15 червня згідно з рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 19 грудня 2011 року відзначається Всесвітній день розповсюдження інформації про зловживання відносно літніх людей. Таке рішення було прийнято, щоб надати можливість громадам усього світу сприяти кращому розумінню становища літніх людей шляхом підвищення обізнаності про культурні, соціальні, економічні та демографічні процеси, що впливають на них. За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я, жорстоке поводження з людьми похилого віку можна визначити як «одноразову або повторювану дію чи відсутність належних дій, що відбувається в рамках будь-яких відносин, у яких існує очікування довіри, яка завдає шкоди або страждань людині похилого віку». Сьогодні питання захисту прав людей похилого віку перебуває у центрі уваги міжнародної спільноти та національних інституцій.
На міжнародному рівні одним із основоположних актів, що визначає регулювання становища людей похилого віку в суспільстві, є Європейська соціальна хартія від 3 травня 1996 року, яка проголосила право кожної особи похилого віку на соціальний захист. Згідно зі статтею 23 для забезпечення ефективного здiйснення права осiб похилого вiку на соцiальний захист сторони зобов’язуються самостійно або у спiвробiтництвi з громадськими чи приватними органiзацiями вживати вiдповiдних заходiв або заохочувати вiдповiднi заходи для надання особам похилого вiку можливостi якомога довше залишатися повноцiнними членами суспiльства, брати активну участь у суспiльному, соцiальному i культурному життi; надавати особам похилого вiку можливість вiльно обирати спосiб свого життя; створити умови для забезпечення медичного обслуговування та послуг, яких вимагає стан їхнього здоров’я.
Організацією Об’єднаних Націй у 2002 році прийнято Мадридський міжнародний план дій з питань старіння з метою визнання надзвичайно важливої ролі, яку люди похилого віку відіграють в суспільстві, та гарантування найстарішій віковій групі населення в усьому світі можливостей безпечного й гідного проживання, продовження активної рівноправної участі в житті суспільства.
Важливим документом у цій сфері є також програмний документ ВООЗ «Подолання жорстокого поводження з людьми похилого віку: п’ять пріоритетів Десятиліття здорового старіння ООН (2021-2030)».
В Україні створено систему законодавства щодо соціального захисту літніх людей. Законодавчі акти спрямовані на підтримку громадян похилого віку.
Незахищеність літніх людей у суспільстві є глобальною соціальною проблемою, адже вони потребують фізичного і юридичного захисту. Виходячи на пенсію, люди часто залишаються поза межами суспільних процесів, їм складно адаптуватися до умов соціуму, що постійно змінюються. Такі люди нерідко піддаються дискримінації за віковою ознакою, опиняються поза межею бідності. Крім того, старість приносить із собою зміну звичних життєвих стандартів, хвороби, важкі душевні переживання.
Нерідко причиною вікової дискримінації старших людей стає поширена у суспільстві зневага до них через нібито вікові відхилення у роботі мозку і нездатність через це вести активну трудову чи громадську діяльність. Багато цікавих фактів підтверджує, що і в літньому віці можна жити повноцінним життям.
Осіб похилого та старечого віку в усьому світі є близько 700 мільйонів, а це кожна десята людина. Соціальна політика розвинених держав спрямована на забезпечення гідних умов пенсіонерам. Наприклад, у Швейцарії, крім різних медичних пільг, будь-який пенсіонер може скористатися допомогою психолога. Усім особам похилого віку видають безкоштовні довгострокові абонементи на залізничні поїздки і авіаперельоти. Тому літні швейцарці активно подорожують не тільки країною, а й по всьому світу.
Саме в зрілому віці люди, маючи великий життєвий досвід, можуть приймати мудрі рішення, розкривають себе у творчих ідеях. До речі, австралійський музикант у стилі кантрі Смокі Доусон, кар’єра якого тривала понад 6 десятиліть, випустив новий альбом в 92 роки.
Сімдесятидев’ятирічний український автоконструктор, який досі створює електромобілі і електроскутери, Едуард Рудик має цікаву думку щодо літніх людей: «У природі пенсіонерів немає! Ну де ви бачили їжачка на пенсії? Поки він бігає, він живе. Так і пенсіонери — живуть, поки працюють…»
Ставлення суспільства до людей похилого віку безпосередньо впливає на стабільність і процвітання всього соціуму. Потрібно використовувати багатий досвід та знання громадян похилого віку. Встановлення ООН Всесвітнього дня розповсюдження інформації про зловживання щодо літніх людей покликане нагадати, що шанобливе і соціально відповідальне ставлення до літніх людей є запорукою і гарантією добробуту тих, хто буде на їхньому місці у майбутньому.
|