Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    20 липня - Міжнародний день шахів
    Ольга Войтюк, бібліотекар ЦБ
    20 Липня 2020 р.

    20 липня, починаючи із 1966 року, відзначають Міжнародний день шахів. Сьогодні усім відомо, що шахи – це настільна гра на 64-клітинній дошці, на якій розташовується по 16 фігур білого і чорного кольору. Мета гри двох партнерів полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника. Сам вислів «шах і мат» походить від перського слова «ShahMat», що означає «володар помер».

    Гра має давню історію. Перші аналоги фігур з’явилися ще в III-IV тисячоліттях до нашої ери в Єгипті, а батьківщиною сучасних шахів вважають Індію, де ще у V ст. існувала гра чатуранга – попередниця шахів. Згодом гра поширилася у Персії, а після завоювання цієї країни арабами шахи з’явилися серед мусульман, пізніше – в Південній Європі, а згодом у Західній Європі. Близько 820 року шахи були і в  Київській Русі, про що свідчать археологічні розкопки у Вишгороді, Києві, Турові, в Чорній Могилі та біля Чернігова.

    Перша шахівниця із постійними світлими і темними квадратами була зроблена в Європі у 1090 році. В Іспанії у 1280 році ввели новий рух пішака, де пішаки дозволяли просунути два квадрати на першому місці замість одного. Шахівницю, яка складалася, наче книжка, винайшов священник. Коли шахи тільки з’явилися, то шахісти грали без годинника. Таким чином, гра могла тривати навіть декілька діб. Траплялося й таке, що партію суддя не зараховував, оскільки гравці від утоми просто засинали.

    У 1852 році під час міжнародних турнірів почали контролювати час за допомогою пісочного годинника, а в 1883 році з’явилися перші механічні шахові годинники, створені британцем Томасом Вілсоном. Із 1866 року почали розігрувати звання чемпіона світу із цієїгри.

    Із середини ХІХ століття з’явилися шахові турніри із зав’язаними очима. Це мистецтво вимагає розвиненої здатності чітко уявляти дошку і вміння грати віртуально. Один із перших офіційних рекордів такої гри був встановлений у 1960 році в Будапешті угорським шахістом Яносом Флешем, який одночасно зіграв із 52 супротивниками із зав’язаними очима, вигравши при цьому у 31 гравця.

    Сьогодні електронна машина є найсерйознішим супротивником людини за шахівницею. DeepThought – перший комп’ютер, який грав уцю гру з міжнародним гросмейстером в листопаді 1988-го року в Лонг-Біч, штат Каліфорнія. У 1997 році Гаррі Каспаров програв комп’ютеру Deep Blue із загальним рахунком 2,5 на 3,5 бали відповідно. У 2006 році чемпіон світу Володимир Крамник зазнав поразки у грі із комп’ютером.

    На думку Гаррі Каспарова, «шахи – це гра розуму». Це стратегічна гра з елементами мистецтва, науки й спорту, оскільки вимагає постійного інтелектуального напруження й розв’язання логічних задач, розвиває концентрацію уваги, покращує пам’ять. Багато хто вважає, що регулярне заняття шахами – це психологічна школа успіху. Тож не дивно, що Міжнародний день шахів відзначається у 178 країнах світу.


    Філія №12
    Філія №12
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Інформація про нові надходження

    Бібліотеки отримали нові твори подільських письменників, чимало новинок вітчизняного і світового літературного життя.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр