Ольга Кобилянська Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Ольга Кобилянська Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
      Наша Україна
      Наше місто
      Літературна світлиця
      БібліоЖиття
      Фотогалерея
      Відеогалерея
      Проєкти та програми
      Контакти
      Карта сайту




      Пошук по сайту

       

      Хмельницька міська рада

       
        Головна » Віртуальні виставки
      Ольга Кобилянська

      Пишна троянда в саду української літератури.

      Михайло Старицький

      Ольга Юліанівна Кобилянська народилася 27 листопада 1863 р. в містечку Гура-Гумора, яке зараз належить Румунії, у багатодітній родині службовця.

      Незважаючи на фінансові труднощі, Ольга закінчила чотири класи німецької початкової школи. Щоб дочка володіла й українською, батько на пів року найняв учительку. Перший вірш, присвячений матері, дівчинка написала у дванадцять років. Незважаючи на переконання батька про те, що освіта потрібна лише чоловікам, Ольга серйозно взялася за самоосвіту, почала читати німецьку прозу в оригіналі. У юності дівчина гарно співала, грала на фортепіано, малювала, пробувала себе як акторка на сцені театру «Руська бесіда» в Чернівцях.

      Дитячі враження від майстерно зіграної імпровізації майстром із налаштування фортепіано лягли воснову твору О. Кобилянської «Impromtu phantasie», жанр якого письменниця визначає як нарис, наголошуючи цим на автобіографічності події.

      Прозовим дебютом письменниці стала повість «Гортензія» (1880). Згодом з'явилися «Доля чи недоля», «Привид», «Вона вийшла заміж». Кожен наступний твір, написаний німецькою мовою, виявлявся художньо вартіснішим від попереднього.

      Рідною мовою Кобилянська почала писати дещо пізніше.

      1892 р. сім'я Кобилянських переїхала до Чернівців, де вже активно функціонували університет, народний дім, велика бібліотека. Ольга зацікавилася модною на той час темою емансипації жінки. У 1895 р. закінчила задуману ще в 1888 р. повість «Царівна». На 90-ті роки припадає розквіт О. Кобилянської як письменниці. У творах «У св. Івана»,«Банк рустикальний», «Битва», «Мужик», «Мати Божа», «Там звізди пробивались» вона порушила проблему жінки в суспільному житті й власній сім'ї.

      У 1899 р. у Львові вийшла перша збірка творів О. Кобилянської «Покора». По гарячих слідах трагедії в сім'ї Жижіянів Ольга написала повість «Земля», якою започаткувала символістську течію в українській літературі.

      У 1903 р. В Одесі вийшла збірка «Мої лілії» – поезії в прозі, новела «За готар». Через 2 роки з'явилася повість «Ніоба», вийшла книга «До світла». У 1906 р. в Празі чеською мовою з'явилися «Малоруські новели» О. Кобилянської. У1909 р. – повість «В неділю рано зілля копала».

      Події Першої світової війни лягли в основу воєнної новелістики О. Кобилянської: «Юда», «Лист засудженого на смерть вояка до своєї жінки», «Зійшов з розуму».

      1923 р. письменниця почала працювати над романом «Апостол черні» (1926) – останнім великим своїм твором, який більшовиками затаврували як «націоналістичний», тому вилучили його з бібліотек підрадянської України. У романі йдеться про роль інтелігенції у державотворенні України.

      У 1940 р. тяжкохвору і майже сліпу письменницю прийняли до Спілки радянських письменників. У липні 1941 р.Чернівці захопили німецькі й румунські війська. Для них О. Кобилянська була насамперед радянською письменницею, тому її справу розглядав воєнний трибунал, який ухвалив смертний вирок. Його не встигли виконати, бо 21 березня 1942 р. письменниця померла.

      Ольга Кобилянська радила «завершувати кожен день книгою». Казала, що у тривале ув'язнення взяла б із собою Євангеліє, оскільки воно живить людський дух, уньому вона знаходить розраду і рівновагу душевну; «Фауста» Ґете, бо в книзі – історія людства; і твори Тараса Шевченка, бо вони не дають забути про свою народність.

        

      Кобилянська О. Ю. Оповідання : для серед. та старш. шк. віку / О. Ю. Кобилянська ; упоряд. О. Шевченко ; передм. Т. Щегельської. - Київ : Національний Книжковий Проект, 2011. - 208 с. - (Бібліотека шкільної класики).

      Оповідання й новели видатної української письменниці О.Кобилянської (1863-1942) позначені і глибокою поетичністю у описах природи, і щирим жалем та вболіванням за долю селян, і розумінням проблем людини та тодішнього суспільства. Її твори – то мистецьке відображення мальовничого гуцульського краю, де письменниця народилася, його співучої мови, прагнень та доль його людей.



      Кобилянська О. Ю. Земля : повість / О. Ю. Кобилянська ; передм. В. І. Пахаренка. - Київ : Шанс, 2013. - 336 с. - (Шкільна бібліотека).

      Видання містить відомий твір О.Кобилянської, вивчення якого передбачено чинною навчальною програмою з української літератури Міністерства освіти і науки України.



      Кобилянська О. Апостол черні / О. Кобилянська. - Львів : Каменяр, 1996. - 243 с. - (Знамениті письменники).

      Повість «Апостол черні», що в радянські часи була заборонена як націоналістична і не видавалася.



      Кобилянська О. Ю. Меланхолійний вальс : [оповідання, повісті] / Ольга Кобилянська. - Тернопіль : Навчальна книга - Богдан, 2021. - 208 с. - (Бібліотека світової літератури для дітей у 100 томах "Світовид" ; серія третя. Література XXстоліття).

      До видання увійшли найкращі твори української письменниці Ольги Кобилянської (1863-1942). Вона однією з перших в українській літературі звернулася до відображення жінок-інтелігенток, які прагнули вирватися з міщанського середовища.



      Кобилянська О. Ю. Аристократка : оповідання, повісті / Ольга Кобилянська. - Київ : Видавництво Соломії Павличко "Основи", 2001. - 699 с. - (Аристократи духу).

      До збірки ввійшли повісті то оповідання письменниці про життя буковинської інтелігенції та селянства.



      Кобилянська О. Ю. Царівна : повість / О. Ю. Кобилянська ; худож.-оформ.: Б. П. Бублик, В. А. Мурликін. - Харків : Фоліо, 2009. - 316 с. - (Українська класика).

      Однією з проблем, які глибоко хвилювали Ольгу Кобилянську, була доля жінки, її право на освіту, працю, на громадське життя. Цій проблемі й присвячено повість письменниці «Царівна» (1895), про яку свого часу Леся Українка писала: «Краса цієї повісті не так в її ідеях, як у глибокій, тонкій, логічній психології героїні Наталки. Читаючи історію думки Наталчиної, я немов бачила перед собою історію цілого нещасливого нашого інтелігентного жіноцтва».



      Твори в двох томах [Текст]. Т.1 / О. Ю. Кобилянська. - Київ : Дніпро, 1983. - 495 с.

      В перший том увійшли повість «Царівна», оповідання, пейзажні замальовки, поезія в прозі.



      Твори в двох томах [Текст]. Т.2 / О. Ю. Кобилянська. - Київ : Днiпро, 1983. - 571 с.

      В другий том увійшли: повісті «Земля», «В неділю рано землю копала», оповідання.



          

      Виставку підготувала:

      Ольга Войтюк,
      бібліотекар
      Центральної публічної бібліотеки


      Філія №14
      Філія №14
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Електронний каталог
      • Меню для книгоманів
      • Зростаємо професійно
      • Мистецька вітальня
      • Наші видання
      • Послуги ЦБС
      Панно улюблених книг

      Пропонуємо ознайомитись із книгами, які надійшли до бібліотек Хмельницької міської ЦБС.

      Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
      детективи
      драми
      казки
      комедії
      легенди
      ліричні вірші
      пригоди
      трилери
      фентезі
      інше

      Слідкуйте за нами у
      соціальних мережах






      © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
         Офіційний сайт
      Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
      www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
      Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
      адміністратора, а також активного посилання на сайт.
      створення
      сайту
      Студія Спектр