранів російсько-української війни та членів їхніх сімей, волонтерів, ВПО); створення у бібліотеках просторів безпеки, підтримки, допомоги для ВПО та мешканців громади; забезпечення якісними і доступними бібліотечними послугами; об'єднання міської територіальної громади читанням.
     
     

    Директорка ЦБС
    Хмельницької міської територіальної громади

     

    17 січня 2024 року

    Тамара КОЗИЦЬКА
       
     
     
     

    Філія №3
    Філія №3
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Новинки для читання

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр