За висловом Нікласа Лумана, все, «що нам відомо про наше суспільство і навіть про світ, в якому ми живемо, ми знаємо завдяки мас-медіа».
І медіа активно цим користуються. «Інформаційна війна», «пропаганда», «фейк», «джинса» – терміни, які стали звичними для більшості українців. Розібратися з усіма видами медіа (друкованими, графічними, звуковими, візуальними) та різними технологіями маніпулювання свідомістю громадян допомагає медіаосвіта та медіаграмотність.
Медійна грамотність – сукупність навичок і розумінь, які дозволяють людям використовувати, аналізувати, оцінювати і створювати повідомлення в різних видах медіа, жанрах і формах.
Курс навчання у Школі медіаграмотності складається із теоретичного матеріалу, практичних занять у групах та домашнього завдання.
ТренерТамара Козицька.
На заняттязапрошують спікерів-експертів.
Де?БібліоХаб центральної бібліотеки міста Хмельницького.
Як? 5 занять тривалістю по 2 години, один раз на тиждень.
Для кого?Для дорослих користувачів бібліотеки.
Коли?Слідкуйте за оголошеннями бібліотеки.
Випускники хмельницької Школи медіаграмотності зможуть:
зрозуміти, як працюють медіа, та проаналізувати власний медіапростір;
усвідомити механізми впливу медіа та розвинути навички критичного мислення й аналізу інформації;
навчитися чіткіше виявляти пропаганду, фейки та маніпуляції в медіа, щоб не піддатися їхньому впливові;
розібратися, як відбуваються інформаційні війни, щоб захиститися самим та захистити своїх близьких.
Для отримання навичок критичного мислення Школа медіаграмотності рекомендує наступні ресурси (книги, онлайн-курси, сайти):
Онлайн-курси
Дистанційний навчальний курс «Медіаграмотність для громадян», створений IREX у партнерстві з Академією української преси та StopFake.
«Фільтр» – це національний проєкт з медіаграмотності Міністерства культури та інформаційної політики України. Він був заснований у 2021 році, аби об’єднати зусилля держави, громадських організацій та медіаспільноти задля підвищення рівня медіаграмотності українців.
«Детектор медіа» – це незалежний багатофункціональний хаб; медіаплатформа та аналітичний центр, що охоплюють широкий спектр медійної тематики.
Проєкт «MediaSapiens», започаткований «Детектор Медіа» за підтримки Інтерньюз-Нетворк, орієнтований на споживачів медійного контенту.
Мультимедійний онлайн-посібник «МедіаДрайвер» від «Детектор Медіа». Він містить не лише текстову інформацію про різні типи медіа, але й чимало інфографіки, відео та навіть мультики.
Волонтерський інтернет-проєкт «Stop Fáke» , створений для викриття неправдивої інформації про Україну та інші держави.
Проєкт «Медіаосвіта і медіаграмотність», який виконується за підтримки «Українського медійного проєкту» (У-Медіа), що реалізується Інтерньюз Нетворк в Україні.
Проєкт «Uchoose» Українського кризового медіа-центру, присвячений медіагігієні та критичному мисленню.
Проєкт з розвитку медіаграмотності та критичного мислення «MediaIQ».