Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    23 травня - День Героїв
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    20 Травня 2022 р.

    Ідея незалежності України була і є найбільшою святістю українців, тому за неї український народ бореться споконвічно. В ім’я волі він жертвував усім – родинним спокоєм, шматком тяжко заробленого хліба, віддавав життя своїх найкращих синів і дочок. В ім’я свободи народ збройно ставав на захист своєї землі від численних поневолювачів, ніколи не припиняв боротьби за своє святе право бути господарем на власній землі. Наші споконвічні вороги добре розуміли, що заволодіти багатствами України можна лише тоді, коли знищити український народ. День Героїв – це свято духу українських вояків різних періодів національно-визвольної боротьби.

    Травень обрано для їх вшанування тому, що саме в цей місяць загинули лідери та ідеологи українського руху.

    3 травня 1924 року – Микола Міхновський, передвісник і творець українського націоналізму, автор програмової брошури «Самостійна Україна». Ось кілька тез із книги:

    «Ми відродилися з ґрунту, наскрізь напоєного кров’ю наших предків, що лягли в боротьбі за волю України, ми виссали з молоком наших матерей стародавню любов нашої нації до Вітчизни і її свободи і ненависть до насилля над нами. Як не можна спинити річку, що, зламавши кригу навесні, бурхливо несеться до моря, так не можна спинити нації, що ламає свої кайдани, прокинувшись до життя».

    М. Міхновський один із перших відстоював ідею формування власних збройних сил. І як пророче звучать його слова:

    «Сини України! Ми, як той Антей, доторкаючись до землі, наберемось усе більшої сили й завзяття».

    25 травня 1926 року загинув Симон Петлюра, Голова Директорії. Реорганізовуючи армію, він великого значення надавав піднесенню фахового та морального духу вояків, їх культурного та освітнього рівня.

    «Воєнний дух, – говорив Петлюра, – коли його плекають тільки в армії, не дає максимального ефекту… Це завдання осягається сукупністю державно-виховних заходів і відповідної праці громадянства, що утворює належну атмосферу для цього і постійно підживлює соки, з яких живиться воєнний дух нації».

    «Нація повинна зрозуміти вагу ідеї оборони Батьківщини, бо від того чи іншого усвідомлення й залежить життя або смерть державного існування нації, її воля і розвиток чи занепад і державна загибель. Геній нації зуміє подолати і технічні перешкоди для оборони держави, і всякі інші труднощі, коли ідея оборони її, як вільна повинність і природна потреба, увійшла у свідомість народної маси, стала органічним елементом національної думи».

    Він наполягав на тому, що потрібно вчитись: «Треба бути готовим, щоб на руїнах України створити нову велику, міцну і багату Україну».

    23 травня 1938 року в Роттердамі вбили полковника Євгена Коновальця, засновника Організації українських націоналістів. Це вбивство було лише початком нанесення страшних ударів ОУН.

    Ідея Cвята Героїв виникла у середовищі українських націоналістів. Уперше офіційно воно було запроваджене постановою ІІ Великого Збору ОУН, який відбувся у квітні 1941 року в Кракові. Цього дня члени та юнацтво ОУН проводили закриті святкові зібрання (сходини). Кімнату, в якій відбувалися подібні заходи, прикрашали прапорами та портретами Міхновського, Коновальця та Петлюри. Передбачалося дотримання певного церемоніалу, складовими якого було вшанування пам’яті полеглих героїв хвилиною мовчання, зачитування наказу крайового Провідника, виголошення коротких промов та складання присяги новими членами організації. Такі сходини зазвичай тривали до пів години. Проте конспірологічний характер діяльності організації не став на перешкоді вихованню у своїх членів відданості, готовності жертвувати життям. «Здобудеш Українську Державу, або згинеш у боротьбі за Неї» – ставало головним правилом життя революційної молоді.

    «Чи ми своєю боротьбою здобули для України що-небудь? Так, наша боротьба в історії українського народу буде записана золотими буквами. Ми виступили на арену історії тоді, коли весь світ не знав, що таке Україна. Ніхто не хотів її визнати як самостійну державу, ніхто не вважав нашого народу за окрему націю. Єдино боротьбою, упертою та безкомпромісною, ми показали світу, що Україна є, що її народ живе й бореться за своє право, за свою свободу й державну незалежність». (Із промови Симона Петлюри на нараді Директорії у Старокостянтинові. 26 листопада 1919 року).

    Від козаків, повстанців, січових стрільців і до наших військових, які нині залізним щитом стоять перед ворогом, виборюючи право бути вільними, українська воєнна традиція єднає покоління борців. Густо всіяна Україна тисячами найкращих синів і дочок. З повним правом до них ми відносимо і постать Степана Бандери. У спадок нашим поколінням він залишив низку праць, в яких ґрунтовно досліджено та розроблено теоретичні засади українського націоналізму. Сьогодні слово «бандерівець» стало окресленням і символом незламного борця за волю України проти загарбників, пострахом для всіх ворогів нації.

    Та кров їхня марно не пропала. З тої крові зродилися нові лави Героїв, які завзято мстять за минуле і борються за краще майбутнє, бо не перестала дика московська орда далі фізично винищувати волелюбний український народ.  Ми пам’ятаємо кожного, хто поліг у боротьбі за незалежність Батьківщини. Їхня слава буде вічно жити в народі.


    Свято у ЦБ
    Свято у ЦБ
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Найцікавіші питання та відповіді про Україну

    Найцікавіші питання та відповіді з історії, географії та етнографії (народознавства) України

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр