Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади Новини ЦБС Централізована бібліотечна система Хмельницької міської територіальної громади
    Про ЦБС
    Бібліотеки
    Читачам
    Ресурси бібліотек
    Віртуальні виставки
    Наша Україна
    Наше місто
    Літературна світлиця
    БібліоЖиття
    Фотогалерея
    Відеогалерея
    Проєкти та програми
    Контакти
    Карта сайту




    Пошук по сайту

     

    Хмельницька міська рада

     

      Головна » Про ЦБС » Новини ЦБС
    7 липня – Івана Купала
    Підготувала Галина Єсюніна, завідуюча відділом ІТ та ЕР
    7 Липня 2022 р.

    Івана Купала – одне з найколоритніших та найцікавіших дохристиянських свят східних слов’ян. Вабить воно і прекрасними піснями та дійствами, і прохолодністю води у спеку, і магічністю вогню у темні ночі, і коханням молодечих сердець та чарівними легендами й переказами.

    Свято прийшло до нас ще з часів язичництва. Але навіть хрещення Русі не змогло викорінити його з життя слов’ян. У християнстві свято Купала поєдналося з Різдвом Івана Хрестителя (Предтечі), яке святкується церквою 7 липня. Після поширення християнства давнє народне свято Купала почало називатися Івана Купала.  Язичницький обряд змінився змістовно, однак зберіг архаїчні елементи – ряження у вінки із зелені, масові купання (ритуальне очищення), розкладання вогнищ, співи-закликання.

    Вважається, що на Купала рослини набирають чарівних, лікувальних та цілющих властивостей. Зі святом Купала пов’язане старовинне українське повір’я про цвіт папороті, який розквітає в ніч на 7 липня. Зірвати чарівну вогняна квітку щастя практично неможливо, бо лісові біси всіляко заважають. Але той, кому це все-таки вдасться, отримає здібність передбачати майбутнє й розуміти мову тварин, усе на світі знатиме, дістане без труднощів усі скарби, матиме чудодійну силу робити все тією рукою, яка зірвала квітку.

    Як народне свято день Купала відбувається з багатьма обрядами, пов’язаними з язичницькими віруваннями, світоглядом і господарською діяльністю раннього суспільства. Головні персонажі свята – Купала та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує древо життя та духовного зростання – Купайлиця. Це  гілка верби – вона ж бо найперша весною розвивається. Тут вона втілює розквіт природи і  разом з віночками є основним образом свята. Довкола неї у вінках ведуть танок, співають купальських пісень. Тож вона має бути гарною, для чого її прикрашають квітами й стрічками..

    Свято починається ввечері, напередодні Купала.  Вшанування літнього Сонця відбувається тільки коло води  і обов’язково з вогнищем. Так здійснюється пошанування двом життєносним силам – живильній Воді і світлоносному Сонцю. Основний стрижень, довкола якого відбуваються дійства – купальський вогонь, який символізує сонце. Вогонь Купала – очищувальний і животворящий. Вважається, що він має магічну силу й тому через нього стрибають, щоб очиститися від злих духів, від хвороб і гріхів, від чар і темних сил. Символом невгасного світила є не тільки вогнище, яке продовжує вночі світло вогню небесного, а й дівочий вінок і священний спів пісень по колу – хоровод. 

    Народна пам'ять зберегла Купальську обрядовість та пісні, які належать до ритуалів на честь Сонця. Купальські пісні нагадують весільні, але виконуються особливим жалібним однотонним наспівом. У них, імовірно, закодовані ритми тогочасного побуту, а також спогади про відносини молодих дівчат і хлопців у старовину.

    Ой на Івана, ой на Купала
    Ой, там дівчина квіти збирала.
    Квітоньки збирала, віночок сплітала,
    Тай на синю хвилю, на Дунай пускала.
    Ой, пливи, віночку, та по синій хвилі,
    Та до тої хати, де живе мій милий.
     
    Заплету віночок, заплету шовковий,
    На щастя, на долю, на чорнії брови.
    Ой, пущу віночок на биструю воду,
    На щастя на долю, на милого вроду.
    Ой, поплинь, віночку, прудко за водою,
    На щастя, на долю милому за мною.

    Купальські урочистості містять також елементи шлюбної магії. Хлопці беруть дівчат, яка кому люба, і гайда укупі перестрибувати через вогонь. Хлопці з дівчатами попарно стрибають, силу свого кохання зміцнюють. Під час купальських дійств дівчата, укріпивши свічечки на віночках і запаливши їх, пускають вінки на воду, примовляючи:

    «Пливи, віночку, пливи за водою. Туди, де моя доля – мій суджений-ряджений!».

    Краса давнього звичаю захоплює чарівністю. Кожен з хлопців мусить дістати віночок своєї коханої, щоб утвердити силу свого почуття. Жінки стоять та примічають: хто з ким на Купала в парі голубиться, через вогонь стрибає, а потім ще й вінок з води достане, ото на осінь чи зиму чекай весілля. Хто ж пройшов вогонь-воду, тому нічого не страшно.

    Нині свято Івана Купала перетворилося на веселе гуляння молоді як наймагічніший день літнього календаря. Чисте, як джерельна вода, палке й очищувальне, як незгасний вогонь, свято Купала йде від віку до віку, від покоління до покоління.


    Філія №10
    Філія №10
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Електронний каталог
    • Меню для книгоманів
    • Зростаємо професійно
    • Мистецька вітальня
    • Наші видання
    • Послуги ЦБС
    Новинки на полицях бібліотек

    Пропонуємо ознайомитись з новими книгами, які надійшли до бібліотек ЦБС Хмельницької міської територіальної громади. Художня література, видання з питань мистецтва, дитяча література.

    Якому жанру літератури Ви надаєте перевагу?
    детективи
    драми
    казки
    комедії
    легенди
    ліричні вірші
    пригоди
    трилери
    фентезі
    інше

    Слідкуйте за нами у
    соціальних мережах






    © ХМ ЦБС, 2010-2024 г.
       Офіційний сайт
    Україна, м. Хмельницький, вул. Подільська, 78
    www.cbs.km.ua            kmcbs.c@gmail.com
    Копіювання інформації можливе тільки за наявності згоди
    адміністратора, а також активного посилання на сайт.
    створення
    сайту
    Студія Спектр