22 березня – Всесвітній день водних ресурсів Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади 22 березня – Всесвітній день водних ресурсів Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     
      Головна » Про ЦБС » Анонси та плани
    22 березня – Всесвітній день водних ресурсів


    Вода – сповнене таємниць диво природи. Наші предки вірили, що вода – це дар неба Матері-Землі і поділяється на чоловічі і жіночі води. Чоловічі – це дощові, снігові, тобто «небесні», що падають з неба, а «земні» – джерельні, криничні, колодязні – це ті, що виходять із Землі. Тільки разом – небесні та земні води можуть робити Землю плодючою. Вода, вірили наші предки, очищає людину від гріхів, а також знищує нечисту силу. Наші предки вірили, що буває вода жива і мертва. Жива вода дає силу, здоров'я, зцілює рани, повертає до життя. Мертва вода – це забруднена, спотворена бездушним ставленням до неї людей. За це вода мститься людям усілякими бідами і хворобами. Великим гріхом вважали плюнути у воду або забруднити її.


    Воданайпоширеніша речовина на Землі. Вона займає 2/3 поверхні Землі й тільки 1/3 – це суша. Недарма нашу планету називають «голубою». На Землі якраз стільки води, скільки потрібно, щоб наша планета не замерзла. Адже Сонце ціле літо гріє воду, а взимку вода віддає своє тепло Землі. Це своєрідне опалення нашої планети. Без нього настали б такі морози, що все живе загинуло б.

    Рідка вода, лід і водяна пара ховають у собі секрети, які дозволяють говорити про незвичайність води. Вона входить до складу кисню, яким дихає все живе. Вода здійснює у природі постійний кругообіг, випаровуючись з поверхні й повертаючись на неї у вигляді дощів, снігу, роси… Таким чином вона впливає на формування погоди у світі. Природні води змінюють рельєф земної поверхні, розмиваючи гори й утворюючи долини.

    У чистому вигляді вода немає ні запаху, ні смаку, ні кольору. Але насправді вода ніколи не буває такою. Це відбувається тому, що вона активно вбирає в себе, розчиняє в собі та проникає сама майже в усе, що її оточує. Водою заповнені океани, моря, річки, озера, болота, струмки, калюжі… Вода є в повітрі. В ній зародилося життя.

    Усім живим істотам необхідна прісна вода. А її значно менше, ніж солоної, тому від дефіциту питної води страждає більше ніж 40% світового населенняЗокрема це райони Азії, Африки, Індії, Китаю. В Україні нестача прісної води існує в таких регіонах: Крим, Донецька, Луганська, Дніпропетровська, Запорізька, Полтавська, Івано-Франківська області. 80% українців п'ють дніпровську воду. Найбрудніші річки України: Сіверський Донець, Західний Буг, притоки й водосховища Дніпра. Найбрудніша вода у промислових регіонах України: Луганській, Донецькій, Дніпропетровській та Запорізькій областях.

    Проблема недостатньої кількості питної води з ХХ ст. розглядається як глобальна проблема сучасності.

    Вода є середовищем, у якому розвиваються рослини і тварини. Вона важлива складова частина всіх живих організмів. Наприклад, організм людини складається на 60-80%  із води, у плодах кавунів та огірків вода складає 90% від усієї маси, в комахах – 45-65%, у тілі ссавців – 60-68%, у риб – 80%. Нестача води в організмі призводить до його загибелі. Потреба людини у воді стоїть на другому місці після кисню. Без води людина може прожити всього 5-6 діб. При втраті 2% води від маси тіла людини з'являється спрага, при 6-8% – стан напівпритомності, при 12% – людина гине.

    Вода, ніби кров життя, циркулює у стовбурах, гілках і листках дерев, у кожній травинці. «Де немає води, там немає життя», – говорить народна мудрість. Людина здавна використовує воду для своїх потреб. Адже Світовий океан багатий на рослинний і тваринний світ, поклади корисних копалин. Вода потрібна людині не тільки для пиття і приготування їжі. Нею ми миємося, в ній перемо білизну. Вона необхідна для підтримки чистоти в оселях, громадських будівлях, на вулицях. Водні ресурси люди використовують для судноплавства, перевозки товарів, сплаву лісу, вилову риби, полювання на звірів, добування водних рослин, видобування з дна корисних копалин… Вода надає руху машинам, що виробляють електричний струм. Вона потрібна фабрикам , заводам і залізницям. 70% води у всьому світі використовується для сільського господарства, 22 % – для промисловості.

    А ще вода дарує людям естетичну насолоду. Саме тому багато людей люблять відпочивати біля водойм, насолоджуватися красою водних просторів.

    Проте, господарська діяльність людини призводить до забруднення Світового океану, загибелі його мешканців. Водойми забруднюються стічними водами промислових підприємств, при сплаві лісоматеріалів, водами шахт, нафтопромислів, викидами водного, залізничного й автомобільного транспорту. Також людина сьогодні широко використовує мийні засоби – один із найсерйозніших забрудників води. Це – мило, шампунь, пральний порошок, сода тощо. Вони практично не видаляються очисними спорудами. При потраплянні мийних засобів у водойму дрібні організми, наприклад водорості, гинуть. Людина висушує болота, вирубує ліси, розорює луки, через роботу фабрик і заводів тануть льодовики. За минулі 150 років кількість питної води на людину зменшилася в чотири рази.

    Згідно з даними ООН, близько 6 млрд чоловік в 2050 році будуть страждати через брак водних ресурсів. Зараз же потенційно потерпають від браку води 3,6 млрд чоловік по всьому світу. В Україні екологи також дають невтішні прогнози щодо рівня забезпеченості прісною водою.

    Вчені попереджають, що вже в найближчі десятиліття вода може стати дорогоцінним ресурсом, а прості споживачі стурбовані зростаючими тарифами на водопостачання. За прогнозами вчених до 2040 року питна вода перевершить за ступенем важливості нафту і природний газ. Інститут водних проблем і меліорації прогнозує, що вже до 2050 року Україні доведеться імпортувати питну воду.

    Людина забруднює водні ресурси все більше і більше, а тому сьогодні, як ніколи, воду потрібно охороняти і берегти. Щоб привернути увагу людей до проблем збереження і поліпшення якості і кількості прісної води, ООН оголосила 22 березня Всесвітнім днем водних ресурсів.


    Вам цікаво знати, скільки води у вашому тілі? Для цього масу тіла розділіть на 3 і отримане число помножте на 2. Наприклад: маса тіла – 60 кг. Потрібно 60 : 3 х 2. Вода становить 40 кг тіла людини.



    Філія №14
    Філія №14
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Літературні новинки

    Пропонуємо ознайомитись із новинками, які надійшли до бібліотек міста.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр