Капранов Дмитро Віталійович та Капранов Віталій Віталійович народилися 24 липня 1967 року у молдовському місті Дубоссари. Своєю батьківщиною вважають Очаків Миколаївської області, оскільки там вони виросли і у 1984 році закінчили середню школу. Крім загальноосвітньої, навчалися у спортивній та музичній школах.
Вищу освіту здобували в Уральському політехнічному та Московському енергетичному інститутах за фахом «Технічна кібернетика».
У 1988 році брати одружилися з сестрами-близнючками і переїхали до Москви. Працюючи у фармацевтичному та виноробному бізнесі, набули досвіду керівної роботи.
На початку 90-хроків, коли у Москві організувався потужний український діаспорний рух, Капранови видавали московську-українську газету «Тинди-ринди» та журнал української фантастики «Брати». Тоді ж почали писати першу книжку «Кобзар 2000», над якою працювали близько десяти років, завершивши її написання уже в Києві, куди переїхали 1998 року.
Каталог книжок поштою «Книгоноша», який у 1998 році налічував лише 600 назв книжок українською мовою, став першим книжковим проєктом братів.
1999 року разом із телеканалом «1+1» та шоколадом «Корона» Дмитро та Віталій організували перший конкурс української гостросюжетної літератури «Золотий Бабай», переможцем якого став роман Василя Шкляра «Ключ».
2000-го року запрацювало їхнє видавництво «Зелений пес», якеє одним із лідерів на ринку художньої літератури.
2001 року вийшов «Кобзар 2000» з ілюстраціями Владислава Єрка. Роман мав схвальні відгуки і перевидавався вже 4 рази.
Восени 2004 року вийшов друком другий роман – «Приворотне зілля».
2006 року читачі побачили третій роман «Розмір має значення».
2007 року письменники видали книгу своїх статей «Закон Братів Капранових».
Рік за роком з'являються нові твори: збірка оповідань для дітей «Зоряний вуйко» (2009); романи «Кобзар 2000 + Нові розділи + Найновіші розділи» (2010), «Щоденник моєї секретарки» (2011); книга «Мальована історія Незалежної України» (2013); збірка оповідань «Веселих свят!» (2014); романи «Забудь – річка» (2016), «Справа Сивого» (2018), «Паперові солдати» (2019), «Рута» (2020).
Із 2019 року брати на YouTube каналі публікують відеоматеріали про нашу історію, найпопулярнішим серед яких є «Історія України за 10 хвилин / Українська історія / History of Ukraine».
Паралельно з літературною, видавничою, торговельною та громадською діяльністю Капранови пишуть публіцистику та друкуються в українських ЗМІ.
16 квітня 2024 року Дмитро Капранов відійшов у вічність.
Капранов В. Паперові солдати [Текст] : роман / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. - Київ : Нора-Друк, 2019. - 224 с.
Двоє молодих художників зустрічаються у Варшаві 1929 року. Один із них – Білл Титла, син українських емігрантів з США. Другий – Ніл Хасевич, молодий волинянин, студент Варшавської академії мистецтв, який у юності втратив ногу і пересувається на протезі. Доля готує їм багато випробувань, але вони про це поки що не знають…
Згодом перший стає головним мультиплікатором Диснея, а другий – головним художником УПА. Історія ґрунтується на реальних подіях.
Капранов Д. Історія нашої Церкви [Текст] / Д. В. Капранов, В. В. Капранов ; наук. ред. В. Клос ; худ. О. Костенко. - Київ : Зелений Пес : Гамазин, 2018. - 80 с. : іл.
Брати Капранови знамениті своїм вмінням розповідати просто і цікаво про найскладніші речі. Тому з цієї тоненької книжечки ви довідаєтеся не лише про карколомні пригоди, таємні змови та підступні інтриги, які супроводжували розвиток Української Церкви, але й дізнаєтеся про те, хто навчив Україну читати, друкувати книжки та завів у нас бібліотеки, хто склав першу абетку та привіз до Києва перший телескоп, чому в українських храмах так гарно співають – і багато іншого, прецікавого та надзвичайно потрібного кожному українцю.
Капранов В. Мальована історія Незалежності України [Текст] / В. В. Капранов, Д. В. Капранов ; [худож.: Ю. Журавель, О. Костенко, Ю. Васін]. - Київ : Зелений Пес : Гамазин, 2018. - 80 с. : іл., мапи.
Це – книжка для дорослих і дітей, для батьків, які хочуть, щоб їхні нащадки виросли українцями.
Люди споконвіку цікавилися минулим. Монах Нестор, наприклад, вивчав записи своїх попередників і писав «Повість минулих літ», а архимандрит Петро Могила розкопував руїни Десятинної церкви. Історія та археологія завжди ідуть поруч, даруючи нам знання про те, як і навіщо жили наші предки, за що боролися, про що мріяли. І допомагають знайти відповідь на питання – навіщо ми є на цій землі. Бо сучасне виростає з минулого. Так само, як і ми продовжимо своє життя у наступних поколіннях.
Капранов В. Справа Сивого [Текст] : роман / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. - Київ : Нора-Друк, 2018. - 288 с.
Любов. Історія. Злочин. Ось три кити, на яких тримається література. І всі ці кити присутні у новому романі Братів Капранових «Справа Сивого». У Дніпропетровську діє підпільна антиурядова організація. Молодому слідчому доручають зайнятися головним підозрюваним – старим заколотником з великим стажем протизаконної діяльності. Він береться до справи і…
Ну і, звісно, книжка базується на реальних подіях, так що шалене кохання, батькове прокляття, нерівний шлюб, закляті скарби – усе це не вигадка, а стара правда, підтверджена документами.
Капранов Д. Майдан. Таємні файли [Текст] / Д. В. Капранов, В. В. Капранов. - Київ : Нора-Друк, 2017. - 320 с.
Настав час дізнатися правду про Майдан. У Революції брали участь мільйони, але що насправді сталося тоді, й досі залишається таємницею. Що відбувалося за лаштунками Майдану? Хто платив за Революцію? Як ділили владу переможці? Хто і чому здав Крим та Донецьк? Яким дивом встояли Одеса і Харків? Герої цього журналістського розслідування не тільки ті, хто стояв на сцені, але й ті, хто ховався за лаштунками, хто їздив до Януковича і хто сперечався з Європою, захоплював адмінбудівлі, сидів у буцегарнях, а також воював, лікував, працював для того, щоб Революція перемогла.
Капранов В. Щоденник моєї секретарки [Текст] / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. - Київ : Гамазин, 2016. - 400 с.
Головний герой «Щоденника моєї секретарки», типовий київський бізнесмен, який має дружину, коханку, багато справ та секретарку в офісі, одного разу потрапляє у халепу – американський громадянин приносить йому хабара у розмірі 200 тисяч доларів і залишає на порозі. А халепа полягає в тому, що на перший погляд нічого не заважає взяти ці гроші – тільки чуйка. І досвід реального бізнес-життя з його кидками та провокаціями. І секретарка, яка пише щоденник у журналі передачі справ. І знайомий геренал СБУ, і політичні хмари, що згущаються на обрії.
Капранов В. Забудь-річка [Текст] : роман / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. - Київ : Нора-Друк, 2016. - 544 с. - (Читацький клуб).
Троє молодих людей завдяки гримасі долі потрапляють на війну під одним іменем – Степан Шагута. Комсомолець воює у дивізії «Галичина», син офіцера УНР – у Червоній армії, а польський жовнір – в УПА.
Багато років по тому випадково зустрічаються двоє їхніх нащадків і між ними спалахує кохання. Герої ведуть родинне історичне розслідування трьох доль, які переплуталися і стали фактично однією потрійною долею – долею українця у Другій світовій війні.
Назва роману походить від старого язичницького символу – Забудь-річки, що розділяє світ живих та світ мертвих. Саме така Забудь-річка протікає між поколіннями у кожній українській родині.
Капранов. Веселих свят! [Текст] : український рік / В. В. Капранов, Д. В. Капранов ; упоряд.: Я. Музиченко, Я. Левчук ; худож. О. Костенко [та ін.]. - Київ : Зелений Пес : Гамазин, 2014. - 104 с. : іл.
У книзі зібрано пісні, ігри, святкові страви, традиції, загадки, прикмети, рукомесло – усе, що робить святкові дні особливими й пам'ятними. Християнські та дохристиянські традиції тісно переплелися у свідомості українців та зіткали єдине полотно національного святкового календаря. Тому ми побудували розповідь без акценту на суто народних або релігійних особливостях. Кожна з українських земель має власні, неповторні традиції. Тому, у річищі загальних звичаїв, ми не забули й про місцеві особливості. Сподіваємося, що читачі збагатять подані нами відомості місцевим святковим досвідом.
У книзі ви знайдете все про головні українські свята – історію, традиції, прикмети, ритуали, а ще пісні з нотами, святкові страви із рецептами, ігри та забави, рукомесло зі схемами, і до того ж, багато малюнків та іншої корисної інформації.
V. I. P. [Текст] : іронічна поезія / В. В. Капранов [та ін.]. - Київ : Гамазин, 2012. - 88 с.
Десант зірок української іронічної поезії у збірці V. I. P. До збірки увійшли також іронічні вірші братів Капранових.
Капранов В. Нові розділи до Кобзаря 2000 [Текст] : роман / В. В. Капранов, Д. В. Капранов. - Київ : Гамазин, 2008. - 272 с.
Автори твердять: всі історії у книзі є правдивими. Не вірите – перевірте. Карпатські мольфари, будівельна, медична, вітрильна магія, ну і, зрозуміло, людські почуття – ось що стало предметом вивчення авторів. Бо людина завжди лишається людиною де б вона небула. Так вважають Брати Капранови і саме тому до своєї знаменитої книжки «Кобзар 2000» вони написали «Нові розділи».