19 вересня розпочався літературний фестиваль "Слово єднає!".
Кожен день наповнений цікавими подіями, зустрічами, живим спілкуванням, з перебігом яких ми із задоволенням ділимося з вами!
19 вересня у центрі міста відбувся вечір авторської пісні «Барди на Проскурівській». Саме так цьогоріч розпочався міський літературний фестиваль «Слово єднає!», а відкрив його заступник голови оргкомітету фестивалю, голова Хмельницького обласного об’єднання товариства «Просвіта» ім. Т. Шевченка Віталій Міхалевський.
У своєму виступі він зазначив: «Цього року вдруге у нашому рідному місті проходить літературний фестиваль «Слово єднає!», присвячений Дню народження міста. У фестивалі візьмуть участь понад 100 учасників. Протягом п’яти днів з 19 до 24 вересня у міських бібліотеках, моно-театрі «Кут», обласному літературному музеї відбуватимуться презентації поетичних збірок, прозових творів, зустрічі з авторами, майстер-класи для молодих літераторів та журналістів за участю молодіжних літературних об’єднань, а також літературних спілок».
Виступ бардів розпочав один із організаторів свята – Народний артист України, директор моно-театру «Кут» Володимир Смотритель. Бурхливими оплесками зустрічали почесного члена Хмельницького клубу авторської пісні Леоніда Мазура; вокальний дует викладачів Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії Юрія та Віри Найдів; дует «Божоле» у складі Лідії Яцькової та Ніни Мельничук; Ігоря Білого, Сергія Білецького, Олександра Кобзаренка.
Плоскирів... Проскурів... Хмельницький... Дивний і неповторний... Саме він є невичерпним джерелом творчості, джерелом натхнення для поетів, письменників, бардів нашого краю, які оспівують Хмельницький у віршах, піснях, розповідають про свою любов до нього.
Елла Холміцька, заступник директора з основної діяльності
20 вересня в мистецькому дворику продовжив свою роботу літературно-мистецький марафон в рамках міського літературного фестивалю «Слово єднає». У марафоні взяли участь літератори, які не входять у літературні спілки, автори-початківці, літературні об’єднання та молодіжні літературні студії.
«Для молодих авторів участь у фестивалі – це чудова можливість проявити себе, презентувати власні поезії та у майбутньому стати активним учасником літературного життя міста», – з привітальним словом звернувся до учасників голова обласної організації національної спілки письменників України, директор Хмельницького обласного літературного музею Василь Горбатюк.
Молодість і поезія ідуть пліч-о-пліч. Почуття яскраві, кров гаряча, і всі враження вони висловлюють метафорами та епітетами. Молоді чудові голоси звучать у хмельницьких радіоефірах. Вони захоплюються мистецтвом в усіх його проявах. Характеризують свою поезію, як спробу дивитись на сучасність через призму різних епох та різних людей. Мають величезне прагнення писати, говорити і бути почутими.
«Довгий час я писала поезію, як говорять, «у шухляду», а фестиваль «Слово єднає» для мене як ковток повітря», – ділиться враженням молода поетеса Анна Новак.
Фестиваль «Слово єднає!» набирає обертів. Став відомим не тільки у місті Хмельницькому та у Хмельницькій області, а й за межами. І сьогодні на літературні читання завітали літератори, члени літературного клубу «Золота троянда» з м. Хмільника Вінницької області – Віра Шурман та Валентина Павленко.
Усіх присутніх зачарувала театралізована композиція «Тарасові небеса» у виконанні студентського літературного театру «Глорія», який відомий не тільки у місті Хмельницькому, а й за межами. Його діяльність спрямована на виховання відчуття Шевченкового слова, поширення мистецької спадщини поета.
За будь-яких історичних обставин і в будь-якій країні світу молодь – найсміливіша і найбільш схильна до експериментів.
Впевнені, що найближчим часом українська література поповниться новими іменами, голосами, настроями, які розпочали власну літературну діяльність у місті Хмельницькому. Місто надихає, змушує пам’ятати про своє походження та бути вдячними, що народилися саме над Бугом.
Світлана Сінькова, завідуюча методично-бібліографічним відділом ЦБС
20 вересня в моно-театрі «КУТ» відкрився марафон спілчанських організацій в рамках Хмельницького міського літературного фестивалю «Слово єднає-2016».
Свої творчі здобутки та роботу представляли Хмельницька обласна організація Національної спілки письменників України (голова – Василь Горбатюк), Хмельницька обласна організація Національної спілки журналістів України (відповідальний секретар – Володимир Дмитрик), Хмельницька міська організація Національної спілки письменників України (голова – Петро Маліш).
Від імені Оргкомітету фестивалю учасників вечора привітали Тамара Козицька, директор Хмельницької ЦБС та Віталій Міхалевський, голова Хмельницького ОО Товариства «Просвіта» ім.Т. Шевченка.
Ведучі творчого заходу Василь Горбатюк та Володимир Дмитрик створили атмосферу щирого і вільного висловлювання, надавали слово всім бажаючим без будь-яких обмежень в тематиці чи часі.
Протягом трьох годин митці спілкувалися, читали вірші, згадували свої перші кроки в творчості та перші успіхи, розказували життєві історії, пов’язані з літературою. Багато-хто наголошував, що саме щорічність Фестивалю стимулює і мотивує їх до творчості, дає можливість поглянути на себе очима колег та поспілкуватися з читачами, самому стати співбесідником, а головне – бути почутим. А читач стає співучасником літературного процесу, має можливість познайомитися зі всіма літературними спілками, що працюють в місті Хмельницькому, побачити, може вперше, автора на відстані руки.
Найбільша увага на вечорі була приділена ролі Слова у теперішній час. Головне, щоб воно не було розмитим чи кон’юнктурним. Справжні творці повинні уникати спекуляції на темі війни, де поверхнево, від «споглядання телевізора», народжуються твори патріотичної тематики. Вірші або ж проза мають бути пропущені через серце, тоді вони будуть щирими, справжніми і високохудожніми.
Член НСПУ, НСЖУ, лауреат численних мистецьких та літературних премій, митець-волонтер Оксана Радушинська наголосила, що правдивість відчуттів, слова та дії відчувається на передовій, за 200 метрів від «сепарського» блокпосту.
За рік, що минув від першого Фестивалю, всі стали творчо багатшими і з радістю поділилися здобутками з глядачами. Зокрема, Анатолій Ненцінський зачитав розділ зі своєї нової поеми, Микола Мачківський пригадав зустрічі та курйозні випадки з класиками української літератури, Михайло Войнаренко розповів про роль Слова у вихованні студентів.
По завершенню вечора склалося приємне відчуття гарно зробленої роботи та величезної віри в єднання навколо Слова для нашої спільної перемоги.
Віталій Міхалевський, голова Хмельницького ОО Товариства «Просвіта» ім.Т. Шевченка
Третій день фестивалю «Слово єднає» зібрав у монотеатрі «Кут» учасників обласного осередку всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України». КЛУМівці, дружні і активні, і цього разу не підвели: під час літературного марафону їх виступило понад п’ятнадцять. Свої самобутні і хвилюючі твори прочитали Неоніла Яніцька, Йосип Осецький, Геннадій Тукачов, Петро Староста, Наталя Мазур, Маргарита Шевернога, Володимир Ярчук, Іван Михайловський, Борис Кузіна та інші досить відомі на теренах Хмельниччини поети і прозаїки. Ведучими на сцені цього разу були заступники голови обласної спілки КЛУ поетеса Галина Корицька, поет, прозаїк і журналіст Михайло Цимбалюк та член Національної спілки письменників України Віталій Міхалевський.
Надаючи слово колегам по творчому цеху, вони коротко характеризували творчі особистості і вручали їм подяки за активну участь у фестивалі. Чимало КЛУМівців можуть похвалитися своїми здобутками: нещодавно побачила світ нова збірка поезій Наталії Мазур під назвою «Трем тиші», прозовий опус Віталія Матеуша «Майданіада», одну за одною готує до друку поетичні книги Геннадій Тукачов, який до того ж організував до співпраці своїх колег по спілці – четверо з них долучилися до перекладу віршів Геннадія Миколайовича з російської мови на українську. Приклади можна продовжувати.
Слід зазначити, що керівник обласної спілки «Конгрес літераторів України» Володимир Захар’єв разом зі своїми однодумцями-поетами часто бувають у творчих відрядженнях, беруть активну участь у літературному процесі нашого краю.
На поетичному вечорі приємно порадував виступ директора і актора монотеатру «Кут» Володимира Смотрителя, який виконав ліричну пісню на слова Йосипа Осецького.
Літератори-«конгресмени» обрали зі свого кола трьох представників для виступу на заключному етапі фестивалю «Слово єднає» – Неонілу Яніцьку, Йосипа Осецького та Маргариту Каменєву.
Людмила Рудковська, член КЛУ
21 вересня у залі й на сцені Хмельницького моно-театру «Кут» свій творчий звіт у рамках літературного фестивалю «Слово єднає» складали члени обласної організації Всеукраїнської творчої спілки «Конгрес літераторів України». Він виявися доволі ужитковим, оскільки літератори-конгресівці проявляють свої здібності й у інших сферах. Так, голова організації ВТС «Конгрес літераторів України» Володимир Захар’єв з нагоди цьогорічного Дня міста Хмельницького удостоєний міської премії в галузі краєзнавства імені Михайла Орловського. На ІVз’їзді КЛУ його обрано до складу правління Всеукраїнської творчої спілки, а його заступника Маргариту Шеверногу – членом ревізійної комісії.
«Конгресменів» привітали представники оргкомітету фестивалю – директор Хмельницької централізованої бібліотечної системи Тамара Козицька та голова Хмельницького обласного об’єднання Товариства «Просвіта» імені Шевченка Віталій Міхалевський.
Саме на перехресті інтересів та захоплень, як підкреслив один із ведучих «конгресівського» вечора-звіту Михайло Цимбалюк, і постають кращі твори. Такими під час своїх виступів поділилися Неоніла Яніцька, Наталія Мазур, Марія Дем’янюк, Людмила Рудковська, Іван Михайловський, Ольга Ковпак, Володимир Ярчук, Жанна Олійник і Катерина Бучуляк, Микола Швець та багато інших поетів і прозаїків.
Геннадій Тукачов не тільки сам читав свої вірші зі своєї збірки «Вальс листопаду», а ще його вірші читали авторки перекладів. Поет Йосип Осецький вийшов на сцену після виконання на його вірш «Се ля ві» пісні. Слова поклав на музику і виконав народний артист України Володимир Смотритель.
Олександр Босенко познайомив односпілчан та гостей вечора зі своїми ранніми віршами, написаними років тридцять тому, коли Хмельницький зберігав у собі значно більше від Проскурова, ніж залишилося тепер. Тему поетичних присвят місту продовжив автор підручників-енциклопедій з біології та географії Валентин Говорун.
Загалом звучали злободенні й актуальні вірші, які говорять за самих авторів – неспокійних і активних, молодих душею людей. Вечір перебігав у піднесеній і доброзичливій обстановці.
Під знаком майбутнього альманаху «Нескорений народ», що готується до друку, 22 вересня пройшов у «Куті» фестивальний звіт Хмельницької міської літературної спілки «Поділля». Відкрив його засновник фестивалю «Слово єднає», голова товариства «Просвіта» Віталій Міхалевський.
Завідуюча методично-бібліографічним відділом міської ЦБС Світлана Сінькова від імені бібліотечних працівників міста привітала учасників фестивалю, особисто голову спілки та члена Оргкомітету фестивалю Володимира Олійника, цьогорічного лауреата міської премії імені Богдана Хмельницького. Всі вони мають вагомі літературні видання та популяризують українську мову. Володимир Григорович запевнив, що дружба спілки з бібліотекарями буде продовжуватися в ім’я утвердження духовності в рідному місті.
Вечір промайнув на одному диханні. Натхненно читали лірику Марія Лисайчук (співголова спілки), Ірина Хібліна, Раїса Біберіна-Тимчук, Тетяна Шумакова-Драговоз, Людмила Криштофор, Марія Горожанова, Ганна Кропивницька, Лариса Кокойко. Потужна поезія прозвучала з вуст співголови спілки «Поділля» Миколи Хоружого. Володимир Олійник подарував жінкам свою проникливу «осінню» елегію «Ваше ім’я, королево осіннього балу!!!» Віталій Матеуш познайомив присутніх зі своєю новою книжкою «Майданіада», тримали «фасон» Валерій Кицюк і Олег Горностаєв. Дарували свої пісні учасникам вечора талановиті хмельничани – барди Леонід Мазур та Сергій Білецький.
Сюрпризом для засновника «Кута», народного артиста України Володимира Смотрителя став виступ хмельничанина Степана Шкотія, якого наприкінці виступу вітали букетом осінніх квітів трійко славних онучат.
Хай майбутнє твоє, рідна Україно, буде щасливішим за наше сьогодення. Нехай і зрілих, і юних справді «єднає слово», бо Воно – від Бога…
Володимир Олійник, голова Хмельницької міської літературної спілки «Поділля»
|