Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    19 лютого - Всесвітній день захисту морських ссавців
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    18 Лютого 2020 р.

    19 лютого відзначається Всесвітній день захисту морських ссавців або День китів (World Whale and Dolphin Day). Саме цього дня 1986 року в силу вступила заборона на китобійний промисел, введена Міжнародною китовою комісією (МКК) (International Whaling Commission, IWC). Причиною мораторію стало катастрофічне становище біосистеми, викликане промисловим винищенням морських тварин людиною.

    Морські ссавці живуть у водному середовищі, але при цьому дихають легенями та вигодовують малят молоком. Їхній інтелект за складністю прирівнюють до людських емоційних і соціальних здібностей. Дельфіни навчаються значно легше, ніж собаки, кити володіють коштовною амброю (коштовною воскоподібною речовиною), яку застосовують у парфумерії, а також китовим вусом, з якого виготовляють меблі та гравюри. Саме тому морські тварини потерпають від нещадного винищення браконьєрами або повільно помирають у хлорованих тюрмах.

    Зараз на планеті залишилося 119 видів морських ссавців. Найбільш рідкісним видом морського ссавця є нарвал. Ця унікальна тварина, схожа на єдинорога, мешкає в холодних арктичних водах. Насправді рогом є видозмінений лівий передній порожнистий зуб, який важить близько 10 кг. Нарвал занесений до Міжнародної Червоної книги. Він дуже вразливий до змін клімату та забруднення довкілля.

    Також під загрозою зникнення південні кити, які мешкають у Південному океані. Через повільне пересування, схильність плавати недалеко від берегів і високий вміст підшкірного жиру ссавці є бажаною здобиччю китобоїв. Тварини нерідко гинуть від смертельних ударів суден та потрапляння в риболовні сіті.

    Катастрофічно знижується кількість морських свиней. За підрахунками вчених, всього в дикій природі залишилося від 100 до 300 особин цього виду. Ці тварини також дуже часто потрапляють у виставлені вздовж берега тенета. Іншою загрозою для  життя каліфорнійських морських свиней є забруднення середовища. Зникнення цього виду в дикій природі вплине на екологію північної частини Каліфорнійської затоки.

    Найбільшою істотою на на Землі є синій кит: його вага іноді досягає 200 тонн, а тіло має довжину до 26-27 м. З початку XX століття чисельність синього кита стала швидко знижуватися у зв'язку із безконтрольним промислом. Незважаючи на вжиті заходи охорони, ссавець є дуже рідкісним. Основна загроза для китів – порушення їхнього звичного способу життя і забруднення морів.

    Проблема зникнення морських ссавців є актуальною і для України. Єдиними представниками морських ссавців, які проживають в наших солоних водах, є дельфіни. Ще у 1930х роках їх налічувалось понад півтора мільйона. Та через промисловий вилов, який діяв до 1966 року, їхня кількість скоротилася до 20-30 тисяч. Ще 15 років тому на узбережжі Криму (м. Тарханкут), о. Зміїний та у дельті Дунаю зустрічався тюлень-монах, який на сьогодні вважається зниклим видом. Зараз у Чорному та Азовському морях є три види дельфінів: афаліни, білобочки і азовки. Вага найбільших – афалін – досягає 300 кг, а «маленькі» азовки не бувають більше 100 кг. Усі три види занесені до Червоної книги України та до Міжнародного Червоного списку.

    За словами дослідників, кити, дельфіни та тюлені часто є важливими індикаторами здоров'я екосистеми.


    Філія №8
    Філія №8
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Література за державною програмою

    Нова хвиля української літератури – ясрава, різножанрова, захоплюча. Вона є дзеркалом сьогодення та скарбом для майбутніх поколінь.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр